şükela:  tümü | bugün soru sor
 • "...bilimsel veriler, havalimanının inşa edildiği bölgenin senenin 107 günü fırtınalı, 65 günü ise yoğun bulutlu olduğunu ortaya koyuyor. bu bakımdan 3. havalimanının yer tespiti esnasında bölgenin rüzgâr testlerinin yapılmadığı iddiası doğru mudur?

  karadeniz’den esen şiddetli yan rüzgârlar nedeniyle havalimanının yılın neredeyse 120 günü kapalı olacağı iddiaları doğru mudur?

  lodos ve ters rüzgârlar için hangi önlemler alınmıştır? iki paralel pistle faaliyet gösterecek havalimanının uçuş trafiğinde büyük bir keşmekeş yaşanacağı iddiaları doğru mudur?

  kuşların göç yolları üzerine inşa edilen 3. havalimanı uçuş güvenliğini tehlikeye sokmakta mıdır?

  olası bir kaza kırım neticesinde yaşanacak büyük can kayıplarının sorumluluğunu kimler üstlenecektir? yaşanması muhtemel uçak kazaları tıpkı göz göre göre gelen hızlandırılmış tren faciası gibi, “bu işin fıtratında kaza var” denilerek, geçiştirilecek midir? "

  gamze akkuş ilgezdi
  http://haber.sol.org.tr/…rda-odeme-yapilacak-246262

  (bkz: doğal gelir kaynağı olarak bulgaristan hava sahası)
 • e hani alamanya bizi bu havalimanından dolayı kıskanıyordu?
 • bu ülkede devlet eliyle mükemmel bir şey yapılacağına dair inancım yok. umarım yanılırım

  el attıkları herşeyin altından bir süre sonra bir sikkoluk çıkıyor.

  (bkz: ülkeyi laz müteahhit gibi yönetmek)
 • kesinlikle katıldığım iddia.
  dikkat ederseniz o civar rüzgar santralleriyle dolu.
  neden acaba?
  rüzgar santrallerinin konulacağı noktada rüzgar verimleri sanırım 1-2 sene ölçülüyor ve değer yeterli ise santral oraya yapılıyor.
  ayrıca civardaki köylüler o bölgenin çok sisli olduğunu söylüyor.
  umarım herkes yanılır.
 • bunu bilmek için kahin olmaya gerek yok. diğer yap işlet seyret projeler gibi burası da koca bir kara delik olacaktır.

  bir yerde okumuştum, havalimanı yapılmasına karar verilen bir bölgenin en az 2 sene boyunca rüzgar ölçümünün yapılması gerektiğinden bahsediyordu. değil 2 sene, 2 ay bile rüzgarı ölçtüklerini düşünmüyorum bu betonperestlerin.

  kestikleri 2.5 milyon ağacın, şehrin iklimini tamamen değiştireceği konusuna ise hiç girmiyorum bile.

  edit:
  aralık 2014 tarihinde yayınlanan tmmob istanbul il koordinasyon kurulu 3.havalimanı teknik raporu

  edit2: garip garip mesajlar alıyorum yada entryler giriliyor benim için. 2.5 milyon ağaç kesimi yada iklim konusunu herhangi bir yerimden uydurmadım.
  2.5 milyon ağaç ile ilgili haberler ;
  1 2 3

  iklim değişikliği ve ormanlar konulu bilgilendirme
 • ekşi sözlükte annex 14 uzmanları eksikti onlar da geldi. tam oldu.

  ekleme: kuş tehlikesinden bahsediliyor. şu an ki selef havalimanının 35 pistlerinin tırmanma hattı üzerinde şu aralar göğe bakın. leylek sürülerini göreceksiniz. bu risk her zaman vardı. istanbul gibi bir coğrafyadan bahsediyoruz. bu risk bu ülkede bir çok limanda var. bu yüzden ki havalimanları için aip üzerinden kuş göç haritaları yayımlanır.

  sis deniliyor. rakam verebiliyor musunuz mesala yılın şu kadar günü görüşün şu kategoriye inmesi beklenir diye. bunu atatürk ahl ile kıyaslayan bir çalışma var mı? rakamları görebilir miyiz?

  mesela türkiye'de sis ile başı en belada havalimanı esenboğa'dır ki zamanında amerikalılar inşa etmiştir. yada ordu havalimanı sis var diye yapılmasa mıydı hatta butun karadeniz limanları. sis var ayni zamanda talepte var. ve bu limanlar için gerekli yatırımlar ile kategori yukseltiliyor.

  bu ülkede iktidar kadar muhalefetten de çeker konumda.

  şu an bu ulke atatürk ahl gibi bir değerini yok ediyor ve kimse ses çıkarmıyor.
 • umarım haberdeki iddialar & sorulara mantıklı cevaplar gelir işletmeyi yapanlar tarafından. çünkü iddiaların tamamı hem ekonomik, hem çevresel hem de uçuş güvenliği açısından büyük sıkıntılar olduğunu işaret ediyor ve planlama konusundaki vurdumduymazlığımızı da hatırlayınca o havalimanından uçmaya yüreğim yeter mi bilmiyorum. umarım iddialar muhalefetin abartmasıdır.

  yeni havalimanı kendini ispatlayana kadar allah sabiha gökçen'e ve pegasus'a zeval vermesin.
 • habersol. org u ciddiye alanları görmemizi sağlayan "iddia"

  bu sözde sol taifesi, aynı havaalanı bölgesindeki toprak hafriyatının 25 yıl süreceğini iddia etmişti.

  aynen kanka; alan yılın 120 günü kapalı kalacak.

  aynen kanka, bir tek siz akıllısınız çünkü, devletin emrinde binlerce mühendis, uzman, meteorolog.... hiçbiri bunu öngöremedi.

  aynen kanka...
 • bu havaalanını yapanların taktiği şu şekilde olacaktır: "bölgenin betonlaşması neticesinde ne rüzgar, ne bulut ne de kuş o bölgede barınamayacağı için söylenenlerin hepsi boş şeylerdir. hele etraftaki arsaları bir imara açalım, etrafta serçe bile göremezsiniz."