• nasa'nın perseverance gezginin uzun uzay yolculuğu neredeyse bitti.
    geçen yıl 30 temmuz'da fırlatılan araba boyutundaki perseverance gezgininin 18 şubat'ta jezero krater'ine inmesi planlanıyor.
    perseverance gezgini mars'ta neler yapacak?
    mars'ta geçmişte yaşanabilir şartların olup olmadığını, biyolojik izleri ve geçmiş mikrobik yaşamı araştıracaktır.
    perseverance gezginin iniş animasyonu
    barış özcan canlı yayını
    nasa canlı yayını
    edit: iniş başarılı oldu
    çekilen ilk fotosu
  • animasyona göre bakarsak bana iniş başarısız olacak gibi geldi.

çok fazla ayrıntı var.

-araç modülden ayrılırken roketlerin ısısı veya hava basıncı yüzünden bir arıza olabilmesi
    -yine araç modülden ayrılırken kullanılınan makara sisteminin takılması veya çalışmaması.

tabi ki bunların denemesini nasa yetkilileri yapmış veya düşünmüştür herhalde. umarım ben yanılırım da utanırım. sonuçta bilim adına yapılmış bir inişin başarılı olmasını isterim.

edit:imla
    edit2: iniş başarılı oldu/olmuş. yanıldığıma sevindim. yolun açık olsun perseverance, tekerine taş değmesin.
  • gerekli hatırlatıcıları kurup, 18 şubat perşembe (büyük ihtimal cumaya bağlayan gece) canlı olarak izleyeceğim, başka bir gezegene yapılan iniş olacaktır.
    devam edin bilim insanları, kurtuluşumuz sizin elinizde.
  • 4 gün 22 saat 24 dakika 10 saniye kalmış olay.

görsel

ben bu entry'i yazarken, süre daha da azaldı. *

şöyle bir iniş bekleniyor.

https://mars.nasa.gov/mars2020 adresinden tüm detayları takip edilebilir.
  • heyecanla beklenen kazasız geçmesini dilediğim iniş.

kızıl gezegene eninde sonunda dünya insanları üs kuracak .
  • aylar süren yolculuk sonrası mars hakkında önemli bilgiler edinmemize olanak sağlayacak araçların marsa indirileceği, benim de iple çektiğim gündür.

edit: başarıyla gerçekleşmiştir.
  • mars'a insan kolonisi kurma projesinin ilk adımıdır. insanlık için bir umut olacaktır
  • şuraya bir entry bırakayım da önemli bir şeyin altında ismim olsun.
  • 18 şubat 2021 tsı 23:55’de mars’a inişi planlanan rover. canlı yayın saat 22:15’de nasa’nın youtube kanalından takip edilebilir. link
  • ağustos 2012'de mars yüzeyine iniş yapan curiosity ile aynı yöntemle iniş yapacaktır. daha önceden çalışmış bir sistem bu. hatta tanıtım videolarında kullanılan animasyon da curiosity ile aynı. "merak" ve "azim" birbirlerine çok benziyorlar dışarıdan bakınca. fakat aslında teknolojileri ve yapacakları çok çok farklı.

normalde azim'in altında küçük bir helikopter de mevcut. bu arada kafa karışıklığı olmasın bu bir drone değil, "helikopter." drone'un uçabilmesi için yeterli atmosfer yok mars'ta. fakat üretilen helikopter için var. tam pil ile 90 s havada kalabiliyor.

azim'in mars'ın atmosferinin uç kısmından yüzeyine inerken geçen süre 7 dk. amerikalılar bu 7 dakikaya; "7 dakikalık dehşet" diyorlar. herhangi bir sorun çıkabilmesinden ötürü. düşünün ufacık bir sorunda bütün emekler çöp olabilir. bu 7 dk boyunca insanlar uzay aracına müdahale edemiyorlar. kendisi işi otonom olarak yapmak zorunda. istesek de buradan komut veremiyoruz zaten çünkü verdiğimiz bir komutun oraya ulaşması 14 dk sürüyor :)

bakalım 2 gün 9 saat gibi bir süre kaldı. umarım sorunsuz bir şekilde iniş yapar.
hesabın var mı? giriş yap