• ulan yapmayayım şöyle diyorum, kendimi tutmak istiyorum, olmuyor.

o suriyelileri getiren malum kişiye yalakalık yapmak için berkin elvan'ın annesini yuhalayanların şehrinde çıkan olaylardır.
  • beter olun amk dediğim olaylar. bu saatten sonra akp'nin kazandığı şehirlerde olan olaylar gram sikimde değil. herkes oyunu verdi tercihini yaptı. madem böyle mutlusunuz geberin o zaman amk çok sikimdeydi.
  • suriyelileri istemiyosunuz ama paralarını istiyosunuz, tayyipi istiyosunuz..
  • böyle devam ederse ardı arkası kesilmeyecek olayların başlangıcı.

3 gün önce gaziantep - kilis'ten döndüm. kilis'in nüfusu 90.000 civarı, suriyelilerin nüfusu ise söylenenlere (ve gözlemime göre gayet olası) 300.000, nerede olduğunuzu bilmeseniz türkiye il sınırları içerisinde olduğunuzu anlamanız neredeyse imkansız, dükkanlar arapça, bütün arabalar arap plaka, sokakta gezen 10 kişiden 9'u suriyeli. işin acı tarafı buna karşılık neredeyse bütün türklerde silah var, pompalılar kalaşnikoflar gırla geziyor ortalıkta.

gaziantep merkez'de fazla vakit harcama fırsatı bulamadım ama eski gaziantepli komşularımızın hepsi durumun orda da hiç farklı olmadığını söylüyordu yani durum istanbuldan izmirden vs. göründüğünden çok daha kötü durumda o taraflarda.

çoğu "çakal" antepli ve kilisli hemşerilerimin zamanında ucuz iş gücü kullanalım, elimizdeki 5 liralık malları 10 liraya kakalayalım, 100 liralık evi 500 liraya kiralayalım diye baştacı ettikleri suriyeliler şimdi akşamları sokağa çıkmalarına bile mani oluyor, üstüne üstlük akp buralardan hala rekor sayıda oy çıkarıyor, ve değişime dair hiç bir emare görünmüyor.

kötü zamanlar bizleri bekliyor gibi. umarım minimum can kaybıyla bu günler atlatılır ve memleketim tekrar layık olduğu görüntüsüne kavuşur.
  • normalde; empati yapacak, soruna çare arayışına girecek insanlarda bile 'çok da sikimde amk!' tepkisi verdiren olaylardır.

sen referandumda %80, cumhurbaşkanlığı seçiminde %60 oy ver, belediye başkanını akp'den seç sonra da empati bekle! günümüz toplumunda var mı böyle bir şans? insanlıktan kaldı mı geriye bir şeyler? duymadınız mı vicdan artık öldü! şu hale nasıl geldik vallahi yazıklar olsun.

empati yapılacaksa da geriye kalan %40 için yapılır. gerisi gebersin, beter olsun diyenlere kızmayın! bu kadar nefret aşılayıp, ayrıştıranlara kızın... onların da çok umrundaysanız tabi...
  • "yol sormak için önce "türkçe biliyor musunuz?" sorusunu sormak gerekiyor.

işin tuhafı türkçe bilen adam bu soruyu garipsemiyor. gülümseyip evet diyor."

27 temmuz'da antep için yazılmış itüsözlükte.
    bugüne ışık tutar mı bilmiyorum.
  • daha beteri olacak. bunlar daha başlangıç.

bunu görmemek için de salak olmak gerekiyor. bu ve benzeri haberler suriyelerinin ülkede çalışmasını engelleyecek. iş bulamayacaklar. işlerinden atılacaklar. aç kalacaklar. ve aç kalan adam çocuğunun ağlamasını dinlemektense harekete geçer.

yakında daha çok çalacaklar, gasp edecekler, öldürecekler, haraç alacaklar...

bunu öngörmek için akıllı olmaya bile gerek yok. tarih okuyan herhangi bir vatandaş bilir.
    birinci dünya savaşından sonra ülkeye gelen beyaz rusların ne olduğuna bakarsan görebilirsin suriyeden gelenlerin sonunu. ki onlar daha zengindiler.

şimdi akpye oy vermek ile durum alakalı. çünkü suriyelileri bu ülkeye getiren onlar. hayır kaçan oldu eyvallah ama durumu gören ve aslında kaçmak istemeyen bir sürü insan da geldi oradan. çünkü akp çağırdı resmen. sınırları kontrol etmeyerek çağırdık, kampları ciddiye almayarak çağırdık. bu yaptığımızı ürdün bile yapmadı. oysa mülteciler kamplarda kalmalıydı savaş bitene dek. insanlığımızı o kampları insana yakışır bir şekilde tutarak göstermeliydik. ülkeye birden 2 milyonun üzerinde insanı salarak değil.

şimdi tayyip diyor ki geri gidecekler.

bok giderler. gitmeyecekler. onlar buraya yeni bir hayata geldiler.

ve ellerindeki para bitti. şimdi bu insanlara bu ve benzeri haberler sebebiyle iş de verilmeyecek. şimdiye kadar ucuz işçi diye kullanılan adamlar can korkusu yüzünden iş verilmeyecek. işten de çıkarılacak. bunlar daha aç kalacak ve saldıracaklar. kan dökülecek. hakedenler kadar masumlar da ölecek.

ve evet akpye oy veren adam bundan birinci derecede sorumlu.
    evet akp bu işin sorumlusu.

ama zararı hepimiz göreceğiz.

uygulanabilir çözüm vardır ve uygulanmalıdır. suriyeliler acilen şehirlerden toplanmalı ve açılacak insan gibi kamplara yerleştirilmelidir. bu kamplarda insanlar kendi işlerini kendileri görmeli hatta üreterek kampın sürdürülümesine katıda bulunmadılırlar. savaş bitinceye kadar bu kamplarda kalan kişiler savaş bitince de sınırdışı edilmelidir.

eğer insanlık ise yapılması gereken insanlık budur.
    bunun pahalı olduğunu düşünen varsa çıkacak kaosun kaça mal olacağını düşünmeli derim ben.

çözüm budur.

uygulanmazsa silahtan korkan ve silaha karşı olan ben bile "hepiniz kendinizi korumak için silahlanın" derim. ve akpnin polisi suriyelilerin işlediği suçlara müdaheleyi bırak kayıt altına bile almıyor.
  • birazcik da toma suyunu antepliler yesin, bize sorulmadi suriyeliler ulkeye alinip, hayat kurmalarina izin verilirken. madem akp´nin kararindan memnunsun, yuzde 60 oy verdin aglamayacaksiniz.
    tanim: ilerde daha cok rastlayacagimiz haberlere ornektir. daha beteri icin kardesini suriye´ye geri donmek istemedigi icin oldurup, parcalara ayirip bavula koyan suriyeli vb. gibi haberleri arastirabilirsiniz.
  • iki hafta önce urfada bir esnafın cümlelerini hatırlattı bana:

"abi bunlar rezil adamlar. her gün birisini dövüyorlar. geçen birisini döve döve öldürdüler. bizim millette kabahat ağızlarını açıp tek kelime etmiyorlar ki. herkes suskun. ucuza işçi çalıştıracam diye susuyorlar. hani adamlar çalışsa ona da bir şey demeyeceğim. iş de yapmıyor ki adamlar."
  • (bkz: durmak yok yola devam)

diyenlerce başlatılan olaylar silsilesi.

(bkz: hayaldi gerçek oldu)
hesabın var mı? giriş yap