• polonya'nın 2007 oscar adayı filmi. yönetmen slawomir fabicki'nin de ilk filmiymiş. oyuncular:
    antoni pawlicki, nataliya vdovina, jacek braciak. 26. uluslararası istanbul film festivali'nde "tahsilat" adıyla gösterime girecek.
  • anlattığı çok da farklı bir hikaye değil. polonya'nın varoşlarında işsiz (ya da babasının bulduğu 'namuslu' işi beğenmeyen) bir gencin iyi dövüştüğü için bir barda bodyguard olarak işe başlaması ve kendisine ahlaken ters gelecek olayların (bkz: çek senet mafyası) içine girmesiyle yaşadığı ahlaki ikilemi anlatıyor. işin içinde hafiften bir göçmenlik hususu da var. filmi ilginç kılan yanıysa polonya'da geçiyor olması bana göre, yoksa o açmazlara ve insanlara çok yabancı değiliz. yönetmen slawomir fabicki'nin de ilk filmiymiş. genelde doğal ışık, hareketli kamera minvalinde bir görsellik hakim. anlatım mesafeli, başrol oyuncusuysa şaşırtıcı derecede başarılı. özetle bu filmi sevdim, yönetmenin diğer filmlerini de merak ediyorum. bir de bakalım bir sonraki filminde hangi ödülü alacak; zira mezuniyet filminde oscar adayı, ilk uzun metrajındaysa cannes'dan ödül almış, biraz da kıskanılası bir abiymiş bu slawomir.
hesabın var mı? giriş yap