şükela:  tümü | bugün soru sor
 • http://mobil.hurriyet.com.tr/…tesi-kuruldu-40176760

  olmuş olandır.artık mesleki liseler dahil tüm liselerden ,milli savunma üniversitesi öğrenci alabilecektir.

  (bkz: imam hatipli subay) olmaz olmaz deniyordu noldu ? ahanda önü açılmış oldu *

  (bkz: okumuşların şerrinden sen koru yarabbi) diyen imama uycaz gibi.
 • fırsattan istifade edip ülkenin geleceğine dinamit koyulmasıdır, artık bir tane değil belki onlarca farklı cemaate bağlı subaylar yetişecektir. askeri liselerin arazilerini satıp otel yaptırmak için (diğer türlü kapatılmaz sivil lise olarak devam ederlerdi) fırsatı iyi değerlendirdiler, ne de olsa bu kararı verenlerin hiçbiri askeri lise mezunu değil. sat gitsin.
 • bütün askeri okullar kapatılmış. kurunun yanında yaş yanmak değil, basbayağı bütün sistem değişiyor.

  (bkz: du bakali n'olecak?)
 • askeri zümrenin oluşmasında çok etkin olan, bir nevi askeri cemaatleşme yuvaları, askeri vesayetin sağlanmasında, askere verilmiş bir garantidir. varliği ise 4 tarafimiz düşmanla çevrili olmasındandir. lakin benim anlamadigim bu ülke neden kendi yasalariyla yargilanan bir askeri zumreye ihtiyaç duyar. şehrin göbeğinde sivil otoriteyi her daim tehdit eden bir askeri vesayet ortami hazirlanmış. gerek görülünce nato'dan ayarı alıp darbe yapıyor, şehrin içinde tanklar yürüyor. adamin kendi hakimleri var, kendi doktorlari, kendi muhendisleri var sivillere güven yok. bu kadar insan boşuna okuyor zaten. darbelerin önüne geçmek adina vatanini seven gençlerin gruplaşmadan, kendilerini sivil halktan soyutlamadan, sivil otoriteye itaat koşulu ile bir milli savunma üniversitesinde harp disiplini almaları bana kalırsa daha iyidir. sivil ile asker ayrımı işler yolunda gitmedikçe darbe ortamı doğurmamalı surekli. 10 yilda bir demokrasiye balans ayarı vermeye gayret edenler de avucunu yalar bence. olmasi gerekendir.
 • bu kadar geçmişi, kültürü olan okulları nasıl bu kadar kolay bir kararla kapatabiliyorlar? içindeki çürükleri temizledikten sonra devam etse ne zararı olacaktı?
 • olacağı darbeden, fetö'den önce belliydi zaten.. türkiye bu kararı 13-14 sene önce verdi. şimdi şaşırmamak gerekiyor.

  edit: kararı desteklediğim anlamını çıkaran akıllılara selam olsun!
 • hiçbir tane imam hatipli alınmazken, ordunun yarısından çoğu cemaatçi olmuşsa, hiçbir şekilde bundan daha kötü olamaz zaten..

  yalnız yanlış anlaşılma olmasın haberde; harp akademileri, askeri liseler ve astsubay okullarından bahsediliyor. lisans seviyesinde hizmet veren kara/hava/deniz harp okullarından bahsetmiyor. kapatılan bunlar değil yani.

  edit: çok tepki geliyor yalnız eklemek lazım; askeri liselerin kapatılmasını kemalist subaylar da destekliyordu. geçen hafta tartışma programlarında, ismail hakkı pekin, ali türkşen, semih çetin, teğmen mehmet ali gibi komplo kurbanı kemalist subaylar da askerlik eğitimi için 4 senelik harp okulunun gayet yeterli olacağını söylüyorlardı.

  kuleli'nin tarihi önemine yakışır bir şekilde mutlaka ya yine bir askeri eğitim binası olarak ya da müze olarak kullanılması şart, başka birşey düşünülemez. ama askeri liselerin dünyada pek kalmadığını, tsk içinde de artık sivil lise çıkışlı subayların 1.numaraya kadar yükseldiğini, askeri liseli olmanın hiçbir ayrıcalığı kalmadığını da eklemek lazım.
  yani burada asıl üzerinde durulması gereken askeri liselerin kapatılması değil, harp okullarının milli savunma üniversitesine bağlanması sürecidir. bu daha anlamlı bir konu.
 • kapanması mesele değil de orada okuyanlar ne yapacak? okuyan herkes cemaatten değil ya. bence tamamen saçmalık. bari son mezun diye bir şey çıkarsaydın. okul bittikten sonra kapatsaydın
 • bu maddeleri araya salmışlar;

  *bu sene harp okullarından, ve astsubay okullarından mezun olan öğrenciler tsk'da görev alamayacak. yök ya da meb tarafından okullara girdiği sene aldıkları puanlara göre üniversitelerin ilgili bölümlerden, yüksek okullarından ya da lise diploması verilecek.

  *sağlık sorunları nedeniyle son 1 yıl içerisinde askeri okullardan atılan öğrenciler, tazminat ödemeyecek,

  *ayrıca daha önceki yıllarda sağlık sorunları nedeniyle okullardan atılanlar talepleri halinde tekrardan sağlık kontrolünden geçirilebilecek ve verilen bu rapor kâti olacak. ( anladığım şu haksız yere atıldığı iddaa edilen öğrencilerin bir kısmını geri alınabilecek)
 • abd yaş tahtaya basmaz. "darbe olmadı, askeri liseleri kapatalım"