• devletin saçma sapan işidir. allah aşkına kendinizi bu kızın ailesinin yerine koyun. 23 sene boyunca emek veriyorsun, canından can katıyorsun, ona iş güç kazandırıyorsun ama ceberrut devlet kızcağızın diplomasına el koyuyor ve diyor ki; "benim için 1-2 yıl çalışmazsan o diplomayı alamazsın."

ulan cizre dediğin yerde kimsenin güvenliği yok, şehrin ortası bir anda çatışma yeri oluveriyor ama devlet buna rağmen oraya seni atıyor. orada bir savaş var ve devlet seni sivil halinle, diploma almamakla tehdit edip oraya git çalış diyor.

siz kendi kızınızı cizre'ye gönderir misiniz? bu nasıl iştir? bu nasıl adalettir? bu nasıl devlettir?

8 yıl sonra gelen edit: çok yanlış ve çok duygusal düşünmüşüm, kabul ediyorum hatalıyım.
  • ne yani 50 yaşında birisi gönderilse ve orada ölse daha mı mantıklı olurdu. daha mı az üzülürdük. bu tarz ölümün her türlüsü kötü.
    burada sorulması gereken soru bu insanlar ne için ölüyorlar.
  • 50 yaş-23 yaş meselesi değil.

23 yaşında daha önce eğitim hayatı dışında bir hayatı olmayan bir genç kızı sevdiklerinden rızası dışında ayırıp, diploma vermem tehdidiyle oraya "yükümlülük" adıyla zorla gönderilmesi vicdansızlıktır.

bakın, buraya bu tehditle gönderilen kişiler asker değil, polis değil. sivil, gencecik yeni mezunlar. diğer herkesin haricinde mezun olduğu bölüm nedeniyle kimsenin uğramadığı ayrımcılığa maruz kalıyorlar.

kendini o ananın, o babanın yerine koy. 2 ay önce sevinçle kep atmışsın şimdi savaşın olduğu bir bölgeye göndermek zorundasın. gencecik bir kız çocuğuna ve ailesine reva mı bu?
  • (bkz: neşe alten)
  • hamasi duygulara tokum.

ben kürt halkına hizmet etmeyeyim demiyorum. böyle bir düşüncem hiç olmadı. benim kürt çocuklarla ne sorunum olabilir? ben can güvenliği sorunları yaşarken birilerine hizmet vermenin ne kadar zor olduğunundan bahsediyorum. neden lafı yanlış anlıyorsunuz? bu kız, asker değil, polis değil. sadece bir doktor. devlet güvenliğini sağlasa içi rahatça gider. yoksa ankara'da okumuş biri için sivas'ın kangal'ı ile şırnak'ın cizre'si açısından fark yok. kangal çıksa güle oynaya gelecek kız cizre çıkınca üzülüyor. olayın ilçenin geri kalmışlığı ile, ilçenin demografik yapısı ile ilgisi yok. olay cizre'de her çatışma haberinde yüreği ağzına gelecek annenin olayı. anlatabilmişimdir umarım.
  • ajitasyonu çok seviyorsunuz.

tekrar diyorum, cizre'yi de kangal'ı da gördüm. gelişmişlik açısından farkları yok, hatta cizre daha büyük bir yer objektif olarak. mesele, mesafe de değil, kürt halkı da değil, kürt çocuğu da değil. benim cizre'ye, cizreli'yle, kürt çocuğu ile bir sorunum yok, olamaz. merak ediliyorsa söyleyim bir katile de hizmet ettim, bir işid militanına da hatta ve hatta ersin arslan'ın katiline bile baktım. içimden gelerek yapmadım tabi ama yapılması gerekeni yaptım. durum böyleyken 3 yaşında bir çocuğa neden sırtımı çevireyim?

ben oralara gitmeye yine hazırım ama devletten bir çözüm bekliyorum, beni oraya zorla göndermesini bilen devlet bana kangal'daki huzuru da sağlamak zorunda. ben asker değilim, ben polis değilim. ben yaşatmakla mükellefim. ama yaşamalıyım ki yaşatayım. benim aklımın almadığı, devletin 23 yaşında gencecik, tazecik genç kızı "gideceksin, başka yol yok. yoksa sana diploma yok" tehdidiyle göndermesi. sizce bu makul mü? bu bir devlet baskısı değil mi?
  • zorunlu asker ve polis olarak gönderilse problem yok mu yani? 20 yaşında, daha önce nerdeyse sosyal hiçbir faaliyeti olmayan (bölüğümüzde okuma yazma ve hatta banyo yapmayı bile bilmeyen asker vardı) bir asker giderse ve korkulan başına gelirse "ne de olsa asker, normaldir" mi denilecek?

o askerlerin borcuysa bu da doktorların borcu. keşke her şey güllük gülistanlık olsa.

edit: telefon azizliğinin düzeltilmesi.
  • psikolojik savaş propagandası düşünceler. amacı da doğuyu batıdan iyice izole etmek. yok yemezler efendim! en azından ben yemem. bu propagandalara şerbetliyim ben.

ne yapacaktı peki devlet? size cahil bıraktığınız çocuklardan militan mı yetiştirecekti? polise bomba atarken parmağı kopan gerilla gençler mi yetiştirecekti? şerefsiz nankörler!
  • öğretmen olmayı seçerken bilmiyor muydu bu gencin kendisi, anası ya da babası. atanınca seyşeller e mi gidecekti bu mezun?

iş başa düşünce mi aklınıza geliyor bunlar?

böyle böyle topraklarınızı verdiniz işte kürtler e.. böyle böyle!

tanım: cesaret işi. herkese nasip olmaz.

güncelleme: biri özelden öğretmen değil doktormuş demiş bugün. birşey değişmiyor. öğretmeni sil yerine doktor yaz yukarıdaki cümlenin başına.
hesabın var mı? giriş yap