şükela:  tümü | bugün
  • aksdjalkdak ulan gene mahalle arası anadolu lisesi diye kaktırdıkları hariç bütün okullar sınavla öğrenci alıyor. reyiz sorarsa kaldırdık sınavları deyin de tavana asmasın sizi.
  • rte bu açıklama sonrası milli eğitim bakanı'nı derhal görevden almalıdır. benim genç kardeşim yozgat milli irade anadolu imam hatip lisesine bile sınavsız giremeyecekse ne anladım böyle sistem değişikliğinden. lütfen, bu milletin niteliksiz okullara sınavsız girmesini engellemeyin!
  • anadolu'daki çoğu ilde, fen lisesi, sosyal bilimler lisesi ve imam hatipler dışında, anadolu liselerinin hiçbiri listede yok. öğrencileri zorla imam-hatibe göndermek için düzenlenmiş bir sistem. açılan özel liselerin çokluğundan belliydi böyle olacağı. eğitimin tabutuna çakılan son çivi hayırlı olsun.
  • inceyi görüp yazacağım ikinci paragrafta.

neredeyse bütün iyi liseler listede var. istanbul'dakilere baktım benim zamanımda en boktan anadolu lisesi kartal anadolu falandı o bile var. belirli bir dilim altında almış olanlar eklenmiş sanırım.

fakat gizli oyun şurada başlıyor, anadolu imam hatip liseleri var listede bir sürü. sorun ne derseniz eğer; çocuğunuz bir puan aldı listedeki anadolulara giremedi ne yapacak aile?

"sınava dahi girmemiş boş, vasatlarla düz lisede(artık hepsi anadolu) okuyacağına en azından sınavla almış anadolu imam hatipe gönderelim"

buyrun size nur topu gibi kafası basan(nispeten) çocuğu imam hatibe çekme taktiği.
  • dertleri açıkça belli oldu. mersin'de sınav sonucunda girilen ve iyi puan isteyen en az beş-altı anadolu lisesini saf dışı bırakarak kimsenin tercih etmediği saçma sapan imam hatip liseleri ve meslek liselerini nitelikli lise olarak açıklamışlar.

mersin'deki fen liselerine ve ilk iki anadolu lisesine gidemeyecek durumda olan ama sınavda en fazla 8-10 yanlış yapan iyi seviyedeki çocukları bu imam hatiplere almaya çalışacaklar. veliler, eskiden iyi okullar olan ama artık sınav sonucuna göre değil de ikametgaha göre öğrenci alacakları için öğrenci kalitesi bariz bir şekilde düşecek olan anadolu liselerine kayıt yaptırmayacaklar.

beklentileri bu mükemmel seviyede olmasa da iyi sayılabilecek olan öğrencileri imam hatiplere çekip imam hatipleri parlatmak.
  • meb'in yayınladığı kılavuzu okumanıza gerek yok.

özet geçiyorum.

imam hatipler ve endüstri meslek liseleri artık merkezi sınav ile seçerek ve yüksek puan alan öğrencileri alacak.

anadolu liselerine ise ipini koparan gidecek.

teşekkürler reyiz. !!!!!!!!!!!

not : % 2-3 lük dilimdeki anadolu liseleri hariç.

fen liselerinde değişen bir şey yok.