• sayısal-2 den 7 yanlış çıkarak bünyede utanç yaratan sınavdır.
  • sözelde 95.339 puan ile 91. olunabiliyormuş.. bunu anlamamızı sağlayan gereksiz etkinliktir kendileri..
  • milletin aldığı puanları okuyunca ne boktan bir puan aldığımı anlamış bulunuyorum. olsun be sözlük 40 beklerken 62 aldım. bu da beni mutllu etti.
  • sözelden muazzam yanlışlar yaparak, nasıl oluyorsa, eski sistemdeki puanımdan daha yükdek bir puan almayı başardığım sınav.

sözelci olduğum için sayısaldan kalan zamanda çerez niyetine sorular çözerdim tek tük. ama sözelden en fazla iki yanlışım çıkardı. bu yeni sistemde ilk kez bu bahar sınava girdim ve sözel soruları, o paragraflar, o çok çok verili mantık soruları, resmen ömrümü yedi bitirdi. sonuç olarak, kıl payı yetiştirdim. halbuki eskiden çok çok zaman arttırırdım sayısal için. bu defa sayılsala da çok az zaman ayırdım. ancak yüzde olarak bakınca, resmen sayısaldan daha az yanlış yapmışım. buna rağmen kendi çizgimi tutturmayı başarabilmişim. ancak yine nasıl oluyorsa, bu aldığım puan geçmişteki sözel sıramın gerisinde bir sıra kazandırmış bana. yani bu mantıkla bakınca, yine nasıl oluyorsa, sözelciler geçmişe göre çıtayı yükseltirken, yani bu mantıkla sınav onlara daha kolay gelirken bana daha zor gelmiş oluyor.

eşit ağırlıkçılar içinse müthiş bir haksızlık hüküm sürüyor bence. iki tane sayısal bir sözel yerine, iki sözel ve sayısal bir yapmaları, yani sayısalcılarla değil sözelcilerle denk olmaları daha mantıklı. ben çok az sayısal yapıyorum ama bir sürü sayısal yapan bir eşit ağırlıkçı ile çok az farkım var. üç dört puan. bu haksızlık eşit ağırlıkçılar için. buna bir çare bulunması lazım. sonuçta eşit ağırlıkçılar, sayısalcılar gibi mat. çözemiyorlar bu bir gerçek. sözel sorular zaten bilgi gerektirmiyor, onları yapıyorlar sayısalcılar, sayısal zaten kendi alanları, sonra da çıkıp puan aldım diye hava atıyorlar. yok bir de almasaydınız.
  • güvenilirliği ayaklar altında olan bir kurumun yaptığı ve sözlükçülerin, puanlarını açıkladıkları için eleştirildiği sınav. halbuki puan, net sayısı ve sıralamada bir yanlışlığın olup olmadığını öğrenmenin iyi bir yolu da diğerleriyle karşılaştırma yapmaktır. sorun sol frame ise saçma sapan telefon numaralarını girmekten daha hayırlı bir iş yapmaktadırlar, bu sözlükçüler.
  • sınavın ilginç tarafı; içerisinde "eşit ağırlık" adında bir bölüm de barındırmasıdır. henüz eşitlik ile neyin kastedildiği tam olarak anlaşılamasa da muhakkak ki önemli bir bölümdür. bir rivayete göre 100 mat. 50 türkçe'den oluşmaktadır ki bu eşitliğe aykırıdır. ösym'den beklentimiz sınava say-3 testini de ekleyerek bir dahaki sınavda ea bölümünü türkçe'den muaf tutup say-1-2-3'den sorumlu tutmasıdır. hatta sınav kitapçığının son boş sayfasına öğrenciler birkaç matematik sorusu da kendileri ekleyip çözebilir böylece bahsi geçen eşitlik de sağlanmış olur...
  • beklediğim oldu lan. garip hisler. az kassaydım 90lara bile ulaşırmışım. daha netlerime bile bakmadım.
  • beklediğim puanı alamadığım sınav
  • sonuçlarının açıklanmasıyla günün en fantastik haberini almış olduğum sınavdır.
  • ea, söz ve say puanlarımın bir iki puan farkla aynı olduğu sınav olmuş.

bunda sınava girerken sınavın bölüm bölüm olduğunu yeni fark etmemin bir etkisi olabilir mi acaba? ya da yapamayıp sıkılmayım bari diye her dala atlamam mı sebep oldu? yoksa bunların hepsini yapıp sınavı zamanında bitirebilme becerisine sahip olan bir dahi miyim?

pekiii babam böyle pasta yapmayı nerden öğrendi?
hesabın var mı? giriş yap