• 600 kira+200 servis+ayda 200 tl bira=1000tl

mutfak masrafı taş çatlasın 500 tl arkadaşın var sanırım / 2=250tl

doğuda olduğundan sosyal aktiviten yok denecek kadar az o yüzden saymadım onları.

geriye kaldı 2750 tl birader. bu parayla her gün pubg, gta 5 alıp hediye etmiyorsan millete nasıl yetmiyor birader. bence temel muhasebe kursuna git bir an önce

edit: altta elemanın biri sadece mutfak masrafıyla mutlu olunmaz gibi birşeyler zırvalamış. evet haklısın birader bak ben 3000 tl maaşla mutlu yaşıyorum neden ?
    çünkü para sikimde değil ailem yanımda sağlıklıyım. bu para da bana yetiyor artıyor bile. önce mutlu olmayı öğren sonra para diye ağlarsın.

koca sakıp sabancı ne demişti engelli oğluyla ilgili "koskoca toyota fabrikam var ama kullanacak oğlum yok". elinizdekiyle yetinmeyi bilin sonra gerisi gelir zaten.
  • sorun "x tl maaş alıp güzel yaşayamamakta" değil, bizzat maaş almakta.
    maaş alıyorsan eğer, istersen otuz bin al, sadece uygun görülen zamanda izin kullanabilirsin. sabah işte bulunmak zorunda olduğun bir saat vardır mesela, mesain bitmeden de çıkamazsın. aldığın maaşın hakkını vermek ve istenildiğinde de ske ske hesap vermek zorundasın. o yeni aldigin spor kıyafeti eskitemezsin bile çoğu zaman, zira hafta içi resmi giyinmek zorundasındır eğer maaş alıyorsan. çocuğunun karne gününde bile yanında olamayabilirsin, bulunmak zorunda olduğun bir toplantı olabilir tam da o saatte. başlıktaki rakamı silip güzel yaşamayı bunların arasına sıkıştırmaya çalışın şimdi. efendim?
  • hocam yalnız değilsin ama para biriktirmenin kitabını yazdıracaksınız valla bana :)
    evde toplasan 5-6 tane kot pantolon var, inan 2008den kalma meşhur uzun kollu tişörtlerim bile duruyor ve zamanında asgari ücretle çalıştığım için prensibim; para verdiğim şeyi anasını belleyene kadar kullanmak :)
    ben 2800tl alıyorum, ek işlerden de en az 1000tl geliyor. giderim kredi 1600tl, faturalar, mutfak giderleri derken yükseliyor ama en az 1200tl sabit biriktiriyorum (yurtdışına gideceğim için, hesapta düzenli birikimi kanıtlamak için yemeyip içmeyip atıyorum her ay).
    -pintilik yap demiyorum ama mesela bende xbox360 var, jtag denen patlatılmış makinanın içinde 60tane filan oyun var, 5tlye oyun yükletiyorum. orijinal oyun almaya kalırsam bebek aç kalır :)
    - araba desen 99 model klimasız hurda twingoyu 2011den beri kullanıyorum, çarpışan arabaya döndü son günlerde ama kafam rahat. zamanında verdiğim 8bin tlyi çoktan amorti etti bana göre:) mümkünse senetle filan almaya çalış, ama olur olmaz masraflara hazırlıklı ol (aku biter, lastik kabak çıkar, ufak tefek arızası çıkar, yakıtı, sigortası, vergisi her ay köşeye atabileceğin para yakıta filan gidecek bu zamlarla).
    - ayakkabıya birşey demem en pahalısını al, ayak rahat etsin ama giysiye para dökme. ben genelde sezon sonlarında indirime girenlerden tek tük alıyorum, yıllarca giyiyorum. sonuçta aldıklarını giyip atmıyorsun, dönüşümlü giy gitsin.
    nasıl mutlu oluyorsun dersen, alkol sigara yok ama poşetlerce abur cubur alıp yiyorum. havalar güzel olunca denizde kano keyfi yapıyorum. arada stres atmak için oltayla at-çek yapıyorum. arabayla ıssız orman yollarında yeni yerler keşfediyorum.
    90ların yokluğunda aylarca hayal edilerek alınan bisikleti, yatarken bile bırakmak istemeyen birinin herşeyi değerli oluyor işte :)
  • kendinizi daha iyi hissettirecekse, istanbul'da 10000 lira maaş alıp da güzel yaşayamayabiliyorsunuz.

çok da şeetmeyin bence.
  • arkadaş doğuda, 4k kazanıyor, ev arkadaşı da var, yani tipik memur kendisi, büyük ihtimalle de öğretmen(sağlık çalışanı da olabilir). muhtemelen yeni atanmış ve eli yeni yeni para görmeye başlamış olduğu için nereye ne kadar harcayacağını iyi bilmediği için parasının nasıl bittiğini anlamıyor henüz, 1-2 seneye gözü açılır, hesabını kitabını bilir, para bile biriktirmeye başlar. sana naçizane tavsiyem tavuk dönerin son lokmasıyla ayranın son yudumunu denk getirmeyi öğrendiğin zaman para meselesini de rayına oturtmaya başlarsın.
  • 4 bin tl. ciddi para değil aslında sıradan memur bile en az 3.500 alıyor. asıl sorun 1600 tl alan asgari ücretli nasıl nefes alıp veriyor. yaşamsal faliyetlerine bu ülkede devam ediyor. bunu sorgulamak lazım.
  • kesin rusa gidiyor, yoksa bitmez o para.
  • arkadaşlar çoğunuzun beyin hücreleri hasarlı sanırım acilen bir doktora görünmenizi tavsiye ediyorum. çünkü burada kenara 500-1000 lira atabilirsin diyen arkadaşlar var. kenara 1000 lira attın diyelim ne yapacaksın o parayla bana bir anlatabilir misin ? sizin araba mantığınız ayağımı yerden kessin ise bilemeyeceğim ama doğru düzgün bir araba alması için kenara 1000 lira atan bir adamın 60 ay beklemesi lazım. 5 sene sonra ben sanmıyorum araba fiyatlarının ucuzlayacağını bu arada.
  • 600 kira mı? ve bunu 300 den fazla favlayan spartalı var aramızda. lan bak çadırını al yazın tamam mı... şöle adam gibi yerlerde antalyadan izmire kadar 30 günlük bir kamp yapayım de o bile geçer 600 ü.
  • basliktakilerin yarisinda okudugunu anlama ozuru var aq. hadi 5 satir entry yi okumadiniz. ulan basligi da mi okumuyorsunuz artik?

adam yetmiyor dememis ki guzel yasayamiyorum demis.

4000 tl maalesef guzel yasamaya yetmez kardeşim. hayatta kalirsin. kenari da 300-500 atabilirsen sanslisin. artik o parayla evlenir misin, araba mi alirsin, cocuk mu okutursun, bir tatile mi gidersin sana kalmis.
hesabın var mı? giriş yap