şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kanat atkaya'nın bugünkü paylaştığı ihsan yılmaz köşe yazısında geçen fantastik, ama yeni türkiye gerçeklerine çok uygun bir olay...

hanımefendinin biri livaneli'nin kardeşimin hikayesi adlı romanını alıyor, bir iki rötuşla kıyamet çiçeği (gbkz vermiyorum özellikle) olarak piyasaya sürüyor.

romanın giriş paragrafı bile birebir aynı.

üretileni üretmekte gerçekten bir çığırsınız. hırsızlar.

ilgili yazının linki:

http://www.hurriyet.com.tr/…anini-caldilar-40803394

hırsız hanımefendiyle yapılan bir röportajda kullandığı ifadeler ilgi çekici ve tabii ki tam yeni türkiye'ye uygun:

'“kıyamet çiçeği” adlı kitabıma diğerlerinden farklı olarak fragman çektik eskişehir'de eski tren istasyonunda. çok da güzel ilgi gördüm hatta “filmini çeksen izlenir fragmanı bu kadar etkiliyorsa kim bilir filminde ne hallere gireriz” diye yorumlar aldım. tek bir ilham kaynağım var o da "allah". bir çok şeyden esinlensem de içime bu eşsiz duyguları veren rabbim'in bana sonsuz armağanı olduğunu düşünüyorum ve her geçen gün sırf bunun için şükrediyorum hayata.'

ekleme: söz konusu fragmanı electra kompleksi nickli yazar bu başlık altında paylaşmış. en başta dursun istedim :) ruh hastalığının böylesi...

https://www.youtube.com/…?v=bozucz0tkk0&app=desktop
  • romanın ismi kıyamet çiçeği değil de arkadaşımın hikayesi olsa tadından yenmezmiş.
  • ne sandınız amk, kitap piyasasının yeni trendi bu. gerçek edebiyatçılar bir kenarda yaşamaya çalışırken, asıl parayı da hep bu hırsızlar vurur amk. şu an satışı yüksek birçok kitapta benzer durum var.
  • esinlenmiş olabilir. hikayenin sadece %98'ini kopyalamış.
  • hırsızlıktır. net.

internet ortamında forumlardan forumlara kopyala yapıştır yöntemiyle bilgi aktarmak gibi bir şey sanmış heralde kitap yazmayı.
  • bu kadar da çalınmaz. almış livaneli'nin kitabını, üstüne kendi adını yazmış bir de sikindirik bir isim bulmuş olmuş sana ordulu roman yazarı. yalnız o da değişik bir tanımlamaymış.
  • aklıma volkan sütçüoğlu'nun yazdığı çalıntı kitabı getirmiş hadise.
    (bkz: yaz diyeti imp. aşk ve gururun karagöz oyunları)
    o zamanlar yalnızca romanın adından ve yazılma şeklinden ötürü değil, biraz da "nasıl olsa böyle bir şey gerçek hayatta olamaz." diye gülmüştük.
    şimdi görüyoruz ki gerçek olabiliyormuş ve bu sefer güldürmedi.
  • zülfü livaneli'nin romanını o kadar özümsemiş ki bir süre sonra bunu ben de yazabilirim diyerek hemen malum online kitap sitelerine girip kitabın elektronik versiyonunu satın alıp diyeceğim ama muhtemelen elektronik korsan kitap sitelerine girip, kitabı indirmiştir.

sonrasında ise adobe pro ile kitabı word programına aktarıp üzerinde inanılmaz bir vizyonla karakter isimlerini, paragraf yerlerini vs. değiştirip kitabı baskıya hazırlamış.

işin en bok tarafı ise bu ve benzeri yayınevlerinin türk edebiyat tarihinde yer etmiş bir kitap üzerinde gayet amatörce oynanmış olarak ellerine geldiğini kavrayamamaları.

hukuki tarafını ilgi kişiler çözecektir fakat normal toplumlarda en adi suç olan "hırsızlık" o kişi için geri dönülemeyecek bir tercihtir. adli cezanın yanında toplum cezası olan "izole edilme ve dışlanma" üzerine dökülen kremadır.