alebahad

  • 4661
  • 13
  • 4
  • 0
  • evvelsi gün

öğrenildiğinde ufku iki katına çıkaran şeyler

yaz gelirken deniz sezonu yaklaşırken kenarda köşede aklınızda olması gereken şeylerdir:

sahil güvenlik birimlerinin ve uzun yıllar cankurtaranlık yapanların aktardığı tecrübelere göre;

-boğulmakta olan bir insan filmlerde görüldüğü gibi veya herkesin beklediği gibi hareket etmez.

-istisnaları saymaz isek, genelde boğulmakta olan bir insan psikolojik olarak yardım isteyemez çünkü solunum sistemi esasında sadece nefes almak için tasarlanmıştır. konuşmak bağırmak, ses çıkarmak ikincil görevdir.

- boğulmakta olan bir insanın ağzı sürekli suyun bir üstünde bir altında kalır. suyun üstünde kaldığı zamanlarda da hem nefes vermek hem almak hem de yardım çağrısında bulunmak için yeterli süre yoktur. boğulan insan bu kısa sürede hızlı aralıklarla nefes alıp vermekten başka bir şey yapamaz çünkü az sonra tekrar batacaktır.

- boğulan bir insan kollarını kaldırıp sallayamaz. hayatta kalma dürtüsü ile beden istemsiz olarak kolları yanlamasına uzatır ve suyun yüzeyine bastırarak kendisini(daha çok ağzını) suyu üstünde tutma refleksini yapar.

- boğulan insan kollarını istemsizce hareket ettirdiğinden yakınında onu kurtarabilecek herhangi bir nesne veya kişiye hamle yapamaz.

- fazladan hiç bir harekete gerek kalmadan insan bedeni suyun yüzeyinde dik bir şekilde kalabilecekken boğulmakta olan insanlar batma olmadan 20-60 saniye kadar suyla mücadele ederler.

-boğulmakta olan insanlar hayali, görünmez bir merdivene tırmanıyormuş gibi hareket ederler. belirli bir yöne yüzmeye çalışsalar da hiç ilerleme kaydedemezler. nefes nefesedirler ve dikey ayak hareketi yapmazlar.

belli başlı hususlar bunlar. elbette sizden yardım isteyen veya elini kolunu sallayan insanlar boğulmuyor demek değildir bu ancak genellikle boğulan insanlar boğuluyormuş gibi algılanmazlar diğer insanlarca.
böyle durumlarda sesinizi duyurabileceğiniz mesafede birisi varsa "iyi misin?" diye sorun ve cevap geliyorsa tamam ama cevap veremiyorsa , sadece boş boş size bakabiliyorsa(mücadele de ettiği belli suyla) yaklaşık 30 saniyeniz var müdahale için.
ve ebeveynler, çocuklar suda sesli oynarlar. eğer kısa bir süre ses kesildiyse dikkatinizi onlara vermeniz ve sesin neden kesildiğine bakmanız gerekir.

allah böyle durumlarda kalmaktan sizi ve sevdiklerinizi korusun diyorum.

link

devamını okuyayım »
26.05.2016 16:41