• wolverine'i yazdigim yil..

  (bkz: oss) (bkz: oys) (bkz: aof) (bkz: wolverine) (bkz: giresun) (bkz: trabzon) (bkz: urfa) (bkz: gaziantep) (bkz: kiymali pide) (bkz: tanjant koprusu) (bkz: tenis) (bkz: pizza)
 • (bkz: 1997)
 • antichrist superstar'dan bir parça... (bkz: marilyn manson)
 • 5 ocak: çeşitli yerlerdeki cezaevlerinde tutuklu bulunan sol örgütlere mensup mahkumlar açlık grevine başladılar.
  10 ocak: cumhurbaşkanı demirel, hükümeti kurma görevini rp genel başkanı necmettin erbakan’a verdi.

  10 ocak: ümraniye cezaevi’nde ölen iki mahkumun cenaze töreninde gözaltına alınan evrensel gazetesi muhabiri metin göktepe, eyüp’te bir çay bahçesinde ölü olarak bulundu.

  11 ocak: dhkp-c militanları fehriye erdal, mustafa duyar ve ismail akkol tarafından sabancı center’da düzenlenen suikastte, sabancı holding yönetim kurulu üyesi özdemir sabancı, toyotasa genel müdürü haluk görgün ve sekreter nilgün hasefe öldürüldü. militanlar olaydan sonra kaçmayı başardılar.

  17 ocak: trabzon’dan rusya’nın soçi limanı’na sefer yapan avrasya feribotu, 180 yolcu ve 45 mürettebatı, muhammet emin tokcan liderliğindeki çeçen eylemcilerce kaçırıldı.

  18 ocak: besteci onno tunç, kendi kullandığı uçağının düşmesi sonucu hayatını kaybetti.

  20 ocak: 4 gündür devam eden rehine olayında, çeçen eylemcilerden dördü teslim oldu. feribota düzenlenen operasyonda ise 5 eylemci yakalandı.

  21 ocak: doç.dr. ufuk uras’ın genel başkanlığı’nda özgürlük ve dayanışma partisi (ödp) kuruldu.

  22 ocak: 13 yaşındaki ingiliz sarah cook ile kahramanmaraş’lı musa kömeağaç’ın imam nikahıyla evlendiklerinin ortaya çıkması türkiye’de ve ingiltere’de şok etkisi yarattı. ingiliz kamuoyu hükümetlerine, sarah’ın ingiltere’ye dönmesi için türkiye’ye baskı yapmasını istiyor. türk kamuoyu ise sarah’ı 'milli gelin' ilan etti. türkiye ve ingiltere arasında krize neden olan bu evliliğe çözüm aranıyor.

  29 ocak: bir türk şilebinin ege denizi’nde bulunan kardak kayalıkları’na çarpması neticesi, kayalıkların hukuki statüsü türk ve yunan kamuoyunda ateşli bir şekilde tartışılmaya başlandı. türk ve yunan gazetecilerin karşılıklı olarak kayalıklara bayrak dikmesi üzerine türkiye ve yunanistan savaşın eşiğine geldi. uluslararası girişimler sonucu gerginlik bir nebze azaltılabildi.

  8 şubat: dominik cumhuriyeti'nden almanya’nın frankfurt şehrine giden birgen air’e ait bir uçak atlas okyanusu’nda düştü. 13 mürettebat ve 176 yolcu öldü.

  23 şubat: türkiye - israil askeri eğitim ve işbirliği antlaşması imzalandı.

  26 şubat: ünlü işadamı vehbi koç vefat etti.

  1 mart: artırılan harçları protesto eden üniversite öğrencilerinin eylemleri çığırından çıktı. istanbul üniversitesi’nin beyazıt kampüsü ile ankara üniversitesi’nin dil, tarih ve coğrafya fakültesi, öğrencilerce işgal edildi.

  4 mart: türkiye - israil savunma sanayi antlaşması imzalandı.

  6 mart: mesut yılmaz’ın başbakanlığında 53. hükümet kuruldu. kabinede 17 dyp’li ve 15 anap’lı bakan yer aldı. (anayol)

  7 mart: ünlü yazar yaşar kemal, yayınlanan bir yazısı dolayısıyla yargılandığı davada, istanbul dgm tarafından 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

  8 mart: ramazan aydın isimli bir türk vatandaşı, oyuncak tabancayla içinde 109 yolcu bulunan kktc uçağını almanya’ya kaçırdı. ertesi günü teslim oldu.

  10 mart: anayol hükümeti daha güvenoyu almadan sancılar başladı.

  11 mart: ilk zamlar çaya ve tekel ürünlerine yapıldı.

  11 mart: çetin emeç’in katil zanlısı irfan çağrıcı yakalandı.

  12 mart: anayol hükümeti tbmm’de 257 oyla güvenoyu aldı.

  16 mart: rp milletvekili aydın menderes, afyon’da geçirdiği bir trafik kazası sonucu felç oldu.

  20 mart: deli dana hastalığının insanlarada bulaşabileceği yolundaki açıklamalardan sonra, avrupa’da ve türkiye’de deli dana paniği başladı. avrupa ülkeleri, ingiliz dana etinin ülkelerine girişini yasaklarken, hastalıklı etlerin daha önceden türkiye’ye sokulduğu iddiaları üzerine türkiye’de tavuk ve balık eti satışlarında patlama yaşandı.

  3 nisan: rüşvet aldığı gerekçesiyle 7 yıl 6 ay cezaya çarptırılan emlakbank eski genel müdürü engin civan, cezasını tamamlayarak metris cezaevi’nden tahliye oldu.

  4 nisan: yaşar kemal, fransa’da bulunan akdeniz edebiyat merkezi tarafından, akdeniz edebiyat ödülü’ne layık görüldü.

  9 nisan: dyp genel başkanı çiller hakkında, rp tarafından verilen tedaş ihalesi konusunda meclis soruşturması açılması önergesinde, anap genel başkanı yılmaz’ın, partisinin milletvekillerini serbest bırakması koalisyonda yeni bir kriz yarattı.

  11 nisan: diyarbakır’ın hani ve lice ile bingöl’ün genç ilçeleri kırsalında bir haftadır devam eden operasyonlarda öldürülen pkk’lı militanların sayısının 110’a ulaştığı açıklandı. 30 askerimiz ise şehit oldu.

  22 nisan: anap’lı 30 milletvekilinin tedaş oylamasında kabul oyu vereceğini açıklamaları üzerine çiller, “bu durumda bende rp ile koalisyon kurarım” tehdidinde bulundu.

  24 nisan: çiller hakkında rp tarafından verilen önerge, genel kurulda 140'a karşı 373 oyla kabul edildi.

  28 nisan: bitlis’in güroymak ilçesi kırsalında düzenlenen operasyonda 27 pkk’lı öldürüldü.

  1 mayıs: istanbul kadıköy’de düzenlenen ‘1 mayıs’ mitinginde çıkan olaylarda 3 kişi öldü, 50’den fazla kişi yaralandı.

  8 mayıs: cumhurbaşkanı demirel, tofaş önergesiyle ilgili olarak tbmm’den çiller’i yüce divan’a gönderme kararı verilirse, başbakanlığı çiller’e vermiyeceğini söyledi.

  9 mayıs: tedaş’dan sonra tofaş olayından dolayı çiller hakkında meclis soruşturması açılması önergesi 376 oyla kabul edildi.

  11 mayıs: rp’nin iddia ettiği, çiller'in başbakanlıktan ayrılmadan kısa bir süre önce örtülü ödenekten 500 milyar lira çektiği iddaları üzerine, bunu kanıtlayan gizli bir belge basına sızdırıldı.

  13 mayıs: örtülü ödenekten 5.5 milyarın dolandırıcı selçuk parsadan’a ödendiği iddia edildi. parsadan’ın birçok ünlü kişi ve kuruluşları dolandırdığı da ortaya çıktı.

  14 mayıs: çiller, örtülü ödenekle ilgili olarak açıklamada bulunmayacağını, bu konunun devlet sırrı olduğunu söyledi. cumhurbaşkanı demirel, çiller’in kendisine bilgi vermesini istedi.

  17 mayıs: ünlü yazar yaşar kemal’e, ispanya’nın barselona kentinde düzenlenen bir törenle ‘uluslararası katalonya ödülü’ verildi.

  18 mayıs: cumhurbaşkanı demirel’e izmit’te fuar alanındaki tören esnasında ibrahim gümrükçüoğlu tarafından silahlı suikast girişiminde bulunuldu. demirel olaydan yara almadan kurtulurken, koruma müdürü şükrü çukurlu kolundan, bir gazeteci ise ayağından yaralandı. gümrükçüoğlu yakalandı.

  21 mayıs: dolandırıcı selçuk parsadan, balıkesir’in edremit ilçesi’nde yakalandı.

  22 mayıs: devlet bakanları ayvaz gökdemir ile ünal erkan istifa ettiler.

  22 mayıs: sanatçı tanju okan öldü.

  24 mayıs: dyp genel idare kurulu, hükümetten çekilme kararı aldı.

  27 mayıs: rp, anayol hükümeti’ni düşürmek amacıyla başbakan yılmaz hakkında gensoru önergesi verdi. yerel ara seçimler dolayısıyla tatilde olan tbmm’nin olağanüstü toplantıya çağrılmasını istedi.

  3 haziran: 2.habitat insan yerleşimleri konferansı istanbul’da başladı. 20.000 den fazla kişinin toplantılara katıldığı açıklandı.

  4 haziran: başbakan yılmaz hakkında verilen gensoru önergesinin meclis gündemine alınması 122’ye karşı 316 oyla kabul edildi.

  5 haziran: başbakan yılmaz istifa kararı aldı. yaptığı açıklamada, anap’ın rp ve çiller’in başında bulunduğu dyp ile hükümet kurmayacağını belirtti.

  -tbmm’de yapılan oylamalarda, çiller hakkında verilen mal varlığı soruşturma önergesi kabul edilirken, erbakan hakkında verilen mal varlığı soruşturma önergesi reddedildi.

  6 haziran: rp’nin başvurusu üzerine anayasa mahkemesi tarafından iptal edilen anayol hükümetinin güvenoylaması kararının resmi gazete’de yayınlanması üzerine başbakan yılmaz istifasını demirel’e sundu.

  7 haziran: cumhurbaşkanı demirel, hükümeti kurma görevini rp lideri erbakan’a verdi.

  14 haziran: tsk’nın kuzey irak’ta sürdürdüğü ‘tokat operasyonu’nda 90 pkk’lının öldürüldüğü açıklandı. 6 askerimiz ise şehit oldu.

  19 haziran: dyp genel başkanı çiller hakkındaki örtülü ödenek iddialarına ilişkin önerge, 246’ya karşı 259 oyla tbmm’de reddedildi.

  21 haziran: çiller’in rp ile koalisyon girişimlerine karşı çıkan gik üyeleri yaşar dedelek, şinasi altıner, tevfik diker ve irfan köksalan istifa ederek anap’a geçtiler.

  22 haziran: aralarında 11 polis ve askerinde bulunduğu söylemezler çetesi’nin elemanları yakalandı.

  23 haziran: hadep kongresi’nde, salondaki türk bayrağı indirilerek yerine pkk örgütünün bayrağı ve abdullah öcalan’ın posteri asıldı. olay tüm yurtta büyük bir tepki ile karşılandı.

  24 haziran: hadep kongresi’nde türk bayrağını indirdiği iddia edilen ömer doyuran ile 32 kişi gözaltına alındı.

  25 haziran: türk bayrağının indirilmesi olayına tepki olarak tüm yurtta bayrak asma kampanyası başlatıldı.

  27 haziran: kuzey irak’ta devam eden tokat operasyonu’nda 45 pkk’lının daha öldürüldüğü açıklandı.

  28 haziran: rp genel başkanı erbakan’ın başbakanlığında rp-dyp koalisyon hükümeti, türkiye’nin 54. hükümeti olarak kuruldu. anlaşmaya göre, başbakanlık dönüşümlü olarak eldeğiştirecek.

  30 haziran: ‘refah gelirse darbe olur’ sözleriyle dikkatleri çeken dyp kilis milletvekili doğan güreş, bu hükümete destek vereceğini açıkladı.

  -tunceli’de kendisine hamile süsü veren pkk’lı terörist zeynep kınacı, bayrak töreni esnasında belinde sarılı bulunan bombayı patlattı. olayda 6 asker şehit oldu, 30 asker yaralandı.

  1 temmuz: adalet bakanı şevket kazan, çeşitli cezaevlerinde devam eden açlık grevi ve ölüm orucu eylemlerine katılan tutuklu ve hükümlülerin yakınlarıyla görüştü. görüşme sonunda kazan, tutuklu ve hükümlülerin ‘bize esir statüsü tanınsın, ateşkes talebine uyulsun’ şeklinde istekleri olduğunu açıkladı.

  -türkiye’nin ilk nükleer reaktörü, çekmece nükleer araştırma ve eğitim merkezi’nde yapılmaya başlandı.

  4 temmuz: milletvekili transferleri başladı. anap muş milletvekili erkan kemaloğlu, dyp’ye geçti.

  7 temmuz: anap van milletvekili mustafa bayram, rp’ye geçti.

  8 temmuz: dyp-rp tarafından kurulan 54. hükümet, tbmm’de 265’e karşı 278 oyla güvenoyu aldı.

  10 temmuz: türksat 1c uydusu, güney amerika’da bulunan fransız guyanası’nın kourou uzay üssü’nden uzaya fırlatılarak geçici yörüngesine yerleşti.

  -türk sanat müziği’nin usta seslerinden hamiyet yüceses, 84 yaşında marmaris’te öldü.

  11 temmuz: adalet bakanı şevket kazan, cezaevlerinde ölüm sınırına dayanan ölüm orucu eylemlcileriyle görüşmeyi kabul etti.

  12 temmuz: maliye bakanı abdüllatif şener, faizlere ve banka kredilerine kısıtlama getiren 9 maddelik programını açıkladı. bu konu dyp’de rahatsızlıklara neden oldu.

  13 temmuz: başbakan erbakan, ağırlıklı olarak doğu ve güneydoğu anadolu bölgelerini kapsayan 17 trilyonluk dev bir ‘hayvancılık projesi’ hazırladığını açıkladı.

  16 temmuz: refahyol’a ‘ret’ oyu veren emre gönensay, ismet sezgin, cavit çağlar, köksal toptan, rifat serdaroğlu, mehmet köstepen, mehmet batallı ve refaiddin şahin dyp’den istifa ettiler.

  19 temmuz: başbakan erbakan, yaptığı konuşmada iran’a dostluk mesajları gönderdi.

  21 temmuz: dyp’nin 5. olağan kongresi’nde tansu çiller, 1208 delegenin 1095’inin oyunu alarak yeniden genel başkanlığa seçildi. diğer aday mehmet dülger 79 oy aldı.

  -cezaevlerinde devam eden ölüm oruçlarında ilk ölüm haberi ümraniye cezaevi’nden geldi. yasadışı örgüt üyesi ayhan uğur eylemin 63. gününde öldü.

  23 temmuz: refahyol koalisyonu cumhuriyet tarihinde bir ilki gerçekleştirerek çekiç güç’ü oluşturan yabancı ülkelerin büyükelçilerine tbmm’ye brifing verdirdi. abd büyükelçisi marc grossman, ingiltere büyükelçisi kieran prendergast ve fransa büyükelçisi françois dopffer, çekiç güç’ün görev süresinin uzatımı konusuda tbmm dışişleri komisyonu üyelerine birer brifing verdiler.

  -başbakan erbakan, genelkurmay başkanlığı’na giderek çekiç güç, ohal ve irticai faaliyetler hakkında askerlerin görüşünü dinledi.

  24 temmuz: başbakan erbakan, ekonomiye yeni kaynak yaratmak amacıyla geliştirdiği ‘kullanılmış otomobil ithal projesini’ açıkladı.

  25 temmuz: cezaevlerinde devam eden ölüm oruçlarında ölümlerin artması üzerine cumhurbaşkanı demirel, adalet bakanı kazan’ı arıyarak orta yolun bulunmasırnı istedi.

  -tsk, kuzey irak’ta bulunan; sinat, avagöze, birkiavdal, elagaş ve haftanin bölgelerindeki pkk kamplarını bombaladı.

  26 temmuz: cezaevlerindeki ölüm oruçlarında ölenlerin sayısının 8’e yükselmesi üzerine adalet bakanı şevket kazan, müdahale edilebileceğini söyledi. kazan yaptığı açıklamada; “cezaevlerine hakimiz ancak koğuşlara değil” dedi.

  -cezaevlerindeki eylemleri sona erdirmek amacıyla, yaşar kemal ve zülfi livaneli, istanbul cumhuriyet başsavcısı ferzan çitici ile biraraya geldiler.

  27 temmuz: güneldoğu’da sürdürülen operasyonlarda 25 teröristin öldüğü açıklanırken, 16 güvenlik görevlisinin şehit olduğu açıklandı.

  -cezaevlerindeki ölüm orucu eylemlerinde anlaşmaya varıldı ve eylemler sona erdirildi. ölenlerin sayısı 12’yi buldu. sağlana anlaşmaya göre mahkumların istekleri hükümet tarafından kabul edildi.

  -marmaris ve söke’de orman yangınları çıktı. 6 günde ancak söndürülebilen yangınlarda 2 milyon ağaç kül olurken, 2.000 hektarlık alan tahrip oldu.

  28 temmuz: kumarhaneciler kralı olarak tanınan, emparyol gazinolarının sahibi ömer lütfi topal, istanbul’da arabasıyla evine giderken açılan çarpraz ateş sonucu öldürüldü.

  -iran silahlı kuvvetleri, 2.000 askerle kuzey irak’a girerek, bölgede faaliyet gösteren iran kürdistan demokrat partisi’ne karşı sınırötesi operasyon başlattı.

  29 temmuz: tedaş’a ait elektrik santralleri ihalesinde yolsuzluk yapıldığı iddiası ile tbmm’de kurulan soruşturma komisyonu, enerji eski bakanı şinasi altıner’i suçsuz buldu.

  30 temmuz: ohal ve çekiç güç’ün görev süresinin uzatılması tbmm’de kabul edildi.

  31 temmuz: asgari ücret 17.100.000 tl olarak tesbit edildi.

  -gazetelerin promosyon çılgınlıklarını önleyen yasa tbmm’de kabul edildi. gazeteler kupon karşılığı sadece kültürel ürünler verebilecekler.

  2 ağustos: refah partisi’nin yıllardır karşı çıktığı, ptt’nin t’sinin satılmasını öngören yasa tbmm’den geçti.

  -hakkari’nin şemdinli ilçesi’nde operasyona çıkan askerlerimize pkk’lı teröristlerce pusu kuruldu. çıkan çatışmada 6 er ve 5 korucu şehit oldu.

  3 ağustos: güneydoğu’ya barış ve huzur getirmek amacıyla harekete geçen başbakan erbakan, van milletvekili fetullah erbaş’ı güneydoğu sorunuyla ilgili çalışma yapmak amacıyla görevlendirdi.

  4 ağustos: başbakan erbakan, güneydoğu için başlattığı barış atağında ilk somut adımı kürtçe tv yayını konusunda atmayı amaçladığını belirtti. gap tv’den günde 1-2 saat kürtçe yayın yapılması planlanıyor.

  -tacikistan’da 04.08.1922’de şehit düşen enver paşa’nın naaşı istanbul’a getirildi ve hürriyet-i ebediye tepesi’nde törenle toprağa verildi.

  -başbakan erbakan’ın başkanlığında toplanan yüksek askeri şura, terfi ve atamaları karara bağlarken, 29 subay ve astsubayın irticai faaliyetlere karıştığı gerekçesiyle ordudan ilişiğinin kesilmesi kararlaştırıldı. yaş kararlarıyla org. hikmet köksal kara kuvvetleri komutanlığı’na atanırken org. hüseyin kıvrıkoğlu 1. ordu komutanlığı’na atandı.

  -abd başkanı bill clinton, iran ve libya’ya 40 milyon dolardan fazla yatırım yapan şirketlere yaptırımı öngören helms-burton yasa tasarısını onayladı.

  6 ağustos: refahyol hükümeti, bürokrasideki üst düzey atamalarına başladı.

  -başbakan erbakan’ın iran gezisine 3 gün kala, abd dışişleri sözcüsü burns; “bu tür temaslar yarar sağlamaz” dedi.

  7 ağustos: çeşitli üniversite rektörleri topluca anıtkabir’i ziyaret ettiler. yaptıkları açıklamada,’cumhuriyetin temel ilkelerine sadık kalacaklarını ve laiklik karşıtlarına saygı duymayacaklarını’ belirttiler.

  -başbakan erbakan, başbakanlık konutunda vereceği yemek ve resepsiyonlarda içki yasağı koydu.

  8 ağustos: başbakan erbakan, yarın çıkacağı uzakdoğu gezisi öncesinde kendisine ‘iran’a gitme’ uyarısında bulunan abd’ye ‘iran’la 2.5 milyon dolarlık ticarete hazırlanıyoruz’ karşılığını verdi.

  -rp milletvekili temel karamollaoğlu yaptığı açıklamada, iran ve suriye’nin terörist devlet olmadıklarını söyledi.

  -mit müsteşarı sönmez köksal, yarın yapacağı iran gezisi öncesinde başbakan erbakan’ı ziyaret etti. köksal’ın, iran’ın pkk’ya verdiği desteği ortaya koyan bir dosya sunduğu iddia edildi.

  9 ağustos: erbakan, pkk ile mücadelede büyük umut bağladığı kuzey irak’lı dini lider şeyh osman ile ankara’da sürpriz bir görüşme yaptı.

  -askerler, erbakan’a bir rapor vererek, iran ile yapılması planlanan 20 milyar dolarlık doğal gaz antlaşmasının imzalanmamasını istediler.

  -başbakan erbakan, 250 kişilik bir heyetle 10 gün sürecek iran, pakistan, malezya, singapur ve endonezya’yı kapsayan uzakdoğu gezisine başladı.

  10 ağustos: iran gezisine çıkan erbakan, kuzey irak konusunda saddam hüseyin ile işbirliği yapılabileceğini söyledi.

  -suriye devlet başkanı hafız esad, başbakan erbakan’ı suriye’ye davet etti.

  11 ağustos: başbakan erbakan, tahran’da yaptığı açıklamada, devlet istihbaratının suriye ve iran’ın pkk’ya verdiği desteğe ilişkin bilgilerden şüphe duyduğunu söyledi. iran cumhurbaşkanı rafsancani ise yaptığı açıklamada pkk’yı sert ifadelerle eleştirdi.

  12 ağustos: cumhurbaşkanı demirel, ‘promosyon yasası’ ile ‘atama yetki yasası’nı veto etti.

  -iran ile doğalgaz antlaşması imzalandı. türkiye 23 yıllık bir dönem içerisinde yaklaşık 23 milyar dolarlık doğalgaz ithal edecek. (genelkurmay karşı çıkıyordu)

  13 ağustos: sivas’ın kangal ilçesi’ndeki tren istasyonunu basan pkk’lı teröristler 8 kişiyi katletti.

  14 ağustos: pakistan’da bulunan başbakan erbakan, pakistan, malezya, endonezya ve iran ile birlikte ortaklaşa olarak ‘islam uçağı’ üretmek istediklerini söyledi.

  15 ağustos: kumarhanelerin kapatılmasına dair genelge yayınlandı.

  16 ağustos: islamcı yazar ismail nacar, kapatılan dep milletvekilleriyle görüşerek, kuzey irak’taki pkk kampında esir tutulan askerlerimizin serbest bırakılacağını söyledi.

  -irak devlet başkanı saddam hüseyin ile bağdat’ta görüşerek yurda dönen milli eğitim bakanı mehmet sağlam ile adalet bakanı şevket kazan, iki ülke arasında kerkük-yumurtalık petrol boru hattının açılması ve doğalgaz ithalinide kapsayan 7 maddelik bir protokol imzalandığını söylediler.

  17 ağustos: kuala lumpur’da bulunan erbakan, yaptığı açıklamada, kısa bir süre önce meydana gelen, lefkoşe’deki yeşil hat’ta bulunan türk bayrağını indirmeye çalışan bir rum’un türk askerlerince öldürülmesi olayıyla ilgili olarak yunanistan’ı ‘talihsiz komşu’ olarak değerlendirdi ve “allah korusun kötü bir şey olursa bundan atina zarar görür” dedi. erbakan ayrıca yaptığı açıklamada, abd’nin med tv yayınlarını engellemesini istedi.

  -adalet bakanlığı, cezaevlerinde sportif faaliyetleri yasakladı. yapılan açıklamada; koğuşlararası düzenlenen futbol, basketbol ve voleybol turnuvalarının uygun görülmediği belirtildi.

  18 ağustos: endonezya’da n-250 tipi uçakların üretildiği fabrikayı gezen erbakan, ‘türkiye’de bunu yapacak beyin olmadığını’ söyledi.

  -adalet bakanı kazan’ın “irak’taki cezaevlerinde iki cüz ezberleyenlerin cezası biraz indiriliyor. kuran’ın yarısını ezberleyenler ise tahliye ediliyor. bu örneği biz de araştıracağız.” açıklamaları tartışma yarattı.

  20 ağustos: haziran ayında ankara’da yapılan hadep kongresinde türk bayrağını indirerek yere atan pkk’lı faysal koçar buluttekin istanbul’da yakalandı.

  21 ağustos: 10 günlük uzakdoğu gezisinden dönen erbakan yaptığı açıklamada, iran ve suriye’nin terör konusunda samimi olduklarını belirtti.

  -mısır hava yolları’na ait bir yolcu uçağı, atatürk havalimanı’na inerken pistten çıkıp karayoluna girdi. bir taksiye çarparak alev alan uçak güçlükle söndürüldü.

  23 ağustos: rp’nin dyp ile büyük ölçüde anlaştığı doğu planına göre ohal uygulanan il sayısı 4’e indirilecek, pkk’ya yardım ve yataklık yapanlara kısmi af uygulanacak, kürtçe tv ve radyo yayınının yanı sıra bölge valiliği de yeniden düzenlenecekmesi kararlaştırıldı.

  24 ağustos: anap 5. olağan kongresi’nde 1235 oyun 1032’sini alan mesut yılmaz yeniden genel başkan seçildi.

  -rp van milletvekili fetullah erbaş, pkk’nın serbest bırakacağını açıkladığı rehin askerleri, teslim almak için, askerlerin yakınları, ihd ve mazlum-der yöneticileri ile birlikte kuzey irak’a gitti.

  27 ağustos: civangate skandalı ile adı duyulan yer altı dünyasının ünlü isimlerinden tevfik ağansoy bebek’te bir yatta uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürüldü.

  28 ağustos: pkk’ya yönelik sürdürülen operasyonlarda 43 teröristin öldürüldüğü açıklandı.

  -kumarhaneler kralı ömer lütfi topal’ın katil zanlısı oldukları ileri sürülen 3 polis memuru ve topal'ın ortağı olan aliço lakabıyla tanınan ali fevzi bir ve arnavut sami lakablı sami hoşvar gözaltına alındı. istanbul emniyeti tarafından 36 saat süreyle sorgulan şahıslar, içişleri bakanı’nın talimatıyla emniyet genel müdürlüğü’nden gelen bir heyete teslim edildiler.

  -türkiye-israil savunma sanayi ve askeri işbirliği antlaşması imzalandı. antlaşmaya arap ülkelerinden büyük tepki geldi.

  29 ağustos: pkk’nın elinde bulunan rehin askerlerimizi almak için kuzey irak’a giden heyet askerleri alamadan geri döndü.

  2 eylül: insan hakları derneği başkanı akın birdal ile mazlum-der genel başkan yardımcısı ihsan aslan, pkk’nın elindeki rehin askerlerin serbest bırakılması için pkk’nın kampına gittikleri gerekçesiyle gözaltına alındı.

  4 eylül: söylemezler çetesiyle işbirliği yaptıkları iddiasıyla, istanbul emniyetinde görevli emniyet müdürleri sedat demir, deniz gökçetin ve erdal durmaz hakkında tutuklama kararı çıkarıldı.

  5 eylül: gelişen irak kriziyle ilgili olarak başbakan yardımcısı çiller’in, abd başkanı bill clinton ile telefonda görüştüm açıklamasının ardından böyle bir telefon görüşmesinin olmadığının ortaya çıkması kamuoyunda büyük tepki ile karşılandı. gelişmelerden rahatsızlık duyan cumhurbaşkanı demirel başbakan ve başbakan yardımcılarıyla bir zirve gerçekleştirdi.

  7 eylül: kaçak mercedes davasından hükümlü, eski avrupa gol kralı tanju çolak, keçiören cezaevi’nden tahliye oldu.

  11 eylül: devlet eski bakanı ayvaz gökdemir, avrupalı parlamenter claudia roth’a hakaret ettiği gerekçesiyle, 500 milyon lira tazminat ödemeye mahkum edildi.

  -abd’nin, kuzey irak’ta 2000 peşmergeyi silahlandırarak ordu kurduğu ortaya çıktı.

  12 eylül: geçirdiği trafik kazası sonucu felç olan rp istanbul milletvekili aydın menderes, tedavi gördüğü abd’den döndü.

  14 eylül: abdi ipekçi suikastinin sanıklarından oral çelik, isviçre tarafından türkiye’ye iade edildi.

  18 eylül: pkk, varto’ya saldırdı. çıkan çatışmada, 1 polis memuru şehit olurken, 2 polis memuru ve 2 vatandaş yaralandı.

  -başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı tansu çiller, kdp lideri mesud barzani ve türkmenlerle görüşerek, kuzey irak’ta bir türkmen-kürt yerel yönetiminin kurulacağını ve bu yönetimi çekiç güç’ün koruyacağını söyledi.

  20 eylül: belçika polisi, pkk’nın para kaynaklarını araştırmak üzere 200 kişilik bir kuvvetle brüksel’de bulunan sözde kürt parlamentosu’nu bastı.

  21 eylül: ‘rock’ın büyükannesi’ olarak tanınan tina turner istanbul’da bir konser verdi.

  22 eylül: gazeteci emin çölaşan, ankara büyükşehir belediye başkanı melih gökçek’in kendisini kameralarla izlettiğini öne sürdü.

  23 eylül: çetin emeç ve turan dursun cinayetlerinin sanığı irfan çağırıcı, istanbul dgm’de yargılanmaya başlandı.

  -bebek’te tevfik ağansoy’u öldürdükleri öne sürülen 10 kişi yakalandı.

  24 eylül: sanat güneşi olarak tanınan türk sanat müziği’nin ünlü ismi zeki müren, trt izmir stüdyosu’nda katıldığı bir programda öldü.

  -diyarbakır cezaevi’nde, 800 kadar pkk’lı mahkum isyan çıkardı. olaylarda 8 hükümlü öldü, 9 hükümlü, 8 infaz memuru ve 29 asker yaralandı.

  26 eylül: yüksekova çetesi ortaya çıkarıldı. hakkari özel harekat şube müdürlüğü’nde görevli 4 polis memuru ve 6 köy korucusu gözaltına alındı.

  -içişleri bakanı mehmet ağar, başbakan erbakan’ın yurtdışı gezi programından, libya ziyaretinin çıkarılmaması halinde, gezi kararnamesini imzalamayacağını açıkladı.

  26 eylül: pakistan destekli taliban milisleri afganistan’ın başkenti kabil’e girdi. eski devlet başkanı necibullah idam edildi.

  -israil başbakanı netenyahu’nun, kudüs’teki el aksa camii’nin altındaki tüneli açması sonucu çıkan olaylarda 38 filistinli ve 11 israilli öldü. bm güvenlik konseyi, tünelin kapatılmasını istedi.

  28 eylül: kuruluş çalışmaları için 1 trilyon 750 milyar lira harcandığı açıklanan demokratik barış hareketi’nin genel başkanlığı’na mehmet eti seçildi.

  30 eylül: başbakan erbakan’ın libya gezisine karşı çıkan içişleri bakanı mehmet ağar; “gezi kararnamesine imza atmam. tükürdüğünü yalayan bir tip değilim.” dedi.

  -rp rize milletvekili şevki yılmaz, batman’da katıldığı bir toplantıda: “ben hizbullahım... türkiye’nin %99’u hizbullahtır. hizbullah olmayanlar hizbulşeytandır.” dedi.

  1 ekim: bosna-hersek devlet başkanlığı seçimlerini alia izzetbegoviç kazandı.

  2 ekim: diyarbakır’ın hantepe köyü’ne pkk’lı militanlarca baskın düzenlendi. pkk’lı militanlar, kaçırdıkları 7 öğretmenden 4’ünü katlettiler.

  -başbakan erbakan, türkiye’de ve batıda büyük tepki yaratan mısır, libya ve nijerya gezisine başladı.

  8 ekim: libya’da devlet başkanı muaamer kaddafi’nin, çadırında ağırladığı başbakan erbakan’a yönelik sözleri ve tavırları türkiye’de büyük tepkiye neden oldu. chp, anap ve dsp, erbakan ve hükümet hakkında gensoru önergesi verdi.

  13 ekim: mehmet yılmaz’ın genel yayın yönetmeni olduğu radikal gazetesi yayın hayatına başladı.

  -rp’nin yapılan 5. olağan kongresi’nde genel başkanlığa yeniden necmettin erbakan seçildi.

  16 ekim: erbakan’ın rezalete dönüşen libya gezisi sonucu verilen gensoru önergesi, tbmm’de yapılan oylamada 257’ye karşı 270 oyla reddedildi.

  18 ekim: iran’ın fiili desteğiyle harekete geçen kürdistan yurtseverler birliği (kyb) birlikleri, süleymaniye kenti ile kuzey irak’ın doğusundaki bazı bölgeleri ele geçirdi. kürdistan demokrat partisi (kdp) ise karşı saldırıya geçti.

  19 ekim: çeçenistan ile rusya arasında varılan antlaşma uyarınca, aslan mashadov çeçenistan devlet başkanı oldu.

  23 ekim: kuzey irak’ta savaşan kyb ve kdp birlikleri arasında, abd’nin de girişimleri ile ateşkes sağlandı.

  24 ekim: osmaniye, türkiye’nin 80. ili oldu.

  25 ekim: işadamı vehbi koç’un naaşı, zincirlikuyu’ndaki mezarından çalındı.

  26 ekim: adana emniyeti, çevik kuvvet şube müdürlüğü’ne gelen, hamile kıyafetli pkk’lı bir teröristin vücudundaki bombayı patlatması sonucu, 3’ü polis memuru 4 kişi hayatını kaybetti.

  30 ekim: sivas’ta şüphe üzerine gözaltına alınan bir kadın, üzerindeki bombayı patlatınca 3 polis memuru hayatını kaybetti.

  31 ekim: ankara’da biraraya gelen kuzey irak’taki kürt grupları, ateşkes, geçici yerel yönetim ve pkk’ya karşı mücadelede anlaştılar. ortak bildirinin yayınlanmasının üzerinden daha 24 saat geçmeden kdp, sadece ateşkesi kabul ettiğini açıkladı.

  1 kasım: saidi nursi’nin ölüm yıldönümü nedeniyle kocatepe camii’nde düzenlenen mevlit sırasında, atatürk ve cumhuriyet aleyhine konuştukları ve polise saldırdıkları gerekçesiyle gözaltına alınan 121 aczmendi, ankara dgm tarafından tutuklandı.

  3 kasım: balıkesir’in susurluk ilçesi’nde meydana gelen kazada, dyp şanlıurfa milletvekili sedat bucak, istanbul emniyet müdür yardımcısı hüseyin kocadağ, gıyabi tevkifli olarak aranan eski ülkücü abdullah çatlı ile çatlı’nın sevgilisi olduğu ileri sürülen gamze us’un bulunduğu mercedes marka otomobil, hasan gökçe’nin kullandığı otomobile çarptı. kazada mercedeste bulunanlardan sadece sedat bucak kurtuldu.

  5 kasım: abd başkanı bill clinton, cumhuriyetçi aday bob dole karşısında başkanlık seçimlerini yeniden kazandı.

  -pakistan cumhurbaşkanı, başbakan benazir butto’yu, kendisinin ve eşinin yolsuzluklara karıştıkları gerekçesiyle, görevden aldı.

  7 kasım: yök’ün 15. kuruluş yıldönümünü protesto eden öğrenciler, ankara ve istanbul’da polisle catıştı. 550 öğrenci gözaltına alındı.

  8 kasım: içişleri bakanı mehmet ağar görevinden istifa etti, yerine meral akşener getirildi.

  17 kasım: yugoslavya federasyonu cumhurbaşkanı slobodan miloseviç, muhalefetin kazandığı yerel seçimleri iptal etti.

  18 kasım: istanbul laleli’de bulunan tozbey oteli’nde çıkan yangında 13’ü kadın 17 ukraynalı öldü, 41 kişi ise dumandan zehirlendi.

  20 kasım: anap genel başkanı mesut yılmaz’ın evinde, dinleme cihazı bulunduğu şüphesi üzerine, kendi isteğiyle arama yapıldı.

  22 kasım: topal cinayetinin zanlıları özel timci polisler ercan ersoy, ayhan çarkın ve oğuz yorulmaz ile topal’ın ortağı sami hoştan ve arkadaşı ali fevzi bir’in istanbul’da yapılan sorgularının ardından, içişleri bakanı'nın talimatıyla, özel timciler ankara'dan gelen bir ekibe teslim edildi, diğer şahısları ise serbest bırakıldılar.

  25 kasım: susurluk skandalı ile ilgili olarak hükümete ağır eleştirilerde bulunan mesut yılmaz, macaristan’ın başkenti budapeşte’de ülkücü olduğu öne sürülen veysel özerdem tarafından yumruklandı. mesut yılmaz’ın budapeşte’de kumarhaneye gittiğide iddia edildi.

  -cumhurbaşkanı demirel ile görüşen başbakan erbakan, susurluk skandalının üç koldan soruşturulduğunu söyledi.

  26 kasım: dyp lideri çiller, tbmm tedaş komisyonu’nda aklandı.

  -abd doları 100.000 tl’yi aştı.

  28 kasım: başbakan erbakan, kendisine eroin kaçakçısı dediği için mahkemeye verdiği, şuanki ortağı dyp lideri çiller aleyhindeki davayı kazandı. mahkeme çiller’i 4 milyar lira tazminat ödemeye mahkum etti.

  -anap genel başkanı yılmaz, çalışma ofisinin hala dinlendigini iddia ederek, telefonlarının devlet tarafından dinlendiğini öne sürdü.

  -türkiye ile israil arasında askeri eğitim, işbirliği uygulama planı imzalandı.

  29 kasım: çiller, tbmm tofaş komisyonu’nda da aklandı.

  30 kasım: anap lideri mesut yılmaz, kumarhaneler kralı ömer lütfi topal’ı öldürdükleri iddia edilen özel tim görevlileri ercan ersoy, oğuz yorulmaz ve ayhan çarkın’ın istanbul emniyeti'nde yapılan ve cinayetleri işlediklerini itiraf ettikleri öne sürülen ses bantlarının kendisine ulaştığını açıkladı.

  1 aralık: susurluk olayının üzerine giden mesut yılmaz, başbakan yardımcısı çiller tarafından; ‘devleti karalama kampanyası yürütmek’le suçlandı.

  -basına sansür getirecek olan yasa taslağına, dyp’li sağlık bakanı yıldırım aktuna’da karşı çıktı. aktuna yaptığı açıklamada: “belge olmadan yolsuzluk yazılmasın diyorlar. benim hakkımda niye yolsuzluk iddiası yazılmıyor? demek ki yapanlar yazılıyor.” dedi.

  2 aralık: işçi partisi genel başkanı doğu perinçek, org. eşref bitlis’in suikaste uğradığına ilişkin bilgileri mgk’ya gönderdiğini açıkladı.

  -mgk; çekiç güç’ün sona ereceğini açıkladı. çekiç güç’ün yerini alacak operasyon için abd, ingiltere, fransa ve türkiye arasında görüşmelerin sürdüğü belirtildi.

  3 aralık: tbmm susurluk araştırma komisyonu, cumhurbaşkanlığı, başbakanlık, genelkurmay başkanlığı, mit, adalet bakanlığı ve emniyet genel müdürlüğü’ne başvurarak, susurluk olayı ile ilgili olarak bilgi ve belge istedi.

  -ankara dgm başsavcılığı, ankara kocatepe camii’nde saidi nursi için düzenlenen mevlidde, atatürk aleyhinde açıklamalarda bulundukları için tutuklanan 121 aczmendi hakkında, ‘laik düzeni yıkmak için terör örgütü kurmak’ suçlamasıyla dava açacağını açıkladı.

  4 aralık: 1979’de anakara bahçelievler’de 7 tip’linin (türkiye işçi partisi) öldürülmesiyle ilgili davada mahkeme, ‘abdullah çatlı’yı gizleyenler, kimlik, pasaport verip yakalanmamasına çalışanlar hakkında suç duyurusunda bulunmayı kararlaştırdı.

  -içişleri bakanlığı’nın hazırladığı raporda abdullah çatlı’nın 7 ayrı kimlik kullandığı açıklandı.

  -içişleri bakanı meral akşener, mesut yılmaz’dan ‘susurluk olayı ile ilgili olarak elinde bulunan bilgi ve belgeleri kendilerine vermesini’ istedi.

  -başbakanlık yüksek denetleme kurulu, çiller’in abd’deki mallarının değeriyle, bu malların alınması konusunda gösterdiği belge ve miktarlar arasında büyük fark olduğunu açıkladı.

  5 aralık:anap genel başkanı yılmaz,’ın emniyet genel müdürü alaattin yılmaz’a verdiği belgede, budapeşte’deki saldırı talimatını, abdullah çatlı’nın arkadaşı ve ortağı, tekstilci aydın ipekli’nin 10 milyar karşılığında veysel özerdem’e verdiğini ileri sürdü.

  -interpol tarafından 17 yıldır kırmızı bülten ile aranan abdullah çatlı’ya ‘mehmet özbay’ kimliği ile emniyet genel müdürlüğü tarafından verilen ‘silah uzmanı’ belgesinde, emniyet genel müdürü sıfatıyla mehmet ağar’ın imzasının bulunduğu ortaya çıktı.

  -mhp lideri alparslan türkeş, susurluk olayının bir kaza değil, dış kaynaklı bir suikast olabileceği iddiasında bulundu.

  6 aralık: istanbul emniyet müdürü kemal yazıcıoğlu, müdür yardımcısı bilgi ünal, özel harekat daire başkanı ibrahim şahin ile ömer lütfi topal cinayetine karıştıkları ileri sürülen özel timci polisler ercan ersoy, oğuz yorulmaz ve ayhan çarkın, içişleri bakanı meral akşener tarafından görevlerinden uzaklaştırıldılar.

  -chp lideri baykal, yılmaz’ın elinde bulunan belgeleri bir an önce açıklamasını yoksa zamanının geçeceğini söyledi.

  -dyp milletvekili sedat bucak, evine gelen dgm başsavcısı dilaver kahveci'ye verdiği ifadede; “emniyet müdürü hüseyin kocadağ’ın abdullah çatlı’yı gerçek kimliğiyle değil ‘mehmet özbay’ olarak tanıdığını ve araçta çıkan silahların kendisine ait olmadığını” söyledi.

  -rp van milletvekili fetullah erbaş ile ihd genel başkanı akın birdal, pkk’nın elinde esir bulunan askerleri almak için tekrar kuzey irak’a gideceklerini açıkladılar.

  -iran’ın batısındaki kirmanşah kentinde, sünni kürtler ayaklandı. çıkan çatışmalarda enaz 250 kişinin öldüğü öne sürüldü.

  7 aralık: ankara dgm savcısı nuh mete yüksel, başbakan necmettin erbakan, çalışma bakanı necati çelik ile milletvekilleri şevki yılmaz, hasan hüseyin ceylan, rp kayseri belediye başkanı şükrü karatepe hakkında, yaptıkları konuşmaların siyasi partiler yasası’na aykırı olduğu gerekçesiyle yargıtay’a suç duyurusunda bulundu.

  -kumurhaneler kralı ömer lütfi topal cinayetini, abdullah çatlı’nın dolmabahçe’de bir araçta yönettiği belirlendi.

  -içişleri bakanlığı başmüfettişlerince hazırlanan ‘ön soruşturma raporu’nda, topal cinayetini işledikleri iddia edilen 3 polisin, olayın işlendiği gün yasal olarak izinli oldukları belirtildi.

  -azerbaycan cumhurbaşkanı haydar aliyev, mart 1995’de kendisine yapılan darbe girişimini, cumhurbaşkanı demirel’in haber verdiğini söyledi.

  -başbakan erbakan, istanbul emniyet müdürü kemal yazıcıoğlu’nun içişleri bakanı akşener tarafından görevden alınmasını sonradan öğrendiğini belirtti.

  9 aralık: rp’li insan haklarından sorumlu devlet bakanı lütfi esengün, kamu kurumlarında uygulanan başörtüsü ve sakal yasağının kaldırılacağını açıkladı.

  -ankara dgm başsavcısı cevdet volkan, dgm savcısı nuh mete yüksel’in başbakan erbakan ve 4 rp’li aleyhine yargıtaya suç duyurusunda bulunmasını değerlendirirken, gönderilen yazının ‘fezleke veya suç unsuru’ niteliğinde olmadığını söyledi. bu açıklama üzerine başsavcı ve savcı karşılıklı açıklamalarda bulundular.

  -pkk, 16 aydır kuzey irak’taki kamplarında rehin tuttukları 6 eri, rp van milletvekili fetullah erbaş başkanlığındaki heyete teslim etti. erbaş, teslim sırasında ‘arkadaşlar’ dediği pkk’lılarla, askerleri sağlam olarak teslim aldığına dair bir protokol imzaladı.

  -bm genel sekreteri butros gali, irak’ın kısıtlı olarak petrol satmasına izin verildiğini açıkladı.

  10 aralık: susurluk skandalıyla ilgili olarak cumhurbaşkanı demirel, liderlerle tek tek görüşmeye başladı.

  -başbakan erbakan, 58’i irticai faaliyetlerden olmak üzere 69 subay ve astsubayın ordudan atıldığı yaş toplantısının ilk toplantısına, 1997 bütçe görüşmeleri nedeniyle katılmadı.

  -söylemez çetesi davasının önemli sanıklarından mehmet faysal söylemez, mahkemeye verdiği 36 sayfalık savunmasında, türkiye’de ki en büyük çetenin, büyük şehirlerdeki kirli parayı ele geçirmek için biraraya gelen mehmet ağar-sedat bucak çetesi olduğunu iddia etti.

  -rehin askerleri almak için kuzey irak’a giden ihd başkanı akın birdal, mazlum-der başkan yardımcısı ihsan arslan ve ihd mardin başkanı cemil aydoğan, yasadışı örgüte yardım ve yataklıktan beraat ettiler.

  -tbmm susurluk soruşturma komisyonu’na verilen emniyet genel müdürlüğü müfettişlerinin hazırladığı raporda, gonca us’un abdullah çatlı’nın imam nikahlı eşi olduğu, çatlı’nın üzerindeki poşette kokain bulunduğu, çatlı’ya silah ruhsatı için aynı kazada ölen müdür yardımcısı hüseyin kocadağ’ın referans verdiği, 2 adet mp-5 ve 2 adet susturucunun mercedeste bulunduğu belirtildi.

  -dyp lideri çiller’in malvarlığının araştırılması hakkında kurulan tbmm komisyonu’na hazine tarafından gönderilen bir belgeyle; özer çiller’in 1992 yılında abd’ye transfer ettiğini iddia ettiği 925.000 doların sadece 400.000 doları belgelenebilirken, transfer işlemini yapan demirbank’ın komisyon ücreti almadığıda tesbit edildi.

  -adalet bakanı şevket kazan, uğur mumcu, turgut özal ve eşref bitlis’in ölümlerinin tekrar soruşturulacağını açıkladı.

  11 aralık: jandarma genel komutanlığı kriminal dairesi tarafından ek süre istenerek incelemesi devam eden araştırma sonuçlandı. raporda, mehmet özbay adına düzenlenmiş, silah taşımasına olanak tanıyan emniyet genel müdürlüğü uzman kimliğinin sahte, mehmet ağar’ın imzasının ise gerçek olduğu belirlendi.

  -erbakan, yaş’ın bugünkü toplantısına katılarak ordudan ihraç kararlarını imzaladı.

  -tevfik ağansoy’un öldürüldüğü saldırı sırasında yanında bulunan çiller’in korumaları celal babür ve ferda temel’in mafya ile ilşkileri olduğu, tbmm susurluk araştırma komisyonu’na gönderilen belgelerden anlaşıldı.

  -rp’nin gizli kasası olduğu iddia edilen süleyman mercümek’i araştırmak için kurulan tbmm komisyonu’nda yapılan oylamada 4’e karşı 5 oyla rp’nin mercümek ile hukuk dışı parasal ilişkisi olmadığı tesbit edildi.

  13 aralık: ‘söylemez çetesinden rüşvet almak’ suçundan hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarılan istanbul emniyet eski müdür yardımcısı deniz gökçetin, yakında teslim olacağını açıkladı.

  14 aralık: topal’ın öldürülmesinde kullanılan kaleşnikof silahlardan birinin, şarjör bandındaki yarım parmak izinin, abdullah çatlı'ya ait olduğu tesbit edildi. çatlı'nın, 1993 yılında şahin ekli isimli sahte pasaportla yurt dışına çıkarken yakalandığında alınan parmak iziylede uyuştuğu tesbit edildi.

  17 aralık: kerkük-yumurtalık petrol boru hattı, başbakan erbakan ve başbakan yardımcısı çiller’inde katıldığı bir törenle tekrar faaliyete geçti.

  20 aralık: iran cumhurbaşkanı haşimi rafsancani’nin türkiye ziyareti, abd tarafından tepkiyle karşılandı ve abd, türkiye’ye sert bir nota verdi.

  21 aralık: kumarhanelerin kapatılması kararı, bakanlar kurulu’nda kabul edildi. sayısal loto’nun kaldırılması konusunda ise tbmm’den yasa çıkartılması kararlaştırıldı.

  23 aralık: başbakan erbakan’ın çankaya’da yapılan liderler zirvesinde şok bir açıklama yaptığı öğrenildi. erbakan’ın liderlere; “durum kamuoyuna yansıyandan çok daha vahim. mit’in verdiği rapora göre, bazı asker, polis ve siyasetçilerin olaylarda yer aldığı anlaşılmaktadır.” dedi.

  -yeniden doğuş partisi genel başkanı hasan celal güzel, darbe olacağı istihbaratı aldıklarını açıklayarak, cumhurbaşkanı’nın liderler zirvesinde uyarıda bulunacağını ileri sürdü.

  25 aralık: irak’ta 36. paralelin kuzeyini kontrol eden çekiç güç’ün yerine geçecek olan keşif güç birliklerine ait uçakların incirlik’ten uçuşları için tbmm’de 6 aylık onay alındı. fransa’nın katılmadığı yeni güçte, ingiltere, abd ve türkiye yer alıyor.

  30 aralık: aczmendi tarkikatının lideri müslüm gündüz, fadime şahin isimli bir kadın ile birlikteyken yakalandı ve tutuklanarak metris cezaevi’ne konuldu.

  (http://www.geocities.com/almanakturkiye/1996.htm adresinden alınmıştır.)
 • marilyn manson abimizin bir parçasıdır bir yandan. baya güzel bir şarkıdır hatta.. (bkz: antichrist superstar)

  anti choice
  anti girl
  i am the anti-flag unfurled
  anti white and anti law
  i got the anti-future plan
  anti fascist
  anti mod
  i am the anti-music god
  anti sober
  anti whore
  there will never be enough of anti more
  i can't believe in the things
  that don't believe in me
  now it's your turn to see misanthropy
  anti people now you've gone too far
  here's your antichrist superstar
  anti money
  anti hate
  anti things i fucked and ate
  anti cop
  anti fun
  here is my anti-president gun
  anti satan
  anti black
  anti world is on my back
  anti gay and anti dope
  i am the faggot anti-pope
  (bridge)
  (chorus)
  anti peace
  anti life
  anti husband, anti wife
  anti song and anti me
  i don't deserve a chance to be
 • bu yıla ait her hangi bir tarih gördüğümde "du bakim ben napıyodum o sırada" dediğim unutulmaz ilklerin senesi*...
 • ankara'da en sıcak yazlardan biri yaşanmıştı bu yıl.

  california cennet gibiydi ama...

  (bkz: monterey) (bkz: fettucine alfredo) (bkz: it's all coming back to me now)
 • (bkz: euro 96)
 • liseden mezun oldugum yil. en çok özledigim yil.
hesabın var mı? giriş yap