• 5 yıla yakın süredir çalıştığım bir şirket olduğu için oldukça merak ettiren haktır. bedelli askerlik yasalaştığı takdirde işverenlerin kıdem tazminatını engelleme şansları var mı?
    (bkz: kafamda deli sorular)
  • eski çalıştığım yerde askeri okulu bırakmış arkadaşlar vardı.
    kendilerine tanınan bir hak sayesinde 1 günlüğüne formaliteden silah altına girerek askerlik görevlerini yapmış sayıldılar.
    1 gün için dahi hepsi tazminatlarını aldı. hatta dönüp aynı yerde çalışmaya devam ettiler.
    dolayısıyla askerlik tazminat için geçerli bir neden. bunun kaç gün olduğu bu gerçeği değiştirmiyor.
    çalıştığı yerde uzun süredir çalışan ve iş değiştirmeyi de düşünen kişiler için tazminatlı ayrılma şansı sağlayacak.
    şuan görünen budur fakat unutmayalım burası türkiye.
    işverenler batarız ederiz tarzında bir kamuoyu yaratırsa askerlik geçerli bir tazminat olmaktan çıkartılabilir yada bedelli için bir şart konulabilir.
  • mevcut şartlarda askerlik için işten ayrılan personele kıdem tazminatı yasal olarak verilmesi gerekmektedir. fakat bedelli askerlik için açıklanan şartlara baktığımızda 21 günlük sürede idari izinli olarak sayılacakları belirtilmiştir. büyük ihtimalle kıdem tazminatının önü bu doğrultuda kapanacaktır, yararlanacak kişi sayısı ve çalıştıkları potansiyel iş/maaş/vasıflar düşünüldüğünde ortaya sektörel bazda şirketleri küçük çaplı sıkıntılar yaşatabilirler. bu sebeple kıdem tazminatı ödenmeyeceğini düşünüyorum. sülus (sevk) belgemi aldım ve şirkete teslim edip istifa dilekçemi yazdım kim ödemiyor? diyende olabilir, bende içimden dedim bunu yazarken fakat sevk belgesinin üzerine ekleyecekleri bir bedelli ibaresi her şeyi değiştirebilir. sonuç olarak bedelli yapan tazminat olmayacaktır.
  • sevk belgesini götürerek yada direk verilerek sahip olunan hak. 21 gün askerliğin faydaları denebilir buna.

ilgili haber
  • bedelliden faydalanacağınızı patron öğrendiği anda bir bahane bulup sizi işten çıkaracağı için alamayacağınız tazminattır.

bunu yaşayacak on binler var görmek zor değil maalesef işverenler çok haysiyetsiz bu topraklarda
  • işten çıkartırsa da alırsın zaten tazminatını.
    hatta o zaman ekstradan ihbar da alır karlı çıkarsın.
  • bedelli yapacağınızı öğrenen patronun işten çıkaracağını düşünmem.. eğer verimli bir çalışansanız, bir an önce işlerin başına geçmeniz için tüm kolaylığı sağlayacaklardır.
    bu bedeli iş kaybı yaşamamanız adına size öderler bile (maaşından ufak ufak kestirirsin sonra)
  • türkiyenin en büyük şirketleri bile 6 aylık askerlik yapanlara dahi ücretsiz izin verdim ayağına yatıp tazminat ödemekten kaçıyor. o sebeple bedelli yapanlara tazminat verileceğini zannetmiyorum.
  • olması gerekendir. insanları bir şeye mecbur kılmak olmamalı bu devletin fıtratında. düzenlemeler çalışan lehine olmalı, ya kıdem tazminatı, ya da ücretsiz izin opsiyonu sunulmalıdır.
hesabın var mı? giriş yap