• peygamber efendimizin miraçta aldığı 3 müjdeden birisi.

allah'a zerre kadar iman eden birisi, "sonunda" cennet girecek.

buradaki sonunda şöyle; bu kişinin öncelikle günahlarından arınıp tertemiz olması lazım, cennete tertemiz girmesi lazım. işte tam burada cehennem devreye giriyor. zerre kadar dahi olsa imanı olanlar için cehennem arıtma tesisi görevi görüyor ve günahları nedeniyle cennete giremeyenleri cennete girebilecekleri şekilde temizliyor. günahlarını yakıp kül ediyor. daha sonra bu kişiler hayat ırmağında yıkanıp yanmış günahların küllerinden de kurtuluyor ve tertemiz bir şekilde cennete girmeye hazır hale geliyorlar. rabbimiz o kadar merhametli ki işledikleri günahlar yüzünden cennete giremeyecekler için bir arıtma tesisi hazırlamış yeterki gönüllerinde ufacık bile olsa bir iman olsun.

yalnızca zerre kadar imanı olana, yapma demesine rağmen günah işleyene bile bu kadar merhamet eden rabbimiz bir de hakkıyla iman edip emirlerine uyan ve yasakladıklarından sakınanlara neler vermez. her yaptığınız iyiliği onla çarparım kötülüğün bire bir karşılığını veririm diyor. yani ona bir bizim lehimizde olan bir rabbimiz var. bana yürüyene koşarım diyor, bana bir adım atana on adım atarım diyor. bize her şeyi veriyor ve bizden sadece kalbimizi gönlümüzü istiyor. onu bilmemizi, onu tanımamızı, onu sevmemizi istiyor. onu da yine bizim için istiyor.
  • bir ateyiz ölmeden kelimei şaadet getirirse direk cennete gidiyormuş. biraz riskli ama bu daha mantıklı. kendini böyle kandır daha iyi bence.
  • şimdi her insan cehennemden geçecektir. öyle değil mi?
    hepimizin, günahsız sabi gelip gidenin peygamberlerin geçtiği yer neresi? dünya. yani cehennem sonra değil, şimdi. dünya=cehennem. yani sonraya cennetten başka fazla bir seçenek kalmıyor arafta kalmazsa. hadi hayırlı işler.
  • zerreyi bugüne kadar hep olumsuz cümlelerde gördüğüm için beni şaşırtmış ve sevinmeme vesile olmuş başlıktır.
  • kuran dini ile hadis dini arasındaki önemli farklardandır. bakara suresi 80 ve 81. ayetlerde konu açık bir şekilde işlenmiş net bir sonuca bağlanmıştır . ama o meşhur hocalar konuyu eğip büküp efenim şu hadis yok efenim bu rivayet derken yine kuran'da apaçık yazan şeyi inkar ederler.
  • çok beklerler...
  • zındık tesellisi
hesabın var mı? giriş yap