• bunun adi cok buyuk ibneliktir. hele o 33 luk siseler var ya her kim bulmussa, o kar ettigi 17 cl icinde bogulsun tanridan dilegim.
  • ayak üstü adam sikmektir.
  • 3 lira kimseyi fakirleştirmez, ancak bunu yapanın cebini güzel doldurur. dışarıdan bu olayın olduğu ortama içecek sokmak yasak ise ( uçağı anladık ama sinema neden yasak? neye göre yasak? ) satılacak ürünün kar marjının da belirli bir miktarı geçmemesi gerekmekte. mesela bu tarz bir ortamda sigara satılsa ve sigara %10000 karla satılsa sesim çıkmaz ama su gibi zaruri bir ihtiyacın fahiş fiyatla satılması tabiri caizse hırsızlıktır. rekabet kuruluna şikayet edilmeli, tüketici derneklerine başvurulmalıdır. ya yasaklar kalkar millet suyunu getirir içer isteyen kasadan 3 4 liraya alır, ya da 25 kuruş yerine 50 kuruşa 1 liraya satılır isteyen içer.

ama muz cumhuriyetinin aslan memurları ( vekaletime muhassar olan şahıslardır kastım ) garibanın cebindeki 3 kuruşa göz dikip sosyal devlet adı altında zaten aldığı vergiler nedeniyle ücretsiz gerçekleştirmesi gereken pek çok hizmet için bile hava parası almaya ( harç hurç vs ) kalkarken, klasik bir davranış olarak bu uygulamaları gerçekleştirenleri görmeme eğilimindeler. sonra gelir tabi benzin nerede 4 lira'lar.
  • mecburen bulunduğunuz bir ortamda satılan ürün olduğu halde fiyatı serbest rekabetle ve ticaretin halleri ile açıklanmaya çalışılan kazıklanma. seçeneksiz yerde yüksek fiyat uygulamanın serbest rekabetle ne ilgisi var ki "istersen alma" deniyor. çölde miyiz de susuzluktan ölelim?
  • böyle bi soygunculuğa ticaret diyip bunu da dine bağlayan, referans olarak hacı amcaları gösteren mide bulandırıcı organizmaların varlığını bizlere gösterdi bu konu. nereden ve nasıl saldıracağınızı bilemez hale geldiniz. klavye başında salya akıtmadan önce ticaret konusunda var olan dini referanslara bakmak kimsenin aklına gelmez tabi.
  • memleketimin utanmaz, arlanmaz, aç gözlü ve kimilerince kendisine girişimci adı verilen ahlaksızının yaptığıdır.
  • havaalanlarından su almamak için daha önemli bir sebep var.

atatürk havalimanında bir şirkette 2 ay staj yaptım. bu sırada dışarıdan bir yiyecek alıp içeriye sokmaya çalıştığımda yiyeceği metal dedektöründen değil de x-ray cihazından geçirmem konusunda ısrarcıydılar. oradaki güvenlik görevlisine neden metal dedektöründen geçirsem olmaz mı diye sorduğumda yukarıdaki restaurantlardan yemek yiyip yemediğimi sordu. ben de evet dedim. oradaki bütün yiyecekler x-ray cihazından geçiyor dedi. x-ray de bildiğiniz radyasyon ve sulu olan şeylerde emilimi yüksektir.

yani sonuç olarak havaalanından alınan su x-rayden geçmiştir ve kanser yapıcı x-ray su tarafından emilmiştir fazlasıyla. x-ray'in radyasyonu mikrodalganın ya da telefonun verdiği radyasyonla karşılaştıramıyacak kadar çok zararlıdır. örnek vermek gerekirse bir x-rayle çekilmiş röntgen 100-200 mili radlık bir emilim sağlar. 200 rad emilim ölümcüldür.

edit: açıklamalarınız için teşekkür ederim. biyomedikal mühendisliğinden bir hocama sorduğumda o da düzeylerin düşük seviyede tutulduğunu söyledi. bana gelen mesajları başkalarının kafasında da soru işareti varsa diye aynen yazıyorum :

1) bir maddeyi havaalanı xray cihazından geçirmek onu radyoaktif yapmaz, çok yüksek miktarda uygulanması lazım -oric-

2) kardeş taek'ten alınan aşağıdaki yanıtı da bir incele istersen: https://www.nurturia.com.tr/…k-yolculugu-ve-gidalar

x ışınları elbette mikrodalga veya kızılötesi ışınlara göre maddenin çekirdeği ile etkileşime geçmekte. ama bu bizim röntgene girmemiz kadar etkili değil. çünkü gerçek radyoaktif kaynak değil enerjisi (frekansı ya da dalga boyu da denebilir) uyarınca kullanılmakta. ha bu dediklerin tamamen yanlış demek değil elbette. ama sanılan gibi klasik bir röntgen kadar etkili değil madde üzerinde. -alorak-

3) gidalarin radyasyonla korunmasi konusunda yuksek lisans yapan biri olarak soyluyorum, o duzeyde x ray gidalara bisey yapmaz. -orome-

4)selamlar, başlığı okurken bu entry dikkatimi çektide, bir kontrol edeyim dedim. başkasıda bu konuda mesaj geçtimi bilmiyorum, ama benim bildiğim kadarıyla güvenlik taramaları için kullanılan x-ray cihazları gıda ve su ürünleri için bir radyasyon tehlikesi arz etmiyor. emin olmak için az kurcaladım, bu konuda iki üç kaynak buldum:

http://hps.org/publicinformation/ate/q6115.html
    http://www.physics.isu.edu/radinf/food.htm
    http://answers.google.com/…ers/threadview?id=419327 -trineon-

5) kusura bakma saygısızlık etmek istemiyorum, açıklamakla uğraşamıycam ama yaptığın karşılaştırma çok alakasız ve apayrı şeyler. hiç bişey olmaz o yemeklerden rahat olunuz. -archmage mahmut-
  • bu konuda yapılmış bilimsel bir araştırma var mı bilemiyorum ama sürümden kazanmak ilkesini hiç duymamış tüccarların uygulamasıdır. tutturabildiğin bir iki kişiden 2.75 kazanmak yerine, 1.25 karla 10 kişiye satmak neden havaalanlarında geçerli bir model değil anlamak zor.
  • 89 kuruşluk benzinin dolaylı vergilerle neredeyse 5 liraya satıldığı bir ülkede çok garip karşılanmaması gereken bir olay.
  • yurt dışında da havaalanları normalden bir miktar daha pahalı oluyor fakat türkiye'dekiler kadar insafsız olmuyor malesef. hatta konuyla ilgili şöyle bir anım mevcut.

geçen sene yine bu zamanlar paskalya tatili olduğu için türkiye'ye dönüyorum ama nasıl hastayım 39,5 derece ateş, halsizlik, grip falan ne ararsan var. yataktan helaya gitmeye dermanım yokken valencia'dan ankara'ya gitmeye kalkışıyorum. neyse, şu tylol hot tarzı sıcak suya atılıp içilen ilaçlardan kullanıyorum. barcelona hava alanındaki bir cafeden sıcak su istiyorum. adam, rengi ruhsanı solmuş beni görünce hemen bir bardak sıcak suyu veriyor ve parasını sorduğumda "olur mu öyle şey geçmiş olsun" minvalinde bir şeyler söyleyerek para almıyor. neyse sabiha gökçen'e geliyorum yine ilacımın saati geliyor yanaşıyorum bir cafeye; "birader hastayım da, bir bardak sıcak su verir misin ilaç içeceğim" diyorum. eleman suyu veriyor 3 lira mı 5 lira mı çat diye fişi kesiyor. "ulan diyorum bir bardak sıcak suyu, şişelenmiş su fiyatına mı satıyorsunuz?", "öyle, abi" ayağı çekiyor.

yani demek istediğim bizde "kör tuttuğunu siker" kafası olduğu müddetçe su 3 lira da olur 5 lira da olur. kimsenin de gıkı çıkmaz.
hesabın var mı? giriş yap