• kitabını okumadan dizi/filmini izlediğim ender yapımlardan. o nedenle kitaptan neyi farklı herhangi bir yorum yapamayacağım. sadece dizi olarak bakarsak kısa süren, her şeyi tadında bırakan, çok da güzel final yapan bir dizi oldu.

1960'lı yılların müzikleri, kıyafetleri, arabalarını izlemek çok keyifliydi. bir kaç kişi bahsetmiş; olurda bir gün türk versiyonu çekilirse billy, aras bulut iynemli olsa diye, o zaman kesinlikle jake rolünde mert fırat oynamalı.

--- spoiler ---

4. bölümde mimi'ye tanık koruma programında olduğunu söylerken godfather'dan esinlenmesi çok hoştu.
    --- spoiler ---
  • dizinin etkisi sonrası kitabı da okumaya karar verdim ve kitabın da su gibi aktığını söyleyebilirim. kralın ustalık dönemi eseri mi desem olgunluğun sonucu mu bilemedim. ki 150 sayfaya geldiğim şu noktada derry ziyareti, yapılan it referansları ve eski dostların kitaba ucundan giriyor olmaları en sevdiği stephen king kitabı it olanları oldukça sevindirecek türden. şimdiden benden tam not aldı. jake derry'e geldiğinde kafamdan da geçmişti ufak da olsa bir gönderme olsa diye..

stephen king severler kitabın büyüklüğüne aldırmadan okusunlar.
  • sağdan-soldan adını duyup hafif gençlik dizisi havasında bir şey bekleyerek başladığım, fakat kalitesiyle beni şaşırtan dizidir. henüz digitürk temposuyla izlediğimden iki günde işi gücü bırakıp sekiz bölümü devirdim. olaylar ikinci sezona sarkar diyordum ki ekşi'den mini dizi olduğunu öğrendim. keşke bekleyip finali yayınlandıktan sonra başlasaymışım. beklemek acı verici.

edit: @ver kurtul sayesinde son bölümü digitürk'ü beklemeden izledim. aynı olaylar 2. sezonda farklı biçimde bir kez daha yaşanır diye düşünüyordum ama tadında bıraktılar. cidden güzel diziydi.
  • stephen king'in kitabından uyarlanmış 8 bölümlük mini-dizi.
  • yaktın beni be sadie .. pembe bir insana bu kadar mı yakışır.
  • bir dizi finali nasıl yapılmalı dersi vererek aramızdan ayrılan roman uyarlaması mini dizi.

james franco'nun every thing will be fine filmini izleyip hayat verdiği karakterden nefret etmiş biri olarak, jake karakteri ile arasındaki paralellikler nedeniyle kendisine ısınamadım.

--- spoiler ---

--- spoiler ---

yine de oliver stone'un jfk filmini defalarca izlemiş ve ayrı bir yere koyan biri olarak, senaryonun kennedy suikastinin arkasındaki bütün o karanlık operasyonu bir kenara itip yalnız kurt teorisine sarılması bende büyük hayal kırıklığı yarattı.

öte yandan, zaman yolculuğu teorilerindeki genel loophole'lardan muzdarip olmasına rağmen sağlam bir kurgu içerisinde izleyiciyi rahatsız etmeyen bir şekilde ele alması başarılı olduğu yönlerden biri. bu konuda stephen king üstada teşekkür etmemiz gerekiyor.
    --- spoiler ---
    --- spoiler ---

ayrıca sadie karakterinin gülüşüne ve saf güzelliğine vurulmamak imkansız. (bkz: sarah gadon)

edit: isim düzeltildi.
  • sevgili james franco beautiful smile'ın başrolünde oynadığı, stephen king'in romanından uyarlanan şahane dizi. henüz bitirmedim fakat birkaç kelime etmezsem rahat edemicem.

--- s1 e4 spoiler ---

yahu neden o kadar önemli ve gizli işler yürütülen bir evin kapısı bacası sonuna kadar açık bir şekilde bırakılır ve ortalarda olunmaz ki? çok saçmaaaa!! sonra da kıvran dur açıklama yapmak için. ayrıca eve gelen bi misafir de neden bodruma iner ortalığı karıştırır, otur oturduğun yerde işte hayret bir şey.

bill denilen çocuk tam bir aptal zaten. jake'in tek başına başarabileceğini ben de sanmıyorum -ki bence al'ın o kadar yıldır becerememesinin en büyük nedeni belki de tek başına halletmeye çalışmasıydı- ama keşke jake'in bulduğu (ya da mecbur kaldığı) ortak bu ergen olmasaydı. aptal demiş miydim? sersem.

--- s1 e4 spoiler ---

bir de şu var; "geçmiş" değişmek istemediği için önemli değişiklikler olacağı zaman jake'i geri itmesi durumu sadece jake'in bilerek yapmak istediği değişikliklerde mi geçerli oluyor anlamadım ki. bir sürü olaya müdahil oluyor, ne yani onların hiç birinde tesadüf eseri de olsa büyük bir değişikliğe neden olmuyor da mı "geçmiş" sıkıntı çıkarmıyor hiç?

--- s1 e1 spoiler ---

ayrıca, eğer görevi başarır da geleceğe geri dönmezse jake, harry'nin son halini çok merak ediyorum, umarım gösterirler.

--- s1 e1 spoiler ---
  • 5 yıl evvel okuduğum ve beni çok etkileyen bir romandı.
    tavsiyeler üzerine dizisini de bitirmiş bulunmaktayım. oyunculuklar, sahneler, müzikler, kitabı tamamen hatırlayamasam da fark ettiğim kurguya yapılmış katkılar ve final. harikaydı!

tüm bunlara rağmen; kitabın ve kurgunun, kennedy suikastını derin devlet cinayeti olmaktan çıkarıp "kişisel" bir meseleye dönüştürmek ve derin devlet cinayeti olsa dahi olduğu için mutlu olmamız gereken bir olay olarak lanse etmek için, kısacası tarihi yeniden ve gerçekçi bir biçimde yazmak için oluşturulduğunu düşünmekten kendimi alamıyorum. ilk okuduğumda da, şu an bitirdiğimde de.
  • lee harvey oswald'ın kennedy suikastı sonrası sabıka kaydı için çekilen fotoğrafındaki numara 54018'dir. son bölümünde bununla ilgili hoş bir detaya da yer vermiş dizidir.

http://i.hizliresim.com/om34g5.jpg
  • bir gece ve günde bitirdiğim kısa dizi. en sevdiğim iki yerden; zamanda seyahat ve gerçek hayattan hikaye olmasıyla bayıldım diyebileceğim dizi. maalesef kitabını okumadım, ne kadar sadık kalınmıştır bilemiyorum o yüzden.
    --- spoiler ---

diziden bir ana fikir çıkartacak olursak geçmişi kurcalama olur sanırım.
    en dumur eden kısım sanırım kennedy öldükten sonra işlerin düzeleceğini sanıp aslında o haliyle bir kaos olduğunu görmek.
    bitişinde ise ana karakterimizin ara sıra çıkan "burada olmamalısın/you shouldn't be here" repliğiyle gördüğümüz yaşlı adama dönüşünün ilk adımı olarak restorana girişini görmek isterdim. o haliyle çok fazla soru işareti bırakacak olsa da asıl zaman döngüsü kurgusu öyle çıkardı ortaya diye tahmin ediyorum.
    not: sadie*'nin gözleri gerçek olamayacak kadar güzel mi ben mi öyle gördüm? *
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap