şükela:  tümü | bugün
  • o otobüsteki kişinin aynısını yaptım. akp'li trolleri eleştirmek için argümanını "sözlüğün yüzde 99'u atatürkçü o yüzden akp'liler uçurulsun" gibi bir temele kuran bir yazıyı okumadım, eksiyi bastım, sonra da ona ayar veren @2'ye artı oy verdim.

kötü bir yazıydı, aktrolleri çok daha sağlam, dayanaklı, ifade özgürlüğüyle çelişmeden eleştirmek mümkünken hele, çok çok kötü bir yazıydı. sözlüğün boş yazar dolu olduğu şu atmosferde 2000 fav alması berbat bir yazı olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

ek: insanoğlunun terminolojisindeki istisnasız her kelimenin karşıtından güç alması gibi, "özgürlük" dediğimiz şey de yasak'lardan gücünü alan yeni bir kavram. yasaklara başkaldırı olarak doğdu her özgürlük. ifade özgürlüğünü kısıtlamak için "çoğunluğun rahat olmasını" kriter olarak seçmek sizi ılımlı demokratlar değil, verimsiz diktatörler yapar ancak.* "çoğunluğun istediği neyse o olsuncu" kafa şu an "milletimiz istiyor" diyerek idam cezasının geri getirilmesini tartışıyor. çoğunlukların, halkların, halkların teamül ve geleneklerinin normların yaratılışı üzerinde yarattığı etki ve bunun etik ile bağdaşma oranı üzerine tartışıp burada hukuk sosyolojisi dersi anlatmayacağım, tek bir soru soruyorum onun yerine:

"ak-trollerin başlık açmasından ekşi sözlüğün %99'u rahatsız oluyor, o yüzden ak-troller uçurulsun/susturulsun." demek ile,
    "eşcinseller ve ateistlerden yozgat'ın %99'u rahatsız oluyor, o yüzden eşcinseller ve ateistler yozgat'tan sürülsün" demek arasında bir fark var mı? (burada elbette bir eşcinsel'in bir muhitte yaşama hakkıyla, bir ak-trol'ün ekşi'de yazma hakkını kıyas etmiyorum. iki söylem de, bu söylemlere başvuran iki karikatür tip de, farklı olana tahammül etmeyi kendilerine zul görmeleri ve farklı olanların aralarında barınmasından dahi rahatsızlık duymaları açısından hayli benzerler.)

değer'iniz olsun, bu değer doğru tanımladığınız ve ifade ettiğiniz kavram'lara dayansın lütfen. ifade özgürlüğü öyle kıymetli bir şey ki, sen tahrik olma diye kişi "haksız oluşuna, ahlaksız oluşuna" bakarak susturulamaz, susturulmamalı. akp'lilere duyduğum güçlü antipatinin ahlakımdan, adalet arzumdan geriye bıraktığı son zerrelerle söylüyorum bunları.

bilahare, her toplum %99'un istediğini uygulamış olsaydı şu an tüm insanoğlu ateşe tapıyor olurdu. açık bir şekilde türkiye o tarafa doğru gidiyor zaten.
  • (bkz: 11 kasım kanzuk'a açık mektup) başlığında yazdığı entry ile kendisiyle çelişkiye düşen yazarın asıl kaygısını göstermiştir.

edit: imla
  • --- spoiler ---

game of thrones
    --- spoiler ---

spoiler vermeden zenginleştirsene anlatımını; ne alakası var ya hayret ki ne hayret.
  • favorileyen yazarın şukulamaması şeklinde cevap verilebilir ki karma düşmesini de açıklar.

diğer bir deyişle haklı durumdayken kötü bir sebep-sonuç ilişkisiyle dile getirdiğin serzenişini hem de suç ortağı sözlük yönetimine karşı gol pası şeklinde yapmış olman deneyimsiz yazarlar tarafından yankı bulamadı.

yoksa kendi öz trollerimiz (lord vs.) hariç ekim ayı içerisinde aktif hale gelmiş, ortalama 50 civarı entryleri bulunan ve bunların tamamiyle provokasyon amacıyla kullanıldığı belli hesapları eminim yönetim de fark etmiştir(!).
  • allah allah? harbiden şaşılacak durum.
    halbuki "sözlük geneli daha çok muhalif kişilerden oluşuyordu" değil mi negzel?
    dur bi karma puanımı kontrol edeyim, düşmüş mü, ne kadar düşmüş, 24'e böleyim hatta ve saatlik düşüşü hesaplayayım.
  • karma puanı şukela/eksi oranından türeyen bir puan olduğu için özellikle yüksek karmanız varsa alacağınız bir eksi bile ciddi düşüşe yola açabilir 10 şuku alıp 5 eksi alsanız tepe taklak gidersiniz
  • normal olan durumdur. en özgür benim ayakları yapıp karşıt görüşlerin düşüncelerini engellemek gibi salakça bi yazı yazarsanız girmez tabii.

ekşi'nin nadir sevdiğim özelliklerindendir şu durum. böyle aptalca bi başlığı debeye sokmadınız aferin lan ibneler.*
  • ne olursa olsun "debe" derdiniz olmamalı. nedir şu debe! onun entrysi o veya bu şekilde debe'ye girmiş, niye bunu dert ediyorsun.!

ya sen fikrini (ki karmam düşük olmasına rağmen destekliyorum), sıkıntını, isteğini paylaşmışsın bırak geç git artık.

daha hiç debe'ye girmedim, derdim de değil. hiç bunun için de kasmam, kasamam. benim derdim "sözlüğe" ve "burayı okuyan herkese" kalemimi bırakmak.
    ama bu debe hırsı olan yazarların yazdıklarını kesinlikle samimi bulmuyorum. doğal olsanız daha güzel.

debe debe diye debelenip durursunuz sonra.
  • favori ile entry'nin beğenilme oranı hesaplanmadığı içindir.

güya bu eleman atatürkçü mesela ama tertemiz akepeli kafasına sahip. yani beni 2000 kişi istiyorsa 3000 kişi istemiyor olabilir diye düşünmüyor. bir kalabalık buldu mu hemen gaza geliyor.

kendi gibi 2000 tane gaz ulusalcı bulmuş herkes ulusalcı olsun istiyor. kendisine batan başlıklarda atatürk'ü sevmeme hakkı varmış mesela, kimsenin bu hakkı olmasın, kanun hükmünde kararname çıkarılıp herkese atatürk zorla sevdirilsin istiyor. memlekette de atatürk'e, chp'ye düşman olan kesimi yaratan da bunlar.

ben de eksiledim senin entry'ni mesela; 2000 kişi linç mi edeceksiniz? peşinen 2000 kişi buldum diye "iyi entry yazdım" çıkarımına varmış. sağa sola "oylarımı çaldınız" minvalinden suçlamalarda bulunuyor. suçlamasının karşısında da aklanması gereken biz, entry'e eksi oy verenler var.

beğenmediysen sen de çoğunluk olduğunu ispatlayacaksın yani, böyle sürü zihniyeti haricinde, güdülmeden çalışmıyor adamların aklı ve mantığı.

(bkz: argumentum ad populum)