şükela:  tümü | bugün
 • ust edit: gecen aylarda yapilmis baska ulkelerle ilgili aciklamalar da var. sadece bugunki aciklamada ilk defa turkiye geciyor.

  şu tweet'ten gorulebilecek aciklamadir. turkiye, cin ve rusya hukumetleriyle iliskili, platformu manipule etmeye yonelik sahte hesaplarla yapilan operasyonlari tespit ettiklerini soylemektedir.

  turkiye ile ilgili kismi (asagiya turkce cevirisini de ekliyorum):
  --- spoiler ---

  detected in early 2020, this network of accounts was employing coordinated inauthentic activity, which was primarily targeted at domestic audiences within turkey. based on our analysis of the network’s technical indicators and account behaviors, the collection of fake and compromised accounts was being used to amplify political narratives favorable to the ak parti, and demonstrated strong support for president erdogan. we’re disclosing 7,340 accounts to the archive today.
  technical signals point to the network being associated with the youth wing of the party and a centralized network that maintained a significant number of compromised accounts. as a result, the network we’re disclosing today includes several compromised accounts associated with organizations critical of president erdogan and the turkish government. these compromised accounts have been repeated targets of account hacking and takeover efforts by the state actors identified above. the broader network was also used for commercial activities, such as cryptocurrency-related spam.
  --- spoiler ---

  turkcesi:
  --- spoiler ---

  2020'nin başlarında tespit edilen bu hesap ağı, temel olarak türkiye'deki yerli kitleleri hedefleyen koordineli sahte aktivitelerde bulunuyordu. ağın teknik göstergelerini ve hesap davranışları üzerindeki analizlerimize göre; sahte ve çalıntı hesaplardan oluşan bu ağ ak partinin siyasi söylemini güçlendirmek için kullanıldı ve erdoğan için güçlü bir destek gösterdi. bugün bu ağdaki 7.340 hesabı yayınlıyoruz.
  teknik sinyaller ağın partinin gençlik kanadı ile ilişkili olduğunu ve önemli sayıda ele geçirilmiş hesabı da kontrol eden merkezi bir yapıyı gösteriyor. bugün açıkladığımız ağ, cumhurbaşkanı erdoğan ve türk hükümetini eleştiren kuruluşlarla ilişkili olan fakat ele geçirilmiş(hacklenmiş) bazı hesapları da içeriyor. bu ele geçirilen hesaplar, yukarıda tanımlanan devlet aktörleri tarafından hesap hackleme ve ele geçirme çabalarının tekrarlanan hedefleri olmuştur. bu ağ ile ilişkili daha geniş bir ağ, kripto para birimleriyle ilgili spam gibi ticari etkinlikler için de kullanıldı.
  --- spoiler ---

  edit: turkce ceviri
 • türkiye’nin despot ülkelerle nasıl aralarında fark kalmadığını dünyaya duyuran açıklamadır.
 • twitter üzerinden yapılan açıklamalardır.
 • üst edit: keşke ekşi sözlük de böyle bir cesaret gösterse diyorum ve uzuyorum.

  türkiye'deki bir siyasal parti ve o siyasal partinin başındaki kişilerle bağlantılı olduğu düşünülen 7bin küsür hesabın kapatılması ve kapatılma sebebini içeren açıklamadır.

  edit:

  diyor ki: şeffaflık raporumuza göre devletler ile doğrudan bağlantılı 32.242 hesap tespit ettik ve bunları askıya aldık. bunlar çin, rusya ve türkiye ile alakalı. biz türkiyeye bakalım.
  türkiye için diyor ki: yerel kitleleri hedefleyen koordineli ve sahte faliyetler (tweet, hashtag vs.) tespit ettik. hesapları inceleyip analiz ettiğimizde akp'ye ve tayyip erdoğan'a güçlü yakınlık gördük. toplam hesap sayısı 7340. bu hesapların isimlerini ve attığı tweetleri arşiv olarak aşağıdan indirebilirsiniz. oha amk, şeffaflığa bak.
  devam ediyorum.
  teknik olarak bu hesaplar akp'nin gençlik kolları ile doğrudan bağlantılı imiş. eğer yanlış anlamadıysam bu hesaplar, erdoğan ve akp'yi eleştiren hesaplar hakkında yoğun spam ve hackleme çabası içine girmişler. bu da topluluk kuralları ihlali niteliğindeymiş. ayrıca bu hesaplar gündemdeki bir çok hastag'e erdoğan ve akp ile ilgili spam tweetler de atmış.
  sonuç olarak bazı kimselerin (bkz: gg) trol hesapları tespit edilip kapatılmış.

  edit2:
  ek olarak: kapatılan hesaplarla bağlantısı olduğu tespit edilen ve kripto paralar ile alakalı bazı hesaplar da kapatılmış.

  edit3: indirme linkleri kaldırıldı. (isteyen gidip twitter'da bulabilir. beni suçunuza ortak etmeyin amkasdasd.)
  örnek bir görsel eklendi.
  görsel
  yukarıdaki görsel gibi bir çok hesap tespit edilmiş.

  edit 4: şöyle daha geniş çaplı bir rapor da var. incelemek isterseniz diye koyayım.

  sonedit: yastık altındaki vpnleri çıkarma zamanı geliyor sanırım.
 • hükumetimizin halkımızın yanlış bilgiye maruziyetini yok etmek için yaptığı icraatidir.
 • twitter'ın kendi kuralları çerçevesinde çeşitli manipülasyon ihlalleri sebebiyle çin, rusya ve türkiye'de olmak üzere toplamda 32,242, ülkemizde de 7,340 hükûmetle bağlantılı hesabın kapatıldığını ve bu hesaplarla ilgili içeriklerin kaldırıldığını belirten açıklama.

  edit: ayrıca bu açıklamayla bağlantılı olarak stanford üniversitesi tarafından hazırlanan raporda, yamulmuyorsam uluslararası akademik camiada bu düzeyde, ilk kez "aktrol" ifadeleri kullanılmış. rapor

  ilk kez ifadesi çok isabetli olmamış, bu düzeyde ses getiren diyelim çünkü daha önce 2017 yılında washington üniversitesi'nin websitesinde yazılan yazıda da aktrol ifadeleri geçmiş. @skeptix'e teşekkürler.
 • rusya'nın 1,152, türkiye'nin 7,340 hesabının kapatıldığını açıklamasıdır.
 • bomba.umarım gündemde kalır bu :)
 • sadece a haber izleyen kitleye bir de ingilizce açıklama yapmaları güzel olmuş. eminim mesaj tam yerine ulaşacaktır.
 • darısı çapsız ekşi sözlük yönetimine diyorum o zaman. yaparlar mi bir aktroll uçurma kampanyasi? sanmam.