şükela:  tümü | bugün
  • suriye'ye girdik, iyi güzel.
    1. silah ambargosu kararı alan ülkeler gitgide artıyor. almanya önemli. almanya, finlandiya, danimarka, hollanda simdiye kadar bildiklerim. guzel, yerli sanayi gelişir demekle olmaz, cunku know how onemli. bazı seyleri siktin sene yapamayız. ilerde savaş mühitmatlarını, ucagı, tankı nereden bulacaz dusunmek lazım.
    2. amerika ambargo uygulayabilir. tam bir game changer olur bari. ekonomiyi ciddi anlamda sarsar.
    3. arap birligi bile kınadı, yaptırım diyor. dunyada yalnızız zaten. gitgide izole oluyoruz.
    4. amerika askerleri bölgede. yanlıslıkla bir bombalama ve ölmeleri ciddi sorunlar cıkarır.
    5. hedefler detaylıca hic konusulmuyor. nasıl yapılacak butun bunlar? mesela suriyeliler donsun diye evler, 50 milyar dolar lazım, erdogan diger ulkelerden destek isteyecez diyor, komık komık olaylar.
    6. kurtlerle aramız iyi degildi ama dogal dusman yaptık tam. artık on yıllarca kürtler daha azimli bir sekilde kurt devleti kurmak isteyecek.

yanlıs anlasılmasın, ben bu harekatın gerekli oldugunu dusunuyorum. ama diplomasimiz cok zayıf, bu sadece dunya bize dusman demekle acıklanamaz, akp'nin de büyük hataları var.
    umarım sehit sayıları cok artmaz. allah askerimizin yanında olsun.
  • (bkz: siktin sene)

edit: mesaj atan oluyor, biliyorum sittin sene olduğunu. başlık sahibinin entrysinde geçiyor siktin sene lafı.
  • marmarada olacak deprem sandım.
  • göktaşı olabilir.

entry'i okumadığım belli olmamıştır umarım.
  • yazar haklı. lakin artık eski yaptığımız hataları düşünecek, önlem alacak durumda değiliz. her gün tonlarca silah sınırımıza yığılırken artık buna dur demek zorundaydık. 700 kilometrelik pkk devleti tehlikesi ile karşı karşıya kalma riskini göze alamazdık. sözde dost özde düşman olan ülkelerin feryat figan engelleme çabalarına bakarak bu işten karlı çıkacağımızı düşünüyorum.