• seks hayatı olmadığı düşünülen kadın.

şimdi sözlük yazarlarının çoğu genç; onlara komedi gibi geliyor ama 35 kadınların çatır çatır seviştiği bir yaştır.

ayrıca nasıl kadınlar eğitimli, işi gücü olan erkek istiyorlarsa; aynı erkekler de (şehir kültürü aldığını varsayıyoruz; yoksa bir şeylerin üzerini örtmek için eğitimsiz bir kadına yönelebilir.) eğitimli kadınlara yöneliyorlar.

yani bu kadının iyi bir seks hayatının olması ihtimali 25 yaşında 3 yıldır evli olan bir kadınlan daha fazla.

hayır bir de n'olacak kadınların üzerinde baskı kurup erken yaşta evlenmelerine neden oldunuz mu? zararlı çıkan yine sizsiniz.
  • bir ay sonra 1 yaş gerisinden takip etmekte olacağım kadın. yani 13 ay sonra benim bu.

sıkıcıyım, çirkinim, evde kaldım ama kedim yok. üstelik kız ve erkek öğrencilerimi bugün ayırt etmiyor isem, 13 ay sonra da bir şey değişmeyecektir.

burada yaptığınız tüm genellemeler ancak ve ancak sizin düzeyinizi gösteriyor iken, ben bir şeyler yapmış olacağım bu hayatta. öldüğümde adım bir yerlerde anılmasa bile, benim için üzülen insanlar olacak. atomu parçalamasam ya da uğraşıp parçalayamasam bile, bir iki gencin ufkunu açabilirsem başarmış olacağım. ve siz dalga geçtiğiniz benim başarabildiğim hiçbir şeyi (isterseniz atomu parçalayın, isterseniz binlerce dolar kazanan bir mühendis olun) başaramayacaksınız. çünkü ben sizin çocuklarınızın beynini emanet etmek zorunda olduğunuz kişilerden biriyim. burada emanet etmeseniz bile, kaçırsanız bile abd'de ingiltere'de benim gibilere hayran olacak, belki de onlar gibi olmak isteyecekler. 65 yaşımı görürmüyüm bilmiyorum ama, emekli olduğumda beni ziyarete sizin çocuklarınız gelecek.

ekleme:
    gerçekten o kadar çirkin miyim, o yüzden mi koca bulamıyorum diye soranlar:

size ne?

arayıp aramadığımdan, bulmak isteyip istemediğimden size ne? genellemelerinizle yaşayın siz. genellemelerinizle mutlu olun.
  • kariyerinden korkanların yaklaşıp da evlenemediği kadındır, 6- 7 yıl sonra beni tanımlayacak sözcük öbeği de olabilir. bir tek allah'ın kulu da mı kur yapmaz, bir tek kul da mı görücü göndermez, bu işe başlamadan önce herkes peşimden koşuyordu da başlayınca neden pat diye kesildi teklifler, talipler, görücüler? sebebi şu ola ki "ya o üniversitede hoca, kimseyi beğenmez!"
    yok lan valla beğenirim, niye beğenmeyim manyak mısın! :)

edit: evet tahmin ettiğim gibi sözlük abazanları özel mesajdan atladı hemen, (aha 35 yaş üstü bekar akademisyen kadın adayı, kezban adayı oldu mu şimdi bir de sana!) yok lan yok o işler öyle olmaz, yazmayın, gidin derslerinize çalışın, vizeler başladı! ;)
  • 35 yaşında bekar bir akademisyen kadın değil de sadece iyi-kötü kendi ayaklarının üzerinde durabilen genç bir kadın olarak, bu başlığı her gördüğümde, ima ettiği şeyden dolayı türkiye'den siktir olup gitmek başlığı daha bir anlamlı geliyor.

anahtarları belli bu başlığın: küçümsemeye bayıldığımız "kadın"ın iki şey üzerinden üzerine gidiliyor; yaşının geçkinliği ve kariyeri. hadi ilki zaten burada her gün maruz kalınan liseli muhabbetinin temcit pilavı. yeni bir şey yok, kadının yaşı ile doğru orantılı değerini düşürten veya evde kalmış vb. yaftalar yapıştıran tonla başlık var.

ama bence asıl üstüne gidilesi ve bu ülkenin asıl ayıbını gösteren kısmı şu "akademisyenlik" meselesi.

neyi ima ediyoruz burada? kadının bilgi-kültür statüsü açısından toplumun üst sınıfında yer almasını.

oturup bunu aşağılıyoruz. bekar olduktan sonra profesör olsa ne önemi var diyoruz bu kadına. düşünce modelinin vasatlığına gelin. sonra acaba bu toplum neden geri kalıyor, neden cahil kadınları ve onların son model kafadan sakat çocuklarını üretiyor? aman ne kadar ilginç...

entelektüelliği, bilimi, kültürü, özetle kafası dolu olan ve bu dünyaya merak duyan insan tipini aşağılamaya ne hevesli kodlarımız varmış bizim yahu. uzanamadığımız ve bir türlü olamadığımız, kavrayamadığımız beşeri hayat, bizi amma da sürüklermiş "mundar" demeye. klasik müzik ile zulüm gören bayburt kafası var ya, hah işte o, bu ülkenin halis mayası. ve bu başlık ile bir kez daha bold şekilde önümüzde.

lütfen çıtır ve aptal hatun sürüleri ile doyumsuz evliliklere ve topluma vereceğiniz boş kafalı çocuklarınıza doğru koşa koşa gidiniz.

özetle, bu ülkeye fazla olan kadındır.
  • sırf evlenmedi diye cinsel hayatı kötü olmayabilecek kadındır. sonuçta düzenli cinsel yaşam için illa da evliliğe ihtiyacı yok.

eksileyin şakirtler.
  • bu kadın hakkında girilen entrylerden çıkan sonuç , zor bir hayatı olduğudur. kadının bilimle uğraşmasına gerek yok evde otursun , doğursun , çocuk büyütsün , yemek yapsın..

kadının hayatı bulaşık evyesi ile çamaşır teknesi arasında geçip gitsin.
  • 35 yaşında, bekar, doktora yapmak için ales soruları çözen bir kadın olarak diyorum ki: bok yiyin siz.

hadi dağılın şimdi. naşş!

tanım: birilerine dert olan kadındır.
  • bir kac yil farkla bu tanima uyabilecek bir tanidigim var. sex sikintisi cektigini hic sanmiyorum oncelikle. yasitlarinin evlendigi yillarda o, o ulke senin bu ulke benim gezmekle mesguldu. son 15 yilda 11 ev degistirmisim diyordu gecen gun. yerlesik duzene gecemeyen, gezmeye, gormeye, bilgiye, dusunceye, uretmeye, yasamaya doymayan kadin olabilir aslen 35 indeki akademisyen ablamiz. ataerkil ve tekduze zihinlerin kavrayamayacagi bir sey bu, bosuna zorlamayin, beyinde hararete sebebiyet vermeyin.
  • cinsiyeti kadın olan bir bireyin yine mesleğine ve yaşına göre açılmış saçma sapan bir başlık daha.
    üzücü.
  • benim çalıştığım fakültede bunun iki tane örneği var. bir tanesi huysuz, kompleksli ve kaprisli. dünyayı asistanlarına ve çevresindekilere zehir ediyor. insani değerlerin pek çoğundan haberi yok. diğeri ise çalışkan, başarılı, üst üste en başarılı genç akademisyen ödüllerini almış, insani değerlerini kaybetmemiş ve bir tarafları kalkmamış şahane bir insan.

yani bu durum kadınlara standart özellikler yüklemiyor sanıldığı gibi, karakterle ilgili bu tür şeyler. kadınların arızaları yaşından, medeni durumundan, ya da görünüşünden kaynaklanmıyor her zaman. muhakkak etkileri vardır fakat tüm kadınları bu tür özelliklerine göre sınıflandırıp yargılamaya yetecek kadar değil.
hesabın var mı? giriş yap