şükela:  tümü | bugün
 • 1930'ların başında, "dünyanın en yaşlı adamı" olarak amerika'ya davet edilen 1777 bitlis doğumlu, 29 haziran 1934 ölümlü kişi. nüfus kağıdına göre 157, doktoruna göre ise 130 yaşında öldü. 1932'de gazetecilere verdiği bilgiye göre, kendisi selimiye kışlası ve ortaköy camisi'nin inşaatında çalışmış.
 • tabi ortakoy camii'nin 1850'lerde yapildigi dusunuldugunde, "yahu bu adami 80 yasinda mi cami insaatinda calistirmislar" gibisinden bir soru akillara getiren sahis.
 • beyni sultanahmetteki sağlık müzesinde sergilenen adam
 • müzede sergilenen pek çok eserle birlikte artık zaro ağanın beyni de kayıp.
 • cumhuriyet gazetesinin verdiği cumhuriyetin 80 yılı adlı fasiküllerden:
  29 haziran 1934: zaro ağa öldü
  türkiye'nin bilinen en uzun ömürlü insanı olan zaro ağa 157 yaşında öldü. 1777'de bitlis'te doğan zaro ağa gençliğinde istanbul'da amelelik ve hamallık yapmış, ortaköy camii ve selimiye kışlası inşasında çalışmış, i. abdülhamid, iii. selim, iv. mustafa, ii. mahmud, abdülmecid, abdülaziz, v. murad, ii. abdülhamit, mehmed reşad ve vahdettin'in saltanatlarını görmüş, cumhuriyetin ilanına ve atatürk devrimlerine tanık olmuştu. dünyanın en yaşlı insanlarından biri sıfatıyla 1930-1932 yıllarında çeşitli avrupa ülkelerinde dolaştırılan zaro ağa'ya son yıllarında istanbul belediyesi tarafından maaş bağlanmıştı.
 • 1934’te ‘dünyanin en yasli adami’ olarak ölen bitlisli zaro aga, gencliginde (yani 100'lü yaslarini takiben new york basta olmak üzere abd’de cesitli davetlerde boy göstermisti.

  türkiye’nin en uzun ömürlü insani olan zaro aga 29 haziranda ise öldü. 1777’de dogmus, gençliginde istanbul’da isçilik ve hamallik yapmis, bu arada ortaköy camii ve selimiye kislasi yapiminda çalismisti. alti padisah dönemini görmüs olan zaro aga 1930-32’de avrupa ülkelerinde dolastirilarak "dünyanin en yasli insanlarindan biri" olarak sunulmustu. son yillarinda istanbul belediyesi kendisine aylik baglamisti. kimi rivayetlere göre zaro aga'nin ölümünden sonra kadavrasini incelemek (uzun yasam sirri) icin abd istemis ve gönderilmisti. zaro aga'nin bir diger sasirtici özelligi ise bir bucuk asirlik 'saglikli' yasaminda tütünden asla vazgecmemesi. avrupa'daki kimi uzmanlar (simdiki diyetisyenler) zaro'nun yasam iksirinin almis oldugu 'essiz gida'larda oldugunu ifade ediyorlardi; oysa aga, aksama kadar ekmekle karnini doyuruyordu....

  (kaynak urban5'den bir post.)
 • 157 yıl yaşadığı iddia edilen, en az 130 yıl yaşadığı kesin olan insan. öldüğünde kızı 92 yaşındadır. dolayısıyla uzun ömür zaro ağa'nın ailesinin ortak özelliğidir. ama bir de şu var: zaro ağa 157 yaşında öldüğünde kızı 92 yaşındaysa zaro ağa 65 yaşında çocuk sahibi olmuştur ki bu da ilginç sayılabilir. ölümünden önce abd'ye davet edilmiş, bir süre orada kalmıştır. uzun sayılabilecek abd ziyareti sınrasında tanıştığı abd'li bir kadından "sevgili zaro, n'olur buraya gel evlenelim. yol paranı ben veririm" şeklinde bir mektup almıştır.
 • kabri eyüp sultan mezarlığındadır. mezarlığın girişindeki çeşmenin üzerinde adı yazar ve altında halk adamı ibaresi vardır.
 • elde kalmış son numenoreandı.
 • bu isimde bir yoğurt markası vardı ankarada