şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ülkeden s.ktir olup gitmek farz oldu
  • hayırlısıyla 5 lira seviyesine doğru şahlanmakta olan kurdur.

paramı bist, dolar ve euro olarak dağıtarak sepet yapmış olmamın ekmeğini daha çok yiyeceğim belli ki.

öyle bir memleket düşünün ki yatırım yapmadığın tek yer ülkenin kendi para birimi... paranı her yerde tutabiliyorsun ama tl’den uzak duruyorsun.

padişahım çok yaşa..
  • (bkz: ab batiyor)
  • muhtemelen 5 olacaktır yakında
  • şu saate kadar 4,7726'yı görerek tüm zamanların rekorunu kırmıştır.

edit: 4,80
  • alamancı akrabaların havasına hava katacak kurdur. düşün adam orada en vasıfsız işi yapıyor 1200 euro: 5700 tl net alıyor. benim mühendisin okulda yıllar yılı dirsek çürütüyor, kariyer günüdür stajdır anasını ağlatıyor. şanslıysa aynı alamancı akrabayla aynı ücreti alıyor.

‘ahh benim mühendis kardeşim ahh!’

bilale anlatır gibi: türkiye’de çalışanın alımgücü düşüyor canım kardeşim. alamancı akraba yaşadığı ülkenin fakiri olmasına rağmen senden çok daha fazla alımgücüne sahip. türkiye’ye oldu da tatile geldi diyelim, adam mühendisin alabileceği ya da belki alamayacağı şeyleri alır, yemeği yer, ev alır vs.
    türkiye’deki çalışan maaşını euro ile almasa da almak istediği birçok ürün yabancı üretim, yani her şekilde bu artış türkiye’deki çalışanı etkiliyor.
  • maasimi euro ile alip turkiye’de yasamadigim icin bana giren cikan bi seyin olmadigi euro kurudur. muhtemelen alamanci akraba icin de bi sey ifade etmez.
  • alamancı akrabaları sevindiren olay pariteden ziyade alım gücü. adam asgari ücrete iyi durumda araba alabiliyorken, biz el arabası alamıyoruz. ya da markete gidiyor adam 1400 euro asgari ücretli olarak 100 euro veriyor içkisinden sigarasına, peynirinden etine 1 haftalık alışverişi yapıp çıkıyor. biz 1400 tl asgari ücretle markete gidip 100 liraya azcık peynir zeytin alabiliyoruz.
  • an itibariyle 4,7805 olan kurdur ben bu entryi yazarken 10 sn de bile artis gostermistir.
  • ucuncu havalimaninin acilmasiyla, milli iradenin samarini yiyip yerine oturacak kurdur. endisiye mahal yok, bekleyin 7 ay.