• new york'tan dallas'a gitmekte olan southwest airlines'a ait ucak 38 bin feet'teyken sol motoru patlamis ve sacilan şarapneller motor tarafindaki cami kirmis. kirilan camda olusan basinc farkindan dolayi bir yolcu camdan disari dogru cekilmis, diger yolcularin yardimiyla kadin yolcu iceriye cekilebilse de agir yaralandigi icin kurtarilamamis. patlama sonrasi olusan ani irtifa kaybindan dolayi yolcular ucagin dusmekte oldugunu dusunup yakinlarina veda etmek icin mesaj atmislar. sorunsuz sekilde indirilen ucakta 143 yolcu ve 5 murettebat bulunmaktaymis. ucuz atlatilmis gercekten.

ilgili haber

inis sonrasi cekilen bir fotograf
  • bizim kazalarda uçak pistten fırlıyor. heriflerin kazaları bile hollywood’u aratmıyor.
  • bi daha kanat yakınında koltuk alanı ziksinler dediğim hadise.
  • pilot gibi pilot.
  • vortex ile çekilen yolcunun emniyet kemerini bağlamış ya da başlamamış olmasina göre farklı yorum yapılabilecek olay.

eğer kemer baglamamissa haksız bence.

edit: ironiden anlamayan nesle aşina değilim.
  • gece gece aklıma bounce filmini getirmiş kazadır. o filmde de southwest airlines geçiyordu...yıllar evvel izleyip etkisinde bırakmıştı beni...

gerçekten de eğer bir gün biri yüzünden ölürseniz ve o biri gelip sizin sevdiğinizle buluşursa ve bu sefer onlar aşık olursa?

bu arada bir havacılık sektörü çalışanı olarak gördüğüm görüntülerden sonra çok ama çok ama öyle böyle değil bir şekilde ucuz atlatılmış bir kazadır kendileri...hem motor patlıyor hem camı deliyor hem de en istenmeyen şey olan "ölüm korkusuna kapılan ve karmaşa çıkaran uçak yolcuları" ortamı oluşuyor ve o uçak sağ salim iniş yapabiliyor. örneği pek azdır...tarihe not düşülerek başlık açılması uygun olmuş çünkü örneğini bir daha kolay kolay görmeyiz...görmeyelim de...

geçmiş olsun...
  • patlayan motor cfm56-7b modeldir. *
    daha önceden benzeri olmayan bir olay *
    daha önce motor arızası, kokpit camının çıkması vs yaşanmıştı. ancak havada motorun patlaması ve bu nedenle kabin camının parcalanmasi ve ani basınç boşalması yaşanmamıştı. bu nedenle faa sıkı bir inceleme yapacaktır. patlamanın neden(ler)i resmi kaza kırım raporuyla ortaya çıkar.
    ekşi sözlük kaza kırım ekibi üyesi olarak, tek kare fotoğraftan anladığım kadariyla, motorun nose cowl denen öndeki hava aligi dış yüzeyi uçmuş ve nose cowl parçalanmış. bu tip turbofan motorlar sabit basinc prensibine göre çalışır. (bkz: brayton cycle) yani core dedigimiz motorun yanma odası veya türbin kısmında ilk patlamanın olma olasılığı düşük. eğer öyle olsaydı nose cowl bu şekilde hasar almazdı.
    kuş çarpması da nose cowlin bu şekilde hasarlanmasina tek başına neden olmaz
    tahminim kuş çarpması sonrası fan bladelerde (motora önden bakınca görülen pervane palleri) bir veya bir kaç parça kopması ve bunların anlık olarak nose cowl inlet skini( motora önden bakinca en öndeki parlak oval bölge) delmesi sonucu nose cowl in parçalanması ve sonrasında motor core kısma giren yabancı maddelerin patlamaya neden olması. alternatif olasılık olarak motorun ön bolgesindeki akustik panel vb gibi bir parçanın yerinden koparak kuş çarpmasına gerek kalmadan yukarıdaki senaryoyu gerçekleştirmesi.

son olarak yukarıdaki olasılıklar sadece beyin fırtınası yöntemi gibi değerlendirilmelidir. kesin nedenler için resmi raporun beklenmesi ekşi sözlük kaza kırım ekibi tarafından tavsiye edilir.

edit: iskenderkebap ii ' nin bilgilendirmesi ile daha önceden motordan cowling kopması ve bu parçaların gövdeye hasar vermesi sonucu basınç kaybının ayni anda yaşandığını gördüm. kendisinin ilettiği kaynağı buraya ekliyorum. http://aerossurance.com/…tained-cfm56-failure-b737/
    ben yolcunun dışarı vakumlanmasina neden olan ani basınç kaybını kastetsem de çok benzer olaylar. ancak bu olayda yolcunun dışarı vakumlanmasi faa' i büyük olasılıkla ek önlem almaya yönlendirebilir.
  • (bkz: rüyada uçak kazası görmek/#76073087)

not: biliyorum, uçak düşmedi.
  • uçağa binme korkusu olanların "bakın ben neden binmiyorum, görün işte" şeklinde kendilerince avunma noktası oluşturmalarını sağlayabilecek olay.

tek kelimeyle -her ne kadar bir kişi ölse de- ucuz atlatılmış olaydır. yukarıda bir arkadaşın dediği gibi kanat yakınından koltuk seçilmemesi akılda tutulmalıdır. binde bir ihtimal de olsa olabiliyormuş demek ki.
  • ben ki uçak ufak bir sallantıda koltuğa sıkı sıkı tutunup ne oluyor lan, düşüyor muyuz diyen ya da hosteslerin o anki tavırlarına göre kendimi rahatlatan adamım.hadi ölen öldü de kendimi camdan dışarı firlayacak kişinin yerine koyduğunda bile elim ayağım boşaldı yemin ediyorum.bir daha binebilir s...ler.
hesabın var mı? giriş yap