• bu sefer niye patladi ben de anlamadim
  • valla indi. yakında bu da normalleşecek ve insanlı seyahatler başlayacak. sonra o da normalleşecek.
    biz ise eyyyy kılışdar sözlerini duymaya devam edeceğiz. bu olayı görünce seviniyorum, düşününce üzülüyorum be sözlük.
  • inerken bir kamera açısında görsel efekt gibi görünen uzay aracı. gözlerime inanmadım ya bu bir efekti ya da filmlerdeki efektler çok gerçekçiymiş
  • bunu bekliyordum ancak izleyemedim.
    daha sonra izledim haliyle.

patlama anı sahiden ürperticiydi ama indikten bir zaman sonra patlamış olması, güzel ve kullanılabilir veriler elde edildiğini gösterir.

insanlar şunu anlamalı.
    bu ürünler test amaçlı yapılıyor. tabii ki patlaması bir kayıp ancak bu göze alınan ve hatta beklenen bir kayıp.

dolayısıya başarısız oldu, yine patladı yeaaa gibi cümleler saçma.

canım spacex
    canım tesla
    canım elon
  • roketin iniş anı
    patlama anı

roket göbek taklasının ardından sonunda dikey olarak başarılı iniş yaptı. dikey iniş yapmasının önemi uzay turizmi ile alakalı ancak uzay sektörü geliştikçe dikey iniş çok daha işlevsel hale gelecek. japon milyarder ile anlaşan elon musk, dear moon projesiyle uzaya turist taşıyacak. tüm biletleri satın alan japon işadamı, 8 sivil ve birkaç astronot ile birlikte ay'ın yörüngesinde bir tur atıp yeryüzüne dönecekler. starship'e eklenecek 70 metrelik kapsül içinde seyahat edecek bu ekip yeryüzüne dikey iniş yapacak. bu testlerin amacı ekibi yeryüzüne sağsalim indirebilmek için. projenin planlanan tarihi 2023 ancak birkaç yıl kadar kayma olabileceği de ihtimaller arasında.

starship başarılı inişinden sonra infilak etti ancak önemli olan dik olarak inebilmesiydi. bundan sonraki aşama 70 metrelik kapsülü starship'e ekleyip aynı testi 120 metrelik dev haline gelen roketle tekrarlamak. test sürelerinin de 1 aydan 1 haftaya düşürüleceği söyleniyor. hep birlikte görücez.
  • lan adamlar torpil patlatır gibi her hafta roket patlatıyor. ben olsam roketi ayrı, crew kapsülünü ayrı indirirdim paraşütle. iste tam da bu yüzden ben gecenin üçünde ekşiye entry girerken adamlar roket fırlatıyor.
  • hayatımda ilk defa 0.1 saniye kala iptal edilen fırlatma görmeme sebep olan testtir. 1.5 saat sonra tekrar deneyeceklerini söylüyorlar bakalım. heyecanla bekliyoruz.

fırlatma sonrası editi: test başarıyla gerçekleşti. inişte sanırsam motorların birinde yangın çıktı ama yine de patlamadan yere inmeyi başardı ve söndürüldü.

fırlatma sonrası editi 2: söndürülememiş. patladı.
  • 1 saat sonra fırlatma için müsaade edilen süre dolacak. roket soğutma devam ediyor. tri-venting görebilirsek yaklaşık 10 dk. kaldı anlamına gelecek. bekliyoruz...
  • uçak fobisinin yerini roket fobisi alacak olması çok ilginç.

-roketle gidemem ısrar etme.

vay aq tribin şekline bak :)
  • spacex starship sn10 icin ilk defe tarih konusulmus. 1 mart - 3 mart arasi deniyordu, 3 mart'a cekilmis.

firlatma penceresi turkiye saati ile 17:00'de aciliyor.

arac: spacex starship sn10 - yani 10 numarali prototip.
    test: 3 raptor roketiyle firlatma, 10+ kilometre yukseklige ucus, motor kes, yatay moda gecis, flaplar ile ucus, kırıcan mı belimi manevrası ve inis.
    inis: garanti, kismetse tek parca.
    ertelenme ihtimali: yuksek (hava durumundan cok etkileniyor)
    patlama ihtimali: yuksek - dunyanin en pahali havai fisegi.

https://old.reddit.com/…st_no_1_discussion_updates/
hesabın var mı? giriş yap