6 entry daha
  • diğer üniversiteler daha kötü durumda
  • ytü tarafından mezun olan ve 'yaşayan tüm öğrencilere' gönderilen mail ile seçtikleri derslerin iptal olduğunun açıklanması durumudur. her şeyi anladım da yaşayan tüm öğrencilerimiz ifadesi nedir arkadaş?
  • peşinden bir çok problemi getirecek yeni yönerge ile işlerin iyice çığrından çıktığı, bölüm ve okul yönetimindeki herkesin topu birbirine attığı gündür.

ıptal edilen ders seçimi ile birlikte öğrenciler öncelikle alttan almaları gereken dersleri seçmek zorundalar. eğer alttan alınması gereken dersin kontenjanı dolu olursa, öğrenciler alttan olan derslerini alamayacakları için muhtemelen hiçbir ders seçemeyecekler. bu kadar dikkatsiz ve umursamaz bir yönetimin bu problem için önlem almayacağını düşünmekteyim. ayrıca yine aynı yönerge sebebiyle öğrencilerin okulu bitirmeleri daha da gecikecektir. örneğin servis derslerinden birinden kalan 3. sınıf bir öğrencimiz olsun. bu arkadaşımızın ders seçim gününde önce servis dersini seçmesi gerekiyor. programına uymayan ancak bölümüne açılan bu dersi seçmesinin ardından mecburen bölüm derslerini alamayacak. dolayısıyla okulu en az bir dönem uzamak zorunda kalacak. oysa yönerge olmasaydı, öğrencimiz önce bölüm derslerini alır, ortak ders seçim gününde servis dersinin kendi programına uyan grubundan ders alabilirdi.

sonuç olarak neresinden tutarsanız tutun insanların zamanları, emekleri, uykuları ve belki de okullarının uzamasına sebep olmuştur bu yönerge.

ulan sevgili sözde güzide okulum
  • (bkz: usis pişmanlıktır)

metro turizm rezalet başlıklarını aratmayan rezalettir.
  • yarı dönemde kural degiştirip sonra uygulama aşamasında başarısız olma durumudur. hayır kural koyuyorsun uygulayamıyorsun sonra 35 bin ögrencinin hepsine ceza kesip derslerini siliyorsun.
  • aynen aynen her dönem 10 tane farklı ders alınmalı

okuduğuma göre rezalet göremedim adamlar en doğrusunu yapmışlar önce kaldığın dersi alacaksın.
    ortamda rezalet varsa otomasyon sistemini geliştiren şirketin rezaletidir, üniversite bünyesindense o kişileri bağlar. adamlar karar almışlar sistem getirmişler herseye rerero yapmayı bir bırakın.

yok dersi alamayacam aha kaldım diye hayıflanmayın muhtemelen tekrar öğrencileri kontenjana dahil edilmez.

ben yök başkanı falan olsam bütün üniversitelerde derslerin zincir şeklinde birbirine bağlanması buna göre kurgulanması gerektiğine kesin hüküm getiririm.

okul uzayacakmış, uzayacak tabi lan senin gibi yüzbinlerce mezun var işsiz aldığı ders hakkında bilgisi olmayan sonra devlet bize bakmüyür diyen onlar gibi olma diye uzuyor.
    gezip tozacağına ders zamanı dersi vermek için uğraşın kardeşim tamam bazılarınız atomu parçalıyor onlara lafım yok ama gelip burada sikimsonik dersten kaldın diye ağlamayın.

herkes kendi gördüğünü yorumluyor. biride çıkıp lan bu adamlar yılların birikimi, dönemlik geri bildirimler, bazı sapıkların işin içine yapay zeka katıp bakın ben istatistik yaptım/bir model geliştirdim demediklerine emin olup bakkal gibi bu yıl öğrencileri nasıl hoplatsak diye düşündüklerini sananlar var.

neyse tanım:(bkz: çok iyi oldu çokta güzel oldu taam mı)

edit:düşündümde bazen bazı şeyleri düzelteyim diye daha bir boka sarma işini bizim ülkeden iyi yapabilen olacağını sanmıyorum.
    eğitim sistemimiz komple yap-boz ya oturup bir model üzerinde çalışılıp uygulanmalı yada komple kapatalım herkes rahat etsin.

otomasyon sisteminin mağduriyetine gelirsem eğer çoğu kişinin birbirinde haberi yok tabiki çoğu üniversitede aynı dönem 2 kere yok buda olmadı diye iptal edilen ders seçimlerinin olduğunu gördü bu gözler o yüzden çokta şaapmıyorum artık.
    başkasının yazdığı açıklama satırı bile koymaya tenezzül etmediği sistemler var üniversitelerin yazılım birimleri profesyonel yazılım firması gibi çalışıp dur şunu sürekli geliştirelim diye uğraşmadığından dönemsel olarak yenilik yapayım derken ortaya kaos çıkarılıyor.

-her not açıklandığında
    -her kayıt dönemi
    düzenli bir şekilde arıza veren sistemler var ki zamanında şahane paralar verilmiş sistemler.

2.edit: bir alttaki için bkz verip teker teker kelimeyle baymak yerine tek vuruşta nakavt edeceğim.
    madem alttaki ders kontenjana dahil ediliyor burada seçtiğim dersler iptal diye ağlayacağına beynini kullanıp bu mağduriyetin çözülmesi için çabalasan sana göre sorun olan şey sorun olmaktan çıkacak. sikinin taşağının keyfine mezun olacakmış bak istersen 4.sınıftan ders alarak başlatsınlar sonra 1-2 diye gidersin.
    rektörlük orada kardeşim yarın sabah 3 gündür seçtiğim dersleri niye iptal ediyorsunuz diye gidip çemkirebilirsin.

neyse ytü rektörlüğünü tebrik ediyorum

3.edit: bir iki arkadaştan mesaj aldım bu konuyla ilgili elbette bazı konularda hakılığınız var ytu'nun yaptığı şeyin tam doğru olduğunu savunmuyorum. çevremde internette o kadar insan gördümki dersi silemez 3. sınıfa gelip kodlama hakkında iki kuruş bilgisi olmaz, posting nedir, domain nedir. öte yandan matematik okuyup en temel dersler hakkında bilgisi olmayanlar. ben kendimize bakmamız gerektiği konusuna parmak basmak istedim. kendi okulumdan örnek vereyim aynı şeylerin benzerlerini yaşadım.
    önce derslere kota uygulayacağız herkes bazı dersleri seçecek dediler sonra sistemde hata tüm seçimler iptal bir daha gireceksiniz dediler. bu süreç 5 gün otomasyon sisteminin yavşaklığıyla girebilenlerin yine kayıt yapıp giremeyenlerin zaman gemesiyle başvuru yapmaması akabinde tekrar seçim yapacaksınız.
    -büt var-yok.
    -20 üniversitede yaz okulu varken yaz okulu olmayan üniversitede önce çocuklar yaz okulundan ders alabilirsiniz denklik tuttuğu sürece diyip 1 sene sonra siz 3. sınıfsınız artık başka okuldan yaz okulu alamazsınız sadece mezun durumundakiler alacaklar.
    -yaz okulu gelir büyük zulmü peşinde getirir herkes yaz okuluna bırakılır aradan 2 sene geçer bu sene yaz okulu açılacak, 1 dönem sonra yaz okulu yok ne haliniz varsa görün.

1.ve 2.dönemden 1'er dersten kaldım(evet sözel derslerden nefret ediyorum tarzım bu) elalem 3 ders sınavına girerken okulu 1 dönem uzatıp harç verip sonra bitirme sınavı diye tek sınav çektim(deli gibi çalışıp ondan kalan tanıdıklarım var 1 dönem daha okudular)

eşim hiç almadığı dersi sırf akts tamamladı diye danışmanı tarafından alınmayan ders silinip okulu otomatik uzaması sağlandı. aynı durumda farklı arkadaşları danışman insiyatifi kullanılıp ders alıp mezun olması sağlandı.

almadığı dersi hiç almadığı için bitirme sınavına girip girmeyeceğinide kimse bilmiyordu. yönetmeliktede hiç almadıysa diye açık madde yoktu.

neyse işte kimsenin düşmanı değiliz hepimizin başına geliyor sadece kendinizin başına gelmiyor.

ytu yönetimi acilen tekrar öğrencilerine kota uygulamasını kaldırması gerekir. internette hayıflanıp duvara konuşmak yerine gidip rektörlüğe bu konuda 10binlerce dilekçe vermeniz gerekiyor bunun çözümü başlangıçta bu.
    bu ülkede mağdur edilmedik tek bir kurum/birim kalmadı zaten herkes birilerini hoplatma derdinde.
  • rezalet puanı 10/10 olan rezalettir. zaten dandik usis yüzünden sekiz tane dersi 3,5 saate almaktan sinirden beynime kan sıçramış. almasam çakışma saçmalığından dolayı sene uzatacağım dersi güç bela stres içinde almışım, rahatlamaya çalışırken iptal ediyorlar. iki gündür sinirden beynime giren ağrının haddi hesabı yok. geliyorum ekşi sözlükte yeni bir bilgi bulabilir miyim diye şöyle (bkz: #95187436) dangalakları buluyorum. bilgi sahibi olmadan döşemiş arada öyledir herhalde diyor. öyle değil üst sınıflardan ders alanlar kontenjana dahil oluyor. birbiriyle direk bağlantılı dersler harici koşullu ders almak tam bir saçmalık. sen keyfimin kahyası mısın istediğim dersi istediğim zaman veririm. öğrenci bir dersi çok zorlanıyor çalışsa da yapamıyor ama geri kalan dersleri iyi. ben bu ders hariç okulu normal zamanda bitireyim bunu bir dönem uzatıp sadece buna odaklanıp vereyim diyebilir. veya hoca ile sıkıntı yaşar başka hoca verene kadar o dersi almayabilir. veya aklıma gelmeyen pek çok başka özel durum olabilir. maddi hiçbir gerekliliği olmayan aptalca bir kural ile öğrencilerin mezuniyetini engelliyorlar. çıkıp da ne olacak yeni işsizler denilerek, dalga geçer gibi savunulamaz bu durum. mezun olduktan sonra ne olacağım benim derdim okulun değil.
  • yıldız teknik üniversitesi pişmanlıktır.

bir de bilerek dersleri çakıştırıyorlar ki kendi sınıfımızdan der almayalım. firavun bile bu kadar zulüm etmedi be kardeşim ne yapayım yani asamla orta bahçeyi ikiye mi yarayım?
  • nasıl yapalım da öğrencileri mezun etmeyelim diye düşünmüşler ve böyle bir çözüm bulmuşlar, o düşünen beyin hücrelerini...
  • okula yeni başlayacak olan beni üzmüştür.
2 entry daha
hesabın var mı? giriş yap