şükela:  tümü | bugün soru sor
 • türkiye ticaret bakanlığı'nca açıklanan israf araştırması'na göre, ülkede haftada ortalama 2 ekmek israf ediliyor. vatandaşlar ortalama 3,7 yılda bir cep telefonu; her sekiz yıl ve üzeri bir sürede bir ise otomobilini değiştiriyor.

  araştırma, bakanlık koordinasyonunda, bir araştırma şirketi ve hacettepe üniversitesi akademisyenleri iş birliğiyle türkiye genelinde 26 ilde 2 bin 209 tüketici ile yapılan anket verilerine dayanılarak hazırlandı.

  ankete katılanların çoğunluğu 18-29 yaş aralığında, 1.405 ila 3 bin lira gelir grubunda, evli ve ücretli çalışanlardan oluştu. araştırma, aylık ortalama hane giderleri, konut, otomobil ve eşya sahipliği, bireylerin israf algısı, gıda, ekmek, giyim tüketim davranışı ve israfı, geri dönüşüm kavramının toplumdaki yeri, bireylerin tasarruf, birikim ve borçlanma davranışları gibi pek çok başlıkta önemli tespitler içeriyor.

  gençler daha sık cep telefonu değiştiriyor
  araştırmaya katılanların, bireysel günlük ekmek tüketim miktarı ortalama yaklaşık 0,78 adet olarak tespit edilirken, haftada ortalama iki adet ekmek çöpe atılıyor. satın aldığı ekmeği tüketemeden çöpe attığını ifade eden bireylerin oranı ise yüzde 11,7 olarak belirlendi.

  cep telefonu olan bireylerin neredeyse tamamı akıllı telefon kullanırken, ortalama 3,7 yılda bir cep telefonu değiştiriliyor. cep telefonu değiştirme nedenleri arasında öncelikle bozulma ve piyasaya çıkan yeni modele sahip olma isteği gösterildi. genç yaştaki bireylerin daha ileri yaş gruptakilere göre daha sık cep telefonu değiştirdikleri görüldü.akıllı telefon bağımlılığına karşı eski model cep telefonlarının satışı artıyor

  otomobil değiştirme sıklığı 8 yıl ve üzeri
  katılımcıların büyük bölümü ekonomik olduğu gerekçesiyle ulaşım aracı olarak toplu taşıma araçlarını kullanırken, ortak araç kullanımı çok düşük seviyelerde kaldı. bir önceki yılın sonuçları ile karşılaştırıldığında otomobil sahibi olanların oranı yüzde 27,3'den yüzde 31,1'e yükseldi.

  tasarruf yapanlar arttı
  diğer yandan son 1 yılda aylık gelirinin bir bölümünü biriktirerek finansal tasarruf yapanların oranı 2017'de yüzde 13,6 iken, 2018 yılında yüzde 38,1'e yükseldi. 2017 yılı araştırmasına katılan bireylerin çoğu tasarruflarını banka mevduatında değerlendirirken 2018 yılı araştırmasına katılanların büyük bölümü tasarruf aracı olarak tercihini altından yana kullandı.

  araştırma sonuçlarına göre, bireylerin yüzde 72,2'si yerli malı kullanımının israfı önlemeye ve tasarrufa katkı sağlamaya olumlu etkisi olduğunu düşündüğünü belirtti.

  kaynak (bkz: israf?)
 • cep telefonu haricinde pek israflık bir durum göremedim. o zaten ülkece hastalığımız.
  1400-3000 tl gelir demek 250$-550$ demek.
  250-550$ ile tasarruf yapan, kemerini son deliğine kadar sıkıp 2-3 delik daha açan bir millete döndük.

  önümüzdeki sene ekmekten de tasarruf yaparız merak etmeyin.
 • ekmek israfının önüne geçilebilmesinim tek çözümü var. ekmeğe zam! buradan yetkililere sesleniyorum. yapın ekmeğin tanesini 5 lira bak bakalım israf kalacak mı? bakın poşet paralı oldu, poşet israfı son derece azaldı.
 • 1400-3000 lira bandında maaş alan 18-29 yaş aralığındaki hangi birey araba alıyor da üstüne sekiz yıl sonra değiştiriyor merak ettiğim anket.
 • 2309 kişi. bu etiler bölgesinde yapılmış olabilir. ömrü hayatımda hiç bir ankete güvenmedim güvenmem.
 • bence kalitesiz bir anket/rapor olmustur.
  26 ilde 2 bin 209 tüketici ile yapılan arastirma nasil turkiye'yi temsil ediyor anlamak mumkun degil. ayrica insanlar aylik 3bin liraya kadar kazanan evli kesim. boyle demografik dagilim mi olur.
 • cep telefonu dediğin şeyin ekonomik ömrü (amortisman) zaten 3 yıl.

  ne israfı dedirten araştırmadır.
 • aylık 3000 den fazla kazanci olanlar israf etmiyor mu? örneklem seçimi hatasından dolayı sınıfta kalan çalışmadır.