şükela:  tümü | bugün
 • seferihisar tarafinda yagmur cok etkili olmasa, yildirimlar dusuyor bir yerlere. ayrica ruzgar inanilmaz etkili.
 • sokaktan geçen motorlu kuryeleri gördükçe içim parçalandı.

  şu yağmurda sipariş veren duygusuz, vicdansız insanlar: içinizde bir gram bile merhamet duygusu yok amk. cidden hiç düşünmüyor musunuz bu siparişi veriyorum da bunu getiren kurye bu yağmurda nasıl getiricek bunu.

  iki gram yağmurun sesiyle huzur bulayım, şimşeklerin dansını seyredeyim diye camın kenarına oturdum; kuryeleri görünce moralim bozuldu, hevesim kaçtı amk.

  adamı çıldırtmayın editi: özelden; abi ne var yani adamlar işsiz mi kalsın sipariş vermeyelim de, ee onların işi de bu, her işin bir zorluğu vardır, ee karadenizde kimse sipariş vermesin o zaman gereksiz duyar kasıyorsun vs. gibi salak saçma mesaj atan dangalaklar; size cevap vermeye tenezzül bile etmiyorum.

  kafanı camdan çıkar bak bakayım(dikkat et kafana şimşek çakmasın); bu yağmur normal yağmur mu sence; 1 saat içinde evin önündeki cadde nehire, sitenin otoparkı göle döndü. çoğu insanın evini su bastı; adam hala ne var yani sipariş verdiysek diyor. ne olsun amk git siparişini afiyetle zıkkımlan işte..
 • a haber de fırsat bu fırsat "izmir'de su baskınları" diye haber yapıyor. bursa'da olsa umursamazlardı bile.
 • sıradan bir yağmur değildir. buca, karabağlar, tepecik, gürçeşme, evka 1 gibi yerlerde sular araç boyuna geldi. izmirdeçevirme instagram sayfasındaki görüntüler kötü. gün aydınlandığında tablo daha net anlaşılacaktır. alt yapı yetersizliği mi doğanın bir gazabı mı anlamadım.

  öte yandan bu geceki yağmur parazit filmindeki yağmura benziyor. zengin kesimler için romantik ve şehrin pisliğinin temizlenmesi anlamına gelirken fakirler için tam bir felakettir.
 • yok böyle bir yağmur arabayla giderken silecekler çaresiz kaldı, görüş mesafesi sıfıra indi mecburen dörtlülüleri yakıp 10 la götüm götüm eve zor geldim
 • çok az bir süre durduktan sonra tekrar başlamıştır. gök gürlemeleri arttı iyice.
 • izmir'i epeyce etkileyen yağmurdur. kemalpaşa lokasyonundan belirtmem gerekirse, şiddetini hafifçe azaltsa dahi hâlâ etkin bir şekilde yağmaya devam etmektedir. yağmurdan ziyade, şimşeğin ve korkunç bir rüzgarın hakim olduğunu söylemek gerekir. hava durumu tahminlerine göre, önümüzdeki 3 gün boyunca da kapalı ve yağmurlu havanın devam etmesi öngörülüyor. önümüzdeki hafta ise kemalpaşa için kar beklentisi var. göreceğiz hep birlikte. büyük ihtimal ile nif dağı, spil dağı, belkahve veya karabel'e indirebilir; merkezler ise nasibini sadece yine kuru soğuk olarak mı alacak, yoksa lapa lapa kar görecek mi? bunu da tecrübe edip anlayacağız.

  umarım dışarıda kalan tüm canlılar saklanacak, yağmurdan ve fırtınadan korunacak bir yer bulabilmiştir. gerçekten şöyle 1-1.5 saat için neredeyse afet şeklinde kötü bir etki gösterdi. izmir'den gelen birkaç fotoğrafa göre bazı ilçelerde taşkınlar, seller, bazı maddi hasarlar görülüyor. umarım ki en az hasar ile kimse can kaybına uğramadan şu felaketi atlatır.

  tekrardan herkese geçmiş olsun; yağmur, deprem, fırtına, sel, heyelan vesaire gibi doğa olayları yabana atılacak, kulak arkası edilecek şeyler değil.

  edit: izmit etkinlikleri isimli instagram sayfasının paylaştığı bazı görsellere göre, bazı yerlerde durum gerçekten kritik. herkese geçmiş olsun diyorum tekrardan. saat 01:00 itibarıyla yağmur da, fırtına da dindi kemalpaşa lokasyonunda.

  görsel 1
  görsel 2
  görsel 3
  görsel 4
  görsel 5
 • izmir alt yapısı leş gibi olan koca bir köy. 2 sene yaşadım. en küçük bir yağmurda her yeri sel basar. hele o bayraklı ve bölge metronun oralar var ya öfff yani. kışın yağmur çamur, yazın lağım kokusu. izmirde bu ikisi asla bitmeeez.
 • izmir'in altyapısı değil üstyapısı kötüdür. yani altyapısı mükemmel demiyorum tabi ama problem kesinlikle üst yapıdadır. zaten eski olan yerleşim merkezleri, dönemin koşullarında yollar görece dar ve yapılar bitişik yapılmıştır.

  ancak bu eski mahallelerde bir sürü boş arazi bulunmaktaydı. su doğrudan toprakla buluşabiliyordu. izmir'in en büyük sorunlarında biri de 70 sonrası yaşanan büyük göçler sonucu oluşan "gecekondu" yapılaşmasıydı. bu kontrolsüz yapılar da zamanla -ki çoğu chp öncesinde oldu- tapu almış olup, alakasız lokasyonlarda -olmaması gereken yerlerde- şehirleşmeye neden oldu.

  buna rağmen benim çocukluğumda yani 90'larda öyle sel olayları yaygın değildi izmir'de. yani televizyonlarda istanbul'daki görüntüleri neredeyse hiç görmezdik. ama özellikle kentsel dönüşüm adı verinlen rant odaklı projeler ve imar aflarıyla iş çığrından çıktı. eski mahallelerdeki o tüm boş araziler binaya dönüştü, dönüşen müstakil bahçeli evler, tamamen beton apartmanlara dönüştü. suyun toprakla bulaşabileceği en ufak boşluk kalmadı. gece kondu mahallelerinin her biri kendi 2-3 katlı evini kentsel dönüşüme verdi, 10-12 katlı binalar dikildi (buca kuruçeşme tamamen böyle). nüfus o bölgelerde 10 katına çıktı.

  kontrolsüz bu çarpık yapılaşma yağan yağışın kaçabileceği hiçbir yer bırakmadı. bugünkü gibi allahsız yağmurlarda ise sel kaçınılmaz oldu.

  ama bu bir chpli belediye sorunu değil (zaten bu yağış akpli belediyelerde olunca da aynı görüntüler oluyor). bu bir kültür sorunu, bu bir sınıf sorunu. kültürünüzde planlama diye bir şey yoksa, bir de ekonominiz iyi değilse, bazı problemleri geri plana atıp önceliklerinizi farklı şeyler yapıyorsunuz.

  sorunun çözümü: liyakatlı bir sistem, hukukun üstünlüğü, adaletli gelir dağılımı, kaliteli eğtim, iyi mühendislik ve şehir plancılık.
 • yıllar önce 2 pixelle fotoğrafını çektiğimiz yerleri yine sel almış gidiyor. tamam yağan yağmur normal değil ama o kadar kazıp ettiler buca'yı hiç mi etkisi olmadı?