• nasıl olsa hiçbir yaptırımı yok. kimbilir tc kimlik no'larımız gibi tonla verilerimiz kimlerin elinde. bir tek amazon meselesi değil bu, tonla kurumda, şirkette durum aynı zaten.

ülkenin yarısı düzenli olarak e devlet üzerinden hiç yapmasa mobil hat sorgulama yapıyor, üzerine açılmış hat var mı diye. üzerine kredi çekilenler, evi satılanlar, şirket kurulanlar. ohooo ne ararsan var.

konu şu, şimdi amazon ya da bir başka şirket-kurum böyle bir durumda herhangi bir ceza alacak mı? ya da kişinin başına gelecek bir zararı tazmin edecek mi?

cevap belli değil mi? başka sorum yok.
  • 50 milyon vatandaşın kimlik bilgilerini de devlet kaptırdı kanka. bence git ikisine de dava aç.

1/10 rezalettir.
  • bu amazon eskiden ürünleri yanlış kişilere yolluyordu şimdi direkt tc kimliği falan yanlış kişiye yolluyormuş hahaha.

valla şu saatten sonra 100 tl'lik şeyi bu sitede 10 tl'ye görsem almam.

kartı mı boşaltırlar, farklı ürün mü yollarlar yoksa bilgilerimi mi başkasına verirler bilmiyorum.

amazon övücüleri bunu da savunmaya geçer.

-ama hepsiburada yapsaydı şimdi üstüne şirket açmışlardı ne diye aymozonuma saldırıyorsunuz.
  • rezalet gibi rezalet
    ama koskoca bir ama var ortada bence. çünkü eminim siz de aynısını düşünürsünüz ki böyle bir durum başka bir platformda olsa kimse mail atıp bilgilendirmez bile.
  • olay doğru ve rezalet ancak yalnızca 23 kasım 2020 tarihinde gerçekleşmemiş, uzun süredir devam eden ve ülkemizde herhangi bir yaptırımı olmayacak olaydır.

14 ekim 2020 tarihinde vermiş olduğum küçük meblağlı bir ürünün kutusunda başka birine ait gilette fusion tıraş bıçağı ve yedek başlıkları çıktı. ben hemen amazon müşteri hizmetlerine bildirdim ve ürünü verdikleri iade koduyla ertesi gün iade ettim.
    benim siparişte büyük ihtimalle başka birine gitti, uzun süre ses çıkmadı. bunun üzerine amazon para iadesini gerçekleştirdi.
  • valla iyi yine amazon bilgilendirmiş ben takdir ettim.
  • olmayan rezalettir. kimse sizin tcniz ile bi bok yapmaz merak etmeyin. zaten kötü niyetli kişiler sizi bulmak istese bulur.önemli olan kimliği kaptırmamak
  • eğer ilgili kişiler zamanında bilgilendirilirse bu ihlal kişisel verileri koruma kurulunun internet sitesinde ifşa edilmeyebiliyor dolayısıyla yapılan bilgilendirmenin şeffaflık politikası dışında itibar riskini azaltmak yönünde böyle bir amacı da olduğunu düşünüyorum.

yine de bununla ilgili doğru yolu seçtikleri de açık. trendyoldan iki kere aynı şekilde farklı illerde yaşayan kişilerin kargosu ve bilgisi iletildi, benzer şekilde bilgilerim de karşı şahıslara gitti, kvkk ile ilgili en ufak bir hassasiyetleri, bilgilendirmeleri olmadı

yine daha önce yukarıda belirtildiği gibi daha önce bir yılın seçmen listesinde kayıtlı olan tüm türk vatandaşlarının tckn ad soyad vb. bilgileri kamuya açık bilgi haline gelmişti
  • benim de bugün başıma gelen rezalettir. dün söylediğim siparişin kargosu bugün elime geçti. böyle rezalet olmaz. ben böyle şeylere alışık değilim. lütfen biraz geç yollayın.
  • yanlış anlaşılan rezalet. türk insanı yine okuduğunu anlamakta zorlanıyor.

mailde anlatılan tc kimlik ve kişisel bilgilerin sızması toplu bir sızma değil. sadece 23/11/20 tarihinde bazı paketleri karıştırmışlar yani sana gelmesi gereken koli başkasına gitmiş. o giden kolinin içindeki irsaliyede de doğal olarak senin adın, soyadın, adresin ve tc kimlik numaran varmış. rastgele bir kişi bir başka rastgele kişinin kişisel bilgilerini öğrenmiş oldu sadece. hoş bir durum değil ama o kadar da önem arzedecek birşey değil. normal bizim eticaret sitelerinin bu durumu kvkk adı altında incelemek bile aklına gelmezdi.
hesabın var mı? giriş yap