şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ah, bu başlığı açıyor olabilmek ne büyük şans!

  sevgili 22. yüzyıl insanı, insan ırkını öte gezegenlere taşımış çocuklar,

  yüzyılın ilk venüs geçişine hazır mısınız?

  sizin babalarınızın babalarının babalarının izleyebildiği 2004 ve 2012 venüs geçişlerinden 105 yıl sonra. copernicus'in 'ben göremem' diye düşünüp ölümünden onlarca yıl sonrası için bıraktığı notlara binaen 67 farklı bilim insanının dünyanın 67 farklı noktasında gözlemleyip astronomi bilimine yeni mihenk taşları kazandırdığı geçişten neredeyse 500 sene sonra.... tanrım.....

  sizin bu geçişe denk geliyor olmanız ne büyük şans!

  torunlarım!

  bakarsınız o yaşlı vücudumla, o kutlu gün, aranızda ben de yer alır, yaşlı boynunu sizin kadar uzun değil ama yine de geçişi görebilecek kadar göğe çevirir ve sizinle o kutlu duygular arasında yıkanabilirim. çocuklarım! sizin venüs geçişi ile ilgili bilgileri ilk olarak benim parmaklarımdan okuyor olabileceğini düşünmek ne kutsal bir düş! ancak yo, hayır! o vakit okullarda böyle nadide günler öğretiliyor olur, yerden yüzlerce metre yüksekte, havada duran okullarınızda, tamamen mekanikleşmiş öğretmenleriniz sizi uzay gemilerine doldurup bu geçişi izlemeniz için en uygun yerlere götürürler değil mi...!?

  güzel çocuğum!

  o geçişi benim için, benden öncekiler için ve ömründe bir gün dahi bu geçişe denk gelemeyenler için de izleyin. lütfen. çünkü biz öncekiler de, gözlerinde mutlu bir parıltıyla sizi izliyor olacağız. o mutlu parıltının sebebi, sizin, sonunda, 'insan gibi' yaşıyor oluşunuz olacak.
 • olm bu ne ya, sadece bir hafta içinde ay kanlanır, mars en yakın geçişini yapar, jüpiter farklı bir şekil dener, iss astronotu türkiye'ye nanik yapar derken, başlığa tekrar bakmamla, boşa horoskopik kuruntu yaptığımı anladığım geçiş.
 • inşallah hava bulutlu olur da hiçbiriniz izleyemezsiniz değerli torunlarım.
 • şu gezegenlerin auralarına, burçların etkilerine inanan 21. yy. insanı ile türbelerden medet uman, taşa toprağa tapan insanlar arasında zerre fark yok. al birini vur ötekine. olum az düşünün lan kafanız acımaz
 • geç oldu yat istersen.
 • (bkz: o vakte kim öle kim kala da diyemeyiz)

  (bkz: tüm sözlük nüfusu ölmüş olacak)

  (bkz: belki ekşi sözlük bile olmayacak)

  105 yıl sonrasına başlık açmayın lütfen, yazacaklarımızın, geçişle ilgili genel bilgilerden ötesine geçemeyeceği malum. yani aranızda bu geçişi görebileceğini düşünen babayiğit ve anayiğitler var mı? :)
 • ben çadır ve kamp sandalyemle yerinde takip ediyorum. bizim büyük torun da torunlarını kapıp gelecek kerata. gerçi onun en küçük torun huysuz, tutturmuş atlayıp uzay gemisine daha yakından bakalım diyor. bor olmuş 10 tl, 4. recep tayyip uzaya çıkışa kota koymuş ama anlamıyor zamane veledi.
 • insan ırkını, öte gezegenlere taşımış çocuklar için basit bir zevkten ibarettir.
 • şu an dünyada yaşamakta olan hiç kimsenin göremeyeceği geçiş. bu yıl doğan bile 99 yaşında olacak. yaşasa bile muhtemelen komada olacak.
 • ömrüm yetmiyor lan böyle şeyler açmayın.