• görüntünün kendisinden ziyade, insanın gelmiş olduğu teknoloji düzeyinin hayret edilesi noktaya ulaştığını gösterecek bir kilometre taşıdır bu resim. bir insan olarak gurur duyuyorum, bir türk olarak modern çağda teknolojiye, insanlığa ve bilime katkı sunmakta ülke olarak bu kadar geride kaldığımız için utanç duyuyorum.

herneyse bu ana tanık olmak çok keyifli, tadını çıkarın.
  • ekşi sözlük ve civarında ne kadar boş beleş insan tipinin olduğunu göreceğimiz görüntü olacak
  • kara delik fotoğrafı değil, kara deliğin olay ufkunun birikim diski üzerinde yarattığı gölgeyi görebileceğimiz fotoğraftır.

not: bazı yazarlar, "o gölge zaten kara deliğin kendisi, kafa karıştırma" diyorlar. hayır, değil.
    hawking radyasyonunu görüntüleyebilirsek bize kara deliğin olay ufkunu verir.

görüntülenen gölge, aslında kara deliğin olay ufkundan 2,6r daha büyük bir alanı kaplıyor. o gölge kara delik olmuyor. hatta olay ufku da kara delik olmuyor. gerçek kara delik, bütün bu sistem içerisindeki tekillik noktası.

olay ufku içerisinde yer alan tekilliği görüntülemek imkansız. ama olay ufkunun hemen yüzeyini görüntülemek bir gün mümkün olacak. yalnızca, şu an elimizde bulunan cihazlar hawking radyasyonunu tespit edebilecek kadar gelişmiş değil.
  • merakla bekliyoruz bakalim ne olacak
  • interstellar filmindekine benzer olacaktır adamlar filmde kullanmak için matematiksel model kullanmıştı. kütleçekimsel mercekleme etkisini göreceğimizi düşünüyorum.
  • rahmetli stephen hawking de gorebilseydi keske.
  • eminim dünyada birçok ülke heyecanla bu anı bekliyordur. uzay istasyonlarından öte gidemediğimiz bir bilinmezde, teoride kanıtlanmış bir varlığın görüntüsü alınacak. insan yazarken bile heyecanlanıyorsa, bu işi yapan ekibin içinde olmak nasıl bir duygudur acaba?
  • bomboş bir manzaradır. girenler bilir. gereksiz bir aktivite
  • olaya tam hakim olmayanlar adına samanyolu galaksisindeki bu kara deligin bize uzakligini soyleyip aydinlatanlar sevaplara girebilir dedigim.
  • bir yanda düz dünyacılar bir yanda kara deliğin görüntüsü.

(bkz: behind the curve)
hesabın var mı? giriş yap