• beyaz yakalının, orta sınıfın mesken tuttuğu beach club'lar artık ultra zenginlerin tekelinde.

orta sınıfın alım gücü, çomar (aile) ve zombi çomardan (kalabalık, yerli ve milli veya çok uluslu erkek grupları) izole yaşamaya / eğlenmeye yetmiyor.

beyaz yakalı artık çomarla aynı ortamlarda bulunmak, aynı denize girmek, anı yerde yemek içmek zorunda.

ülkede iki sosyo ekonomik sınıf kaldı: ultra zenginler ve diğerleri.

denize donla giren, avazı çıktığı kadar bağıran 6 bebesi olan tiplerle aynı ortamlarda bulunmaya alışsanız iyi olur.
  • turist olmazsa açlıktan ağzımın falan kokacağını öğrendiğim başlık. arkadaşa birileri anlatsın türkiye örtü altı yetiştiriciliğinin yüzde kaçının antalya 'da yapıldığını, agt ve ado gibi major firmalarının orijininin burası olduğunu, cw enerji denen şirketi bi araştırmasını onlar da yetmezse serbest bölgeye bi bakmasını ve yıllık ihracat rakamlarına bi göz atmasını. bunlar aklıma bi kaç saniyede gelen örnekler. ama sen yine de çok sağol, gelip sulu bira içtiğin s.k.k otele verdiğin 3-5 kuruş sayesinde nefesimiz kokmuyor.
  • antalya'da yaşıyorum ve bayramla beraber yaşanan tatilci akını gerçek anlamda bıkkınlık verdi.

sıcaklık, nem, trafik bunların her birinden şikayet edebilirsiniz ancak ipini koparanın geldiği, hangi ahırdan çıktığı belli olmayan dallamaların mekanı oldu bu şehir.

bu dallamalara göre altında araba olan herkes kimi raikonnen, müziği açan herkes alain delon... sokakta gördüğü tüm kadınlar da onu görünce ağzı sulanan, her an onu arzulayan varlıklar.

bu şehre bu kadar davarın doluştuğuna ilk defa şahit oluyorum. laf olsun diye söylemiyorum cidden insanlıktan nasibini almamış, medeniyeti uzaktan dahi görmemiş yaratıklar bunlar.

istisnasız her gün refüje çıkmış, durağa dalmış ya da virajı alamamış bir araç görüyor, haberini alıyoruz. hız sınırı 40 olan yaya öncelikli pilot bir yol var. sağ şeride araba parkedip yolu kapattığı için sola geçtim, arkamdan gelen öküz üstüme su şişesi fırlattı... sebep? neden soldan gidiyormuşum. hasta mısınız oğlum siz???

gerçekten oturup kalkmasını bilen, saygılı ve nazik insanlar da var. iyi ki de varlar. bu insanlara zaten kimsenin sözü yok. o bahsettiğim hırboların ise bir an önce inlerine dönüp bir daha gelmemelerini temenni ediyorum.

edit: okumaktan aciz, şayet okuduysa o zaman okuduğunu dahi anlamayan insana(!) benim söyleyecek sözüm yok. makas atarken kaza yapan maganda başlığına girip sövmeyi, tacize uğrayan kadınların başlıklarında ağlaşmayı biliyorsunuz ancak o laf edilen magandalardan biri olduğunuz ucundan köşesinden anlaşılınca rererö... iki yüzlü insan müsveddeleri sizi.

yanlış anlaşılmaya mahal vermemek adına yazıyorum, ben antalya dahil hiç bir memleketi sahiplenmedim, ben antalyalıyım demedim, turist gelmesin hiç demedim. kendi kendine esip gürleyen yazarlar boşa esinti yapmasın. benim derdim insan suretindeki yaratıklara, ha kendini o gruba dahil edip savunmaya geçiyorsan savun çünkü o zaman sözümün ucu sana da dokunuyor.

herkese tek tek cevap yazıp sözlüğü foruma dönüştürmek istemiyorum. ancak bilin ki ben paramı öküzden kazanmıyorum, ben antalyalı değilim, yalnızca burada yaşıyorum, istanbul için toz kondurmayan arkadaşlar çıkarsın seceresini bakalım kim daha köklü istanbullu çıkacak, son olarak kendini küfürsüz ifade edemeyen bir andaval var. evine adliyeden zarf geldiği zaman görüşürüz canısı, senin gibi fasulye beyinlilerin haybeden gelen parasını yemek çok keyifli oluyor :) ha bu arada ss aldım boşuna silip kaçmaya çalışma.

son olarak abisi lösemi hastası bir kardeşimiz var, bayramda kan bulmakta zorlanıyorlarmış. yardımcı olabilecek olan varsa irtibat bilgilerini --yazarın kendi isteği üzerine-- bırakıyorum.

ankara tıp fakültesi cebeci'de lösemi tedavisi gören abim için acil ab rh+ aferez trombosit kana ihtiyaç vardır.
    irtibat: belgin tiryaki
    05054785349

@problemadam nick'li yazar arkadaş rica etti. konuyla alakalı kendisine ulaşabilirsiniz.
  • neden her başlık altında karşı çıkıp prim yapmaya çalışıyorsunuz anlayabilmiş değilim.

antalya değil ne yazık ki her sahil kasabasında, her tatil beldesinde geçerli. tatile giden insanımız, gittiği yerde nasıl olsa tanıdık yok, bir kere geldim diyip her türlü taşkınlığı yapmayı kendisine uygun görüyor. olmak isteyip olamadığı, özgür ruhu, içindeki hayvan dışarıya çıkıyor. özellikle bekar, erkek grupları. (bu aralar özellikle dikkatimi çekiyor) doğaya, çevreye saygı duyarak tatil yapamıyoruz. birbirimize saygımız yok. sen tatile geldin diye alkol alıp gece yarısına kadar bağırarak şarkı söylemek istiyor olabilirsin ama başkaları ertesi sabah kalkıp işe gidecek. evinde hastası olan var, bebeği olan var.

sahil beldelerinin altyapısı kaldırmıyor, saatlerce soğuk suyla duş alıyorsunuz ama su sıkıntısı yaşanıyor, pis su sistemi taşıyamıyor, oteliniz de klimalı odalarınızda otururken trafolar kaldırmıyor. bir yığın sıkıntı.
  • yine ayni muhabbet. bikkinlik veren tatilciler degil. bikkinlik veren tatilcilerin icinde sayisi az ama etkisi cok olan kisilerin yaptiklari hanzoluklar ve kanunsuzluklar.

arabasiyla asiri hiz yapani veya yüksek sesle müzik dinleyip vatandaslari rahatsiz edenleri engellemesi gereken, bunu yapacagini vaad ederek(kanunlar) sizden vergi alan ve bu isi yapmalari icin maas verdigini iddia ettigi memurlar örgütü var. tepkinizi dogru yerlere gösterirseniz bugün olmasa da ileride sorunlarinizin cözümleri icin sonuc alabilirsiniz.

100 bin tatilci gelse ki fazlasi geliyordur, bunlardan 1000 tanesi hanzoluk yapsa bütün sehrin agzina sicarlar. ama oranlari yüzde 1 olur. bir de düsünün yüzde 10 olduklarini. kolluk bunlari rahatlikla deneetleyebilir. zaten 100-200 tane islem yapsa digerleri de muma döner. sürekli böyle seyler oldugunu gören adamlar böyle davranmayi birakir veya oraya gelmez.

ha tabii alternatif cözüm olarak yerli halki ve rahatsiz olanlari örgütleyip kendi adaletinizi de saglayabilirsiniz. ama bunu tavsiye etmem. ayrica bunu denerseniz normalde isini yapmayan memurlarin bunu iktidar mücadelesi olarak görüp size karsi isini yapacagindan yüzde 500 emin olabilirsiniz.
  • bayramlarda tatil yöresine gidilmez. tam bir rezilliktir.
  • bim, migros, a101 vs önünde park yeri olmuyor. ortalık çöpten geçilmiyor. isteyen gelsin. tatilini yapsın da evimin önünde gözümün önünde camdan ormana çöp atıyorlar. ankara, istanbul vs en berbat plakalar. kesinlikle medeniyet yoksunu. arabadan çöp sallama uzmanı hepsi. tabi ki de konteynıra değil yola ormana vs.

gelen ve gelecek olan herkese lütfen rica ediyorum çöplerinizi arabanızda tutun 5 dk. zaten her 1-2 dk mesfede çöp konteynırları var. o çöpünüz 2 dk arabanızda dursa canlanıp sizi arabada yatırıp mikmeyecek. dursun 2 dk yahu. az ilerde konteynır var ona atarsın.

medeniyim diye geçinenden tutun da temizlik imandandır diye dindar takılana kadar, şehirlisinden köylüsüne cahilinden okumuşuna hepsi aynı. hangi değerlere inanıyor ve ne için yaşıyorsanız onun hatırına şu çöpleri ormana yola bele atmaktan vazgeçin. hiç değilse o inandığınız değerleri gözetiyormuş numarası yapmak adına dahi atmayın yahu.

her tatil doğanın aldığı tahribat çok ağır. yollara, ormana sahillere kısaca doğaya çöp atmayın yeter.

tanım: bizden çok doğaya bıkkınlık veren durum.

edit: de-da ayrımı ve tanım.
  • antalya'nın tarımda ne olduğunu bilmeyen davarin biri de gelmiş biz olmasak aç kalırsınız turistle ayakta bu şehir diyor ahahah. antalya olmasa siz aç kalırsınız amk yediğiniz meyve sebzelerin alayı burdan gidiyor. sizi besleyip bir de üstüne ihracat yapılıyor. bu şehire daha önce rusya uçuşları kapattı, covid oldu turist gelmedi yine kimse açlıktan ölmedi kafanı yorma sen.
  • plajda kumlara bebek bezi gömenleri, ortak kullanımlı tuvalet vb yerlere kullanılmış ped atanları, çift kişilik yatak ve atlas yorganı plaja serip küçük tüple sucuklu yumurta yapanları, trafikte altındaki yabancı plakaya güvenip her türlü boku yiyenleri savunanlar varmış. utanmadan birde küfür ediyorlar başlığı açana. denizde yüzen karpuz kabuğu götüne girer umarım ve aklın başına gelir.
  • adam insan gibi diyor ki alkol alıp sağa sola saldıranlar öküz gibi araba kullananlar var ve yerli halk olarak buna tahammül etmek zorunda değiliz diyor. altında yazan sözde aydın özünde öküz olanlar da diyor ki oraso tatöl böldösü herholdo öküzlük yopocoğoz. siz insan falan değilsiniz olum. ben de istanbullu olmama ve bu öküz familyası ile aynı şehirde yaşamama rağmen ben de rahatsızım. allahın kekoları esenyurttan cuma günü geliyorlar hayvan gibi hoparlörlerle sahile kamp kuruyorlar son ses arabesk müzik, alkol, sarkıntılık sahilin ırzına geçiyorlar. niye böyle yapıyorsunuz olum siz insan değil misiniz ananız bacınız yokmu dediğinde de hayvan gibi sırıtıyorlar. siz antalyaya gidince istanbulun sosyo ekonomik seviyesi kültür seviyesi yükseldi lan.

tanım: emniyet müdürlükleri tarafından yaz mevsiminde çevre illerden ilave personel takviyesi ve sıkı denetimle giderilebilecek bir bıkkınlık. üstelik devletin vazgeçemeyeceği bir vergi kalemi olur.
hesabın var mı? giriş yap