şükela:  tümü | bugün
  • 2090 yılında yapılmasını arzuladığım faakt yalnızca bir fikir olarak tarihe karışıcağını bildiğim bir ütopyadır

içinde yaşadığımız dünya şartları malumunuz.hiç bir liderin veya yönetim şeklinin içinde bizim gibi hırsla kirlenmiş insan oğlunun olduğu bir dünyayı düzgün yöneteceğine inanmıyorum. o yüzden geçtiğimiz 2-3 yıl ütopya üzerine çalışıp dünya nasıl güzel bir yer olabilir diye sorulduğunda '' insanlar olmasın '' şeklinde cevap vermek yerine şu çözümleri üretmeye başladım ;

ülkeler ve yönetim

-hiç bir şekilde ülke sınırı yok , farklı dil yok , tek ülke tek dil

-yönetim diye bir kuruluş veya kişiler yok. saf ırk ( ileride bahsedicem) çobana ihtiyacı olmadan dünyanın ve kendinin tüm ihtiyaçlarını kolektif şekilde karşılayabilecek bilinçte olacak

-para bilinci var fakat , orantısız dağılım söz konusu değil

insanlar ve iş

-şu an dünya üzerindeki mevcut insanların yapısında bir grup bilim adamı değişiklikler yapacak. dna sıyla oynanmış saf ırk dünyada çoğalmaya devem ederken , kirlenmiş ırk kısırlaştırılarak üremesi engellenecek

-saf ırk ; şu an ki mevcut insanların duygularından farklı olarak içnde kötülük , haz ve kin duygularını beslemeyecek.koyun gibi sıraya girip sandıkta kendisini yönetecek çoban seçmeyecek. saf ırk dna üstünden dolayı her bir birey kolektif bir bilincçle birbirine bağlı olup dünya zorlukları ve sorunları ile baş edecek. her bir birey konu yönetim olduğunda bilinç derleyerek tek bir bilinçe sahip olup sorunu toplumca çözecek. saf ırk kusursuz dna sı ile hata yapma ihtimali olmadığı için bilinç birleştiren toplumun hata yapma ihtimali olmayacak ki bu da oylama yapma gereksinimini ortadan kaldıracak.

-bir manken 4 saatlik reklam çekiminden milyon tl ler kazanamayacak. gönüllü olarak çalışan maden işçileri,temizlikçiler ne maaş alıyorsa ünlü olarak lanse edilen suratlar da aynı parayı alacak. kusursuz dna ya sahip olan saf ırk dünyanın temiz kalması gerektiğini bilerek temizlik işini gönüllü yapacak bu bir iş dalı olarak görülmeyecek . ortak bilinçle kıskançlık , haksızlık ve dengesiz para dağılımı ortadan kalkacak.

-savaş çıkmasında en önemli etken olan dinler kesinlikle olmayacak. saf ırk ın adam öldürmek için yorumu ( günah , tanrı beni yakar o yüzden öldürmüyorum '' dan ziyade '' insan öldürmek kötüdür, sonunda bir ceza olmasına gerek yok '' bilincinde olacak. din kurumunun sapkınlıkları ve uydurma kuralları ile kafası karışan bir topluluk söz konusu olmayacak ki zaten kusursuz dna ya sahip bu bireyler adam öldürmek için bir gerekli bir suç işlemeyecek

-üniversiteler gerçekten universe city oalcak . ders değil ilim öğretecek.saf ırkın genç bireyleri yeteneklerine göre meslek seçecek mimar olmak isteyen bir birey kimya formülünü ezberleyip sınava girmesine gerek kalmayacak.

-insan üremesi sınırlandırılarak fare gibi bilinçsiz üreyen orta doğu ülkelerininin önü kesilecek.dünya şartlarını stabil tutacak kadar genç nüfus bulundurulacak fazlasını saf ırk fazladan çoçuğu yüksek bilinci sayesinde bir yasağa ihtiyaç duymadan yapmayacak.

-et yiyen vahşi bir insan ırkı olamayacak

tüketim ve üretim

-ortak bilinç insan ırkının ihtiyacı olan tüm ekinleri ve ürünleri gönüllü şekilde üretecek

-insanlar marketlerden sadece ihtiyacı olan besinleri alacak

-dondurma reklamlarına dekolteli kadın koyup insanlara ihtiyacı olmayan bir hazzı ve gıdayı almasını empoze eden kirlenmiş insan ırkı ortadan kalkmış olacak

-hayvanlar kesinlikle kafeslere kapatılmayacak kesilmeyecek , sütleri sağılmayacak.tıpkı doğada olduğu gibi her canlı kendi yavrusuna kendi sütünü vericek. unutmayın doğada yavrusuna başka bir canlının sütünü veren tek gerizekalı ırk bizimkisi.

günlük yaşam ve görev dağılımı

-saf ırk gündelik sorumluluklarına sahip çıkacak, gönüllü olduğu iş çöp toplamaksa '' ben çöp toplarken başkası film oyunculuğu yapıyor, ben niye bu pis işi yapıyorum ki '' diye kirlenmiş insan düşüncelerinden uzak şekilde görevini sahiplenip eksiksiz şekilde yerine getirecek

-blinçli saf ırk , hayvan etinden ve bol şekerli yiceklerden uzak kaldığından sağlıklı bir beyin yapısına ve gereksiz vücut külolarınan kurtulmuş olacak. spora ve egzersize önem verecek

-hiç bir kurula veya kısıtlama olmaksızın tatil ve eğlenceye ayırdığı vakte eşit olarak çalışacak.

-gönüllü olduğu görevden yorulduğunda , yetenekli olduğu bir diğer işte yer alacak.

-tüm bu organizasyonu yağpması için bir yönetici olmasına gerek duyulmuyacak çünlü saf ırk bilinci kolektif olarak birbirine bağlı olacak. ortak bilinçle iş ve görev dağılımlarında haksızlığa ve orantısız para dağılımının önüne geçecek

sağlık ve insan ömrü

-kirlenmiş duygularla donatılmış insan ırkı tamamen dünyadan yok olduğunda , yerine kalan saf ırk virüs üretmek , kanser yapıcı ürünler yetiştirmek ve biyolojik silahlar üretmek gibi bir eyleme girmeyecek

-et şeker tuz tüketimi saf ırkın yüksek bilinci sayesinde yok olacak ve insan vücudunda bu üçünün sebep olduğu binlerce hastalık tarihe karışacak. insanlar ateş bulunmadan önceki sağlıklı yaşamına meyve ve sebze toplayıcılığına devam edip besinlerini bunlarla karşılıyacak.

durum böyle , sizden isteğim bu ana başlıklara saf insan ırkı özelliklerini göze alarak maddeler eklemeniz.bu yazıyı okurken şu an ki hatalı insan ırkını göz önünde bulundurmayın
    , benim bahsettğim ırk ta kötülük diye bir kavram olmayacak.

fikirlerini , önerileriniz ve tartışmalarınız benim için değerli,

yorumlarınızı bekliyorum...

aslında kafamda olup ta buraya yazamadığım daha bir çok şey var ama onları yazıya dökmek için daha çok erken...
  • niyet iyi ama akıbeti iyi olmayan bir ütopya..
  • ekşisözlük'ün forum olması bir ütopya değil gerçektir.

yıl olmuş 2090 hala..
  • "fare gibi bilinçsizce üreyen orta doğu ülkelerinin önü kesilecek"

" kirlenmiş ırk kısırlaştırılarak üremesi engellenecek"

eğer saf ırkın içinde kötülük, kin vs. gibi duygular olmayacaksa bu şekilde ırkçı düşüncelere nasıl sahip olduklarını merak ettiğim ütopya. ben, çocuk yapmak istemiyorum ama bu dünyada milyonlarca farklı insan var ve onların coğrafi koşullarını ya da kirlenmiş ırk olduklarını savunarak, çocuk yapma/üreme haklarını elinden alamam. o zaman özgürlükten bahsedemeyiz, senin doğrun senin için geçerlidir. hiç kimse bu dünyadaki başka insanların davranışları için kıstas değildir, olamaz.
  • oturup bi adana yiyemeyeceğimiz ütopya. afedersin ama tükürürüm böyle ütopyaya.
  • et yenilmeyen bir ütopya olamaz. aksine etin çok daha lezzetli ve sağlıklı olmasının sağlanacağı bir ütopya olmalıdır.
    ayrıca ortak bilinçle hareket edecek saf ırk yaratılamaz. veya yaratılan şeye insan denilemez.
    insan, kendi içinde zaafları ve güçlü yönleri olan toplu düşünceden bağımsız kendi kendine düşünme yetisi olan canlıdır. bu yetisini elinden alarak ütopya düşünülmemelidir.
  • 100 yaşımı kutlıcam.
  • yapay zeka'nın insanlığı yönettiği bir dünyadır
  • bir nevi (bkz: brave new world)

aslinda aldous abi zamanında bunu distopya olarak yazmış, lakin bu nadide eser günümüz ergenleri için şahane bir ütopya haline gelmiştir.

(bkz: bana göre süt onlara göre çikolata)