• izmir’in can damarı olan izban emekçilerinin 10 aralık 2018 saat 05:00 itibariyle başlatacağı grev. izmir büyükşehir belediyesi otobuslerle her ne kadar takviyeler yapacak olsa da şehrin felç olacağı kaçınılmaz. yerel seçim öncesi yüzde %50’si tcdd’ye%50’si ise izmir büyükşehir belediyesine ait olan izban çalışanları için zam pazarlıkları epey çetin geçeceğe benziyor.

ahanda link

edit: bir askere gittim geldim afedersiniz ama ortalığın amına koymuşsunuz .

edit2: ek seferler durduruldu. (bkz: let the game begin)

edit3: alternatif olarak tcdd'nin bölgesel trenleri kullanılabilir. şehir merkezinde menemen, çiğli, gaziemir, menderes ve adnan menderes havalimanı duraklarında bölgesel trenlere binebilirsiniz. bu trenlerin çoğu basmane gar'a geliyor. mutlaka iş saatlerine uygun bir tren denk gelecektir. bir haftadır bu trenleri kullanıyorum. gayet memnunum. sabahları söke-basmane treni akşam ise basmane-denizli trenini kullanıyorum.

örneğin: alaşehir-basmane treni 08:08'de çiğli istasyonunda olup 08:36'da basmane'de oluyor. söke-basmane treni ise sabah 07:44'de menderes'te 07:53'te gaziemir'de 08:12'de ise basmane'de oluyor.
  • https://www.aa.com.tr/…alikta-greve-gidiyor/1316734
    2 yıl aradan sonra devam filmi vizyona girmekte olan grev.
    öncesi için: (bkz: 8 kasım 2016 izban grevi)
  • izmirin trafiğini cehenneme çevirecek olaydır. durum ne kadar vahim olacak olsada bu emekçilerin aldığı maaş çok düşük. izmirin ulaşımın yarısını götüren bu damardaki insanlar hak ettiklerinden çok azına çalışıyorlar. umarım bu sorun kısa sürede çözülür.
  • trenleri kullananların uzun zamandır sakallarını kesmeyerek durumlarını belli ettiği, yaklaşmakta olan grev.

dün kendi aralarındaki konuşmalara kulak misafiri olduğum ve yorumlarına bakılırsa içlerinde maaşlarının zamanında yattığına şükreden de var, kafasında maaşların nasıl zamlanacağı konusunda bir ton soru işareti olan da.. çünkü genele bakınca artı bilet sisteminin oluşturduğu nakit sistem mantığına rağmen izban kasasının boş olduğu, belediyenin istasyonlarla ilgili sorumluluğu daha çok olduğu için tren hatları ve tcdd boyutunun farklı olması, yine kendi aralarında bahsettikleri konuşmalara dayanarak vakıfbank'a olan milyon liralık yatırım kredi borçlarının tıkanması gibi sıkıntılarla nasıl düzlüğe çıkılacağı merak edilen bir durum olarak özetlenebilir.

uzlaşma sağlanamazsa daha ilk günden izmir'de ulaşımın patlayacağı su götürmez bir gerçek. vatandaş günah keçisi olarak hazırda belediyeye çemkirmeyi kısa yol olarak seçecekken (hali hazırda medya zaten hazırken) ve seçimler yaklaşırken, aziz kocaoğlu'da bu saatten sonra fazla sallamayacağından, zamanlamasıyla düşündüren durumdur.
  • bir bu eksikti amk. yine insanları eshot'a mahkum edecekler.
  • şehrin ana ulaşım hattını oluşturan ve alternatifi dahi olmayan bi hattın sürekli greve gitmesi de artık art niyet midir bilemiyorum.

ben kullanmıyorum ama sevdiklerim kullanıyor. daha şimdiden alternatif ne yapabilirizin sıkıntısı sardı.

işe her gün özel aracınla gitmekten başka bir alternatif görünmüyor bu hatta. belediyenin biraz kafası çalışsa sırf grev süresine özel geçici yeni otobüs hatları oluşturur ve sorunu minimuma indirebilirdi.

şu an 10 binlerce insan saldım çayıra mevlam kayıra durumunda. saçmalık.
  • izmir'in geçici olarak çöküşünü hepimize seyrettirecek olan grevdir, eziyeti yine halk çekecektir.

grev haktır, emekçilere sözüm yok en doğal haklarıdır. ama iki yıl evvel yapılan grevde halk ne hale geldi gördük. artık iş arkadaşlarımızla birlikte alsancak garı önünde yapılan canlı yayında, bizim maaşlardan alıp bu insanlara verin artık bitsin şu grev, perişanız falan diyecektik o dereceye geldik. yine aynı rezalet yaşanacak. 20-25 dakikalık yollar 1 saatte gidilecek. izmir'de toplu taşıma kullanmak zaten eziyet iken, daha beter olacak. yollar tıkanacak, dolmuşlar leş gibi testosteron kokacak, aktarma yapmaktan anamız ağlayacak. işe geç kalacağız/geç kalmamak için saatler öncesinden uyanıp yollara düşeceğiz. neden? çünkü izmir'de belediyecilik bu.

ah ah .. nerde ahmet piriştina, nerde aziz kocaoğlu.
  • çok iyi ayarlanmış bir seçim yatırımıdır.
  • alttan alttan eğer belediye ak parti'de olsaydı, bu grev olmazdı mesajı verilecek ve seçmeni yeter artık noktasına getirtecek bir durumdur.

izmir'de ne yapılırsa insanlar isyan eder derseniz, ilk sırada izban'ın çalışmaması olacaktır. çünkü izban izmir için şu anda ikame edilemeyecek bir durumdadır.

bir de şu var ki, grev olduğunda suçlu belediye oluyor, diğer % 50 ortak tcdd ortalıkta görünmüyor, grev sonuçlandığında olayı çözen diğer % 50 ortak tcdd gibi lanse ediliyor, geçen sefer de bu yönde bilerek uzatılmıştı olay ama şimdi tam seçim öncesi zamanlaması manidar olan bir grev.

not: aziz kocaoğlu, bu şehri yaşanamaz hale sen getirdin, priştina'nın nasıl bir ekmeği varsa yedin yedin bitiremedin, şimdi gider ayak bakalım bu krizi çözebilecek misin yoksa hükümetin ekmeğine yağ mı süreceksin yine göreceğiz.
hesabın var mı? giriş yap