• evrenin isleyisini bozmussun bilader.
    ayse abla, baba'dan kalan daire'yi ustune yapmis 2 kardesine birsey vermemisti.
    bu da onun ona karsilik odeyecegi kucuk bir bedeldi.
    ama sen simdi onu odetmedin saatin isleyisi bozuldu.
    bundan sonra herkes basimiza gelecek garip olaylara kendini hazirlasin.
    (bkz: 5 ağustos 2015 istanbul'da kimyasal sızıntı)
  • durumum yoktu kredi çektim öyle okudum yarısını sabah yarısını şimdi.

özetle aralarında çok fark var ayrıntı işi güzelleştiriyor

(bkz: ellerine sağlık)
  • hırsızı yakalayıp serbest bırakmak temalı hikaye.

özet: bizim sözlük yazarı arkadaş(şahit konumunda olduğunu belirtti) bir hırsız yakalıyor. hırsız, hırsızlık mağduru abla ve polislerle karakola gidiliyor. polisler ablaya, anladığım kadarıyla kendilerine iş çıkmasın diye bir sürü yokuş yapıyor. abla da tamam diyor ve şikayetçi olmuyor.(şikayetçi olsa 200 tl civarı bir masraf çıkacakmış, işleri aksayacakmış vs.)

not: hırsızsa alıkoydurulmalıdır, değilse de havalancak bir durum yok "kanımca".
    not 2: burada sinir olunacak şey mağdurun karakolda, şikayetçi olmamasına uğraşılması durumudur.

edit: yazar mesaj attı, kendisine sinir olduğumu düşünmüş, öyle bir şey yok. sinir olacak şey mi kalmadı da birbirmize takacağız?
  • bir suriyeli kızdı
    esmerimsi ışıldayan gözleriyle
    kalbime sızdı
    öyle bir gülümseyişi vardı ki
    birkaç saniyede öyle
    mazimi
    benliğimi
    yüreğimi nasıl da süzdü
    halepliydi
    dilenciydi
    yanındaki kardeşiydi
    nasıl da etkilemişti beni
    adını neden sormadım ki
    neler düşlemiştim ona
    yazık
    bir daha göremedim ki
  • uyrukla hırsızlık eğilimi arasında bağ olmadığını, bunların yokluk, cehalet ve eğitimsizlikten olduğunu yakalayamadıktan sonra hırsızı yakalamanın da bir esprisi kalmıyor. çünkü bunları idrak etmedikçe hırsızlık bitmiyor.

(bkz: correlation does not imply causation)
  • arap hasan benim dedemin babası la.

bu arada sabah şekerlemesi gibi hikayeydi.sağol kardeş.
  • aldanmayın beyler, küçük ağa virali.
  • sonuna kadar okudum. adrenalin tavan. saat 3 yönünden bir şuku kaptın.
  • bir noktayı açıklığa kavuşturalım: adamın suriyeli oluşunun hikayeye kattığı tek bir özellik var, o da duyduğum anlık öfke. onu da şu paragrafta açıkladım:

"adam suriyeli çıktı. bu da suriyelilerden ilk defa nefret etmeme sebep oldu, çünkü emek'te suriyelilerin devlet tarafından barındırıldığı, yurt gibi bir şey var. çuvalı da belediye falan vermiştir, paralarını kazansınlar diye. herif yediği kaba sıçıyor, suç mahallinden uzaklaşmaya da tenezzül dahi etmiyor."

bunun haricinde hikayede suriyelilere bir gönderme yok. (aslında var, özellikle polislerin adam hakkındaki "behind the scenes" yorumlar var, ama onları hikayeye eklemedim.) hikayeyi adamın kimliği üzerinden yürütmüş olsaydım, bir ırkçı gözüyle bakıyorum, eğlenceli bir anlatım yerine (tarzım olmayan) nefret dolu bir anlatımı tercih etmiş olurdum ki o da iğrenç bir hikayeye yol açardı.

bir de şu var: suriyeli kimliği üzerinden gidip yorum yapan kişi sayısı o kadar az ki, "suriyeli kimliği üzerinden gidip yorum yapanlar üzerine yorum yapan" kişi sayısı ondan daha fazla. correlation does not imply causation vecizesi güzel, ama bir de bu açıdan bakalım, alınganlık etmeyelim. hırsız laz çıksaydı başlık 5 ağustos 2015 laz hırsız yakalamam olacaktı, öyle bir durumda da duyarlı olduğunu hissettirmek isteyen vatandaşların bu başlığa uğrayıp "niye başlıkta laz yazıyor, laz düşmanlığı mı yapılıyor" gibisinden duyarlılık örnekleri sergileyeceğinden fena halde şüpheliyim.

tanım: karakterlerden birinin bir suriyeli değil, bir hırsız olduğu hikaye. genel olarak beğenildiğine sevindim, teşekkür ederim.
hesabın var mı? giriş yap