şükela:  tümü | bugün
  • bugün fark ettim ki, ülkemizde astronomik fiyatlarla yapılan kargo türü. yabancı menşeili bir kargo firması, bir adet evrak için 70 euro para istedi. en uygun hangi firma ile gönderilir merak ettirilen kargo türü.

edit: gelen mesajlar üzerine en uygun opsiyonun ptt kargo olduğu kanaati oluştu. bugün itibariyle ptt kargo ile 18 tl'ye gönderdim 40 gram bir evrakı. sorunsuz varması durumunda %95 oranında daha ucuza mal etmiş olacağım. bilginize.
  • gönderilecek evrak önemli, zamanında yetişmesi gereken bir evraksa seve seve 70 euro’ya gönderilecek kargodur.
    ucuz alternatif için yerli ve milli ptt kargo kullanılabilir.
  • 70 euro isteniyor ise uçak bileti fiyatlarına bakmakta yarar vardır. promosyon zamanı olabilir.
  • ağzınızı hayra açın dostlar valla yurtdışında bile evde bulamazlar, olan bize olur. kargo ismini bi değiştirelim

(bkz: eşeğin aklına karpuz kabuğu düşürmek)
  • musterilerini evde bulamayacaktir
  • birkaç gün önce dhl ile 55 euro'ya evrak yollamış biri olarak çok bulamadığım fiyatlara sahip ücretlendirmedir. iki gün sonra şak diye istediğim noktada oldu kargo. beğenmeyen ptt kargo ile de yollayabilir.
  • baya pahalıdır,maalesef ptt kargoya muhtaç kalıyoruz bu noktada.
  • yurtiçi kargo'dan daha iyidir
  • bugüne kadar hep avrupa'ya kargo gönderdim. ups tercih ettim hepsinde. bazen 2 gün sonra bazen 2 hafta sonra ulaşsa da sorunsuz bir şekilde ulaştı. ama şimdi amerika'ya kargo gönderimi yapmam gerekiyor. ilk aklımda olan firma fedex ti. yorumları okuyunca 1 adım geri çekildim. sonra ups için yazılanları okudum. 2 adım geri çekildim. en son dhl için ne yazılmış diye baktım. 3 adım geri çekildim.

neyse sanırım fedex i tercih edeceğim. parası umurumda değil en fazla aralarında 100-200$ oynar. sadece kaybolmasın ve uzun süre nerede diye takip etmek istemiyorum. gönderimden sonra editlerim belki.

edit: amerika için ups kargonun daha iyi olduğunu söyleyen yazarlara güvenerek daha önce kullandığım ups e geri döndüm. ben biraz yorumlardan etkilenip fedex i istemiştim.