• memnuniyet değil ama üç beş yılda dahi senin benim üç yüz yılda maddi olarak yapamayacağımız şeyleri yaşadıklarını düşününce en azından üzülmüyorum. zira teraziye vursak bir yılları binlerce asgari ücretlinin toplam ömründen daha nitelikli olacaktır.
  • türkiye'de zenginlik genelde devletten gelir, yonetimlerde genelde mafya ve hırsız oldugundan oturu. zenginlere ekstra bir nefret vardır. özeti budur işin.

kimin kime karşı ne hissedeceğini de değiştiremezsin amma velakin bazen aşırıya kaçıyorsunuz gençler.
  • polemikli gündem oluştu ya hemen başlığını açın zaten, millet tanımadığı insanlara söverken mutlu mu oluyorsunuz yoksa sözlüğün adamı misiniz ne cinssiniz çözemedim amk.
  • koç ailesi gibi bir aile için "cumhuriyetin neferi" "sanayinin atar damarı" "memleketin direği" vb aptal aptal laf edenlerle aynı kefede insanlardır. mustafa koç'u neden bilmiyorum, belki bir proje olarak önümüzde böyle koyuldu, ben de koç ailesinin genelinden ayrı görüyorum. ama unutmama sebep değil bu, koç olduğunu, temsil ettiğini.

memnuniyet mi duyuyorum, hayır. ben mega amir gibi artık şeytanın temsili mertebesine erişmediği sürece herhangi bir kötünün ölümünden de memnuniyet duymam, yani memnun olmayı anlamsız bulduğum için o da, bana bir faydası yok. politik doğruculuk olsun diye değil. mustafa koç'un ölümünden de memnuniyet duyacak değilim.
    ama üzülüp dövünecek, ülke bir değer kaybetti falan triplerine de hiç girecek değilim. sevdiklerine kosmos sabır versin.

çok şükür(!) kapitalizmi, temsil ettiklerini ve sonuçlarını unutacak kadar sik kafalı değiliz.
  • evet bende de aynı hissiyat var.

genellemeden kendi deneyimlerim üzerinden yorum yapacak olursam rastladığım hiçbir zengin en azından bir garibanın sırtına basmadan, onu sömürmeden zengin olmadı.

o zenginlerin memnuniyeti ve rahatlığı, çalıştırdığı işçilerin mutsuzluğu ve çilesi üzerinden şekillendi hep.

çevremde bu örneklere rastladığım için zihnimde ister istemez bir genelleme oluştu yapacak bir şey yok.
  • klasik kendince ego tatmin etme durumudur kendi ellerindeki gücü fark etmeyip başkalarının gölgesinde yaşarlar ama güneşin ikisinin de üzerinde olduğunu asla ama asla düşünmezler.
  • bir insanın zengin olması bugünkü dünyada bencilliktir, aşağılık bir şeydir.
    birileri açlıktan ölürken, çocuğuna elbise alamazken birileri, birileri parasını yani gücünü kendi nefsi için kullanıyorsa o kişi pisliktir ve o ölünce dünya bir pislikten daha kurtulmuş olur. buna sevinmeyip de nabalım.
  • (bkz: schadenfreude)
hesabın var mı? giriş yap