• yuksektir. ne icin goctugu onemlidir. sadece is icinse mutsuz olabilir bir muddet. fakat is ve ask combosuyla turnayi gozunden vurabilir de...
  • şöyle bir deneyim aktarılmış zamanında konuyla ilgili o geldi aklıma

(bkz: #34055038)
  • mutlulukta aradginiz kriter burada cok onemlidir.
    sevdiginiz bir aileniz ve ozlenesi bir memleketiniz (ornek icin bakiniz kirsehir) var ise, bu yurt disindaki mutlulugunuzu golgeleyebilir.

olaya kendimden ornek ile yaklasmam gerekirse:
    aile es dost ve kirsehirin guzel baglari disinda turkiye'de ozledigim hic bir sey yok. isimde mutluyum, para desen bir yastan sonra cok da onemsemiyorsun. geriye sizin icin hayatta onem verdiginiz varliklar yahut soyut kavramlar nerede ise orada mutlu olmak kaliyor.
    ama hic bir zaman her sey de yeterli olmuyor. mutlaka ozlenecek, aranacak, eksik bir seylerin oluyor ve bir muddet sonra nereye gitsen baska bir yeri ozluyor ve ariyorsun. turkiye'ye geri donup de yurt disindaki ortamini hayatini ozleyen de cok olmus, bunlarddan pisman olup da geri yurt disina kacan da cok olmustur.
    sonuc:yoktur oyle bir ihtimal.
  • göç de öyle bir kelime ki sanki orta asyadan yürüyen kavimlerin yaka yıka yer değiştirmesi gibi. nedendir bilmem ama kelime anlamında kayma hisettiriyor artık. her neyse yerleşme diyelim olsun bitsin. gel gelelim konuya, şimdi o ihtimal ki bulunduğunuz ortamın sıkıcılığına, monotonluğuna bağlı biraz. burdan da kötü olamaz heralde diyerek gideceğiniz yerde yenilikler sizi mutlu edebiliyor olabilir. eş dost akraba bırakıp gidiyorsanız eğer ki (bu göç kelimesinden onların da geliyor olma ihtimali var gibi geldi nedense), belki bi özlemedir efendime söyliyim, burunda tütmedir gibi hissiyatların dışında pek de iç çekilecek şeyler bırakmamışsınızdır diye tahmin ediyorum. ha elimde fırsat varken bile (erasmustur, iş teklifidir bunlar) yurt dışında yaşamayı göze alabilmemiş birinin o ihtimali değerlendirmesi de garip oldu şu an farkındayım. ama bence kuvvetle muhtemel çok yüksek bir ihtimaldir mutlu olabilmek, yeniliklere açık biri iseniz tabi...
  • sadece ve sadece destinasyon fortaleza ise başarı ile sonuçlanacak eylem
  • bir akşam yatağıma uzanmıştım, içimde sebebini bilmediğim bir efkar var sıkıntı var... beni mutsuz eden bir şeyler var. düşünceler zihnimde akıp giderken "neler bana kendimi iyi hissettiriyor" diye sordum kendime. 80 yaşına gelip yaşlandığımda "şunlarla dolu bir hayat yaşadım" deyip beni keyiflendirebilecek, ne güzel yaşamışım dedirtebilecek "şunlar" maddeleri nelerdi?

kafamda cevaplar akmaya başladı. artık az çok kendimi tanıyan biriyim ve fark ettim ki hiç de öyle zor, ulaşılması güç şeyler değildi isteklerim. her birini yazdım ve karşı duvarımdaki panoma astım.

hiç eğmeden bükmeden, noktasına virgülüne dokunmadan aktarıyorum. esasında bi nebze özelim olduğu için entryi ileride siler miyim emin değilim;

ailemle, dostlarımla bol muhabbetle vakit geçirmek.

kendime bakmak, zinde ve bakımlı hissetmek.

düzenli spor yapmak.

uykuya daha az değer vermek.

kendimi geliştirmek yeni şeyler öğrenmek.

karakterli, dürüst, vicdanlı, pozitif, yapıcı davranmak. şikayet etmeyip, başkalarını düşünmeden kendi en iyime odaklanabilmek.

seyahat etmek, yeni yerler görmek.

iyi yemekler yemek, yapmayı denemek.

sağlığıma dikkat etmek iyi beslenmek.

bol bol sinemaya, tiyatroya, konsere vs. gitmek.

çok kitap okumak, güzel şiirler okumak.

not tutmak.

girişken olmak.

dua etmek, şükretmek.

istemediğim şeylere kibarca "hayır" diyebilmek, iradeli olmak.

karar verdiğim konularda sonuna kadar gitmek.

bir tanıdığa, yabancıya, hayvana, doğaya sevdiğim sevmediğim birine çıkar düşünmeden iyi bir şeyler yapabilmek. "iyi ki varsın" diye düşündürebilmek.

maddeler bunlardı. genel olarak hayatta bunları yapabiliyorsam, kendimce güzel yaşamışım demektir. yapmadığım uzun günler oluyorsa bir sıkıntı var demektir. hayatım yolunda gitmiyor demektir... listemde şehir yok, semt yok.

ülke ne yöne giderse gitsin, hayat sizin küçük yaşamınızdan oluşur. nereye giderseniz gidin, kendinizi de götüreceksiniz. kendi bakış açınızla hayatınıza yön vereceksiniz. her şeyden şikayet eden bir insansanız, avrupa'ya gidip güzellikleri görmeyeceksiniz, "insanlar da ne dingil, yolda araba bile yok dikilmişler yayalar için yeşil yanmasını bekliyorlar" diyeceksiniz. lokantaya gidip, servisi 1 saatte yapan garson yüzünden atarlanıp çıkacaksınız.

insanın mutlu olma ihtimali, kendiyle ilgili bir konudur. ne istediğini biliyor musun? şartlarının farkında mısın? eğer şartları değiştirmen gerekiyorsa neleri değiştirmen gerektiğini biliyor musun? hayatta a b c planların var mı? her şeyin tercihlere bağlı olduğunun farkında mısın yoksa çaresizlik sendromuna tutulup mecburiyetler içerisinde oradan oraya sürüklendiğine mi inanıyorsun? eyleme geçmek için yeterli enerjiye, iradeye sahip misin? yoksa her şey kucağına hazır konsun mu istiyorsun?

mutlu olamaman için gerçekten tek sebep içinde yaşadığın toplum mu? yoksa o topluma senin de ayak uyduruyor olman mı?

vs. vs.
  • gelecekte türkiye'de mutlu olma ihtimalimden bir milyon kat bile düşükse umurumda olmayan ihtimal. ben sadece bu ülkede olmak istemiyorum o kadar...
  • bazen kalsan da yasadigin ulke, yabanci bir ulkeye donusur. uyum saglamaksa mesele gitsen de kalsan da yabanci bir ulkeye ayak uydurmaya veya direnmeye calisirsin. mutluluk ise onceliklerinden biri olmaktan cikar.
  • çok düşük ihtimaldir.
    zira gurbet, gurbettir.
hesabın var mı? giriş yap