• beni uzun süredir cep telefonumdan taciz eden numara. arıyorlar, "şu hizmetimizi duyurmak istiyoruz, şu kartımızdan ister misiniz?" gibi şeyler söylüyorlar, "ilgilenmiyorum, sağolun" diyorum, mutlaka bir "ama şöyle avantajlarımız, şöyle puanlarımız var, nasıl ilgilenmezsiniz?" şoku yaşıyorlar, "her arayışınızda hayır diyorum; hayır, hayır demektir, anlayın artık" diyor ve kapatıyorum. iki haftadır her gün böyle.

45 dakika kadar önce tekrar bu numaradan arandım ve açtığımda fark ettim ki birtakım sesler geliyor ama benimle konuşan yok. adeta bir bankacılık hizmetleri limbosuna düşmüşüm. 45 dakikadır telefonum açık, 45 dakikadır sesler gelmeye devam ediyor, her beş dakika için 5 avea kontörü hediye alırım belki diye onlar kapatana kadar kapatmayacağım. laftan anlamamalarının karşılığı olsun bari.
  • diyelim ki kartınız size ulaşmadı, bunu bildirmek için bu numarayı aradınız. sizden kart numaranızı istiyor, kartım yok diyemediğiniz için boş boş bekliyorsunuz, "lütfen size ayrılan sürede istenen bilgileri girin" diyor, belki müşteri temsilcisine bağlar diye abuk sabuk numaralara basıyorsunuz sizi ana menüye atıyor.

sonra nerden esiyorsa aklınıza esiyor "ulan bekleyeyim bakalım numara girmezsem ne diyecek" diyorsunuz. üç defa "lütfen size ayrılan sürede istenen bilgileri girin" uyarısının ardından akıl edip, "eğer kart numaranızı bilmiyorsanız yıldız tuşuna basınız" diyor. arkadaşım bunu en başında desene bana, beni niye dakikalarca bekletiyorsun? bunu akıl eden biri yokmu çalışanlarınız arasında? "ya biz bu numaranızı bilmiyorsanız şeyini en başa alalım" diyemiyor mu orada hiç kimse??

sabır.
  • türkiye'nin resmi telefon sapığı
  • havuz sistemle arayan numaradır. şöyle ki, sistem sürekli numalarınızı otomatik arıyor. siz nolasanız da tekrar aramaya programlı. eğer açarsanız hiç ses gelmez. çünkü alo ya da efendim gibi sesli komut sistemine bağlı. buna göre de bir temsilciye aktarır hemen. içeride 20-30 belki daha fazla insan var. telefonu kapattığı anda tekrar birini arıyor onun için. bu sayede sistemli bir şekilde çatır çatır kredi kartı satmaya çalışıyorlar. buna göre prim alıyorlar. ısrarları bu yüzden. yüzsüzlüğün dibi bu yüzden. siz açıp da müsait değilim derseniz operatör tekrar süre girerek aranacaklar listesine kaydediyor ve bu yüzden aranıyorsunuz. eğer telefonu açıp da sert ve kesin bir ses tonuyla, "beni not alın ve bir daha sakın rahatsız etmeyin oldu mu?" derseniz. tekrar aranmıyorsunuz... ne güzel sistem amk dediğinizi duyar gibiyim. mesela kara listede olanları hiç aramıyor yavşaklar. isterim beni de arasınlar ama yok.
  • üç gün önce bu hat aranmıştır ve kredi kartım iptal edilmiştir. az önce şahsım bu numaradan aranılmış ve telefonun diğer ucundaki bayanla şöyle bir görüşme gerçekleştirilmiştir.

telefonun diğer ucundaki bayan: iyi günler fortnox bey ben garanti bankası özel hizmet danışmanı falanca. nasılsınız? (burada halimi hatırımı sorduğu için arama nedeni belli olmuştur zira bunlar başka zaman hatırımı sormaz)

ben: teşekkür ederim, buyrun.

tdub: fortnox bey yaklaşık on yıldır bonus card üyesi müşterimizsiniz ve kartınızın iptal edilmesini istemişsiniz sebebini öğrenebilir miyim?

b: hanfendi ben o kartı geçen gün iptal ettirmiştim hala iptal olmadı mı? lütfen hemen iptal eder misiniz.

tdub: fortnox bey, biz garanti bankası olarak sizin gibi sadık müşterilerimizi kaybetmek istemiyoruz. sizi tekrar kazanmak adına kartınıza 40 tl bonus yükleyeceğim. ayrıca kartınızda kullanmadığınız 36 liralık bonusunuz var. onunla birlikte 76 liralık bonusunuz olacak. türkiyenin en çok bonus kazandıran kartı garanti bonusta kalmak isterseniz kartınızı hemen açtıracağım. (bayan sabırla dinlenilmektedir)

b: hanımefendi bakın ben o kartı aylar önce kesip attım yani fiziki olarak kullanmıyorum ve kullanmayacağım. hiç kullanmayacağım bir karta da 45 lira üyelik bedeli kesmişsiniz zaten. lütfen hemen iptal eder misiniz?

tdub: peki fortnox bey, ben üyelik ücretinizi hemen size iade ediyorum ve bedava bonuslarınızı da hemen yüklüyorum. işlemi onaylıyor musunuz efendim?

b: hanımefendi bakın size ısrarla lütfen diyorum, lütfen kartımı kapatın. 10 yıldır limitim aynı, kartı kullanmaya ihtiyacım olduğunda limitimi yükseltmenizi istedim yükseltmediniz. paraya sıkıştığımda ihtiyaç kredisi istedim ödemelerim düzensiz diye bana kredi vermediniz. şimdi sizinle neden çalışmak isteyeyim?

tdub: fortnox bey, bizden bağımsız bir değerlendirme sistemi var, kredi konularını onlar farklı bir biçimde değerlendiri..........

b: iyi ya işte, benimde bir banka değerlendirme sistemim var, yaptığım değerlendirme sonucunda bankanız benimle çalışmaya uygun bulunmadı. teşekkür ediyorum. (hep bu cümleyi bir bankaya kurmak istemiştim ve sonunda oldu. kendimle gurur duydum. o an yanımda olsaydınız siz de eminim benimle gurur duyardınız)

tdub: fortnox bey, vakit ayırdığınız için teşekkür ederim, kartınız iptal edilmiştir. son ekstreniz gelene kadar kartınızı kesmeyin.

b: az önce kartımın fiziken olmadığını size söylemiştim.

tdub: elbette. iyi günler.
  • gb- iyi günler vb ile mi görüşüyorum?
    vb- evet.
    gb- öncelikle müşteri bla blası için konuştuklarımız kayıtlanıyo filan. size garanti bonus k.kartı hakkında bilgi vermek istiyorum, müsait misiniz?
    vb- ben herhangi bir hizmetinizi satın almak istemiyorum.
    gb- sebebini öğrenebilir miyim acaba?
    vb- tabii ki. bankaların; faizler, işlem ücretleri, komisyonlar ve benzeri yollarla vatandaşı soyduğunu düşünüyorum. maddi konularda k.kartı olmadan da kendi kendime işimi halledebiliyorken, böyle bir soyguna maruz kalmanın mantıklı, tutarlı ve akıllıca bir hareket olmayacağını düşünüyorum. bu yeterli mi? yeterli değil ve bir diyeceğiniz varsa dinleyebilirim.
    gb- gayet yeterli efendim. bizi dinlediğiniz için teşekkürler, iyi günler.
    vb- sevinmem için bir daha aramama ihtimaliniz?
    gb- yok gibi. sistemin numaraları bize otomatik olarak veriyor olması sorunsalı :/
    vb- fuck the system diyelim o zaman ve bu görüşme bitsin ne dersiniz?
    gb- (tebessümlü) bizi dinlediğiniz için teşekkürler, iyi günler.
  • az önce beni arayıp "şu anda bütün müşteri temsilcilerimiz doludur. lütfen hattan ayrılm..." derken yüzüne kapattığım numara. laaan, arayan sensin !!! ne o öyle kapıyı çalıp kaçan çocuklar gibi... gülüp eğleniyorlar sanırsam.
  • yurt dışına çıkmamla beraber her gün aramaya başlayan, aramaya inanan bankanın numarası. ısrarla açmıyorum, deli misiniz lan siz ? hesabım yok bir şeyim yok, açarsam kontörüm gidiyor hem.

bunlar nasıl bir sistem yaptıysa otomatik arıyor lan herhalde, sisteme numaranız bir kere düştüyse tamam, loop döndükçe arıyorlar sizi.
  • sonunda telefonumda engellemek zorunda kaldığım numara. hayır kampanyamız var bıdı bıdı diyor, "şu an iş yerindeyim sizi dinleyemeyeceğim" deyip kapatmama rağmen ertesi gün aynı saatte tekrar arıyorlar ya sabır. iki haftadır telefonu tanıyıp açmamam üzerine tuvalette, duşta, sabah kahvaltı sırasında, uyurken, metroda, yolda sürekli taciz edip duruyorlar. sevgilim olsa bu kadar sık aramaz. yettiniz be. kampanyanıza da bankanıza da bacağım girsin!
  • az önce yaklaşık 25 dakikalık bir görüşme yaptığım hat. kredi kartımı kapattırmak için aramıştım, hem onu kapattıramadım, hem de üstüne bir kredi kartı daha yollamalarını kabul ettim. 50 tl'lik bonus karşılığında kandırıldım ve kendimi şu anda gerizekalı gibi hissediyorum. kendilerini tebrik ediyorum.
hesabın var mı? giriş yap