• adam yasa maddesi koymasına rağmen hala "zorunda değil" yazanlar var. kutsal bilgi kaynağına bak.

batmasını dilediğim esnaf hareketi.
  • hakikaten bu mecrada her türlü saçma sapan karşı çıkışları görmek mümkün. bugünkü örneğimizde başlığı açan kişiye "cebinde para taşımayı öğren" diye son derece anlamlı ve derin bir öğüt verilmiş.

öte yanda iskandinav ülkeleri 2023'e kadar (gerçek tarih, gönderme falan değil) nakit ile alışverişi tamamen bırakma planları yapıyor. isveç'te gerçekleşen alışverişlerin yalnızca %15'i nakit ile yapıldığına ilişkin veriler var. buradaki arkadaşımızın argümanları ise şöyle:

- "cebinde para taşımayı öğren" (?)
    -"1-2 tl'ye kart uzatıyorsun, 10 tl cebinde taşımayıp esnafa laf söylüyorsun." (ee? yani?)
    -"paranız var yemeyi bilmiyorsunuz, paranız gidecek diye ödünüz kopuyor" (saçma sapan asılsız bir itham)
    "20 tl cebinizde taşımaya korkuyorsunuz, harcarsınız biter diye." (harika bir itham daha).

aradaki fark bu kadar işte. anca laf sokmaya çalışıp kendinizi komik duruma düşürmeyi bilirsiniz.

iskandinav ülkelerindeki nakit kullanımı durumu hakkında kaynaklar (kıçımızdan sallamadığımız belli olsun):

- https://www.riksbank.se/…_uppdaterad_170920_eng.pdf

"the proportion of cash payments in the retail sector has fallen
    from close to 40 per cent in 2010 to about 15 per cent in 2016. two-thirds of consumers say they can manage without cash and just as many mostly use cards for payments under sek 100. ın the not-too-distant future, sweden may become a society in which cash is no longer generally accepted."

https://www.riksbank.se/…atterns-in-sweden-2018.pdf

https://www.nytimes.com/…e-nears.html?module=inline
  • sonra da, "zincir marketler bizi öldürüyor, yasaklansın" diye tepki duyan esnaftir.

ben ekmek alırken bile kredi kartı ile alıyorum. ay sonunda da ne harcadıysam hepsini ödüyorum

neden?

aldiklarimin kaydı oluyor da ondan.. bu çakallar, alışverişte bizim nakit verdiğimiz parada kdv'yi de alıyorlar ama fiş vermeyince bu kdv'yi devlete vermek yerine cebe atıyorlar.

sen bana peşin alışverişte fis almayınca kdv indirimi yapıyor musun? yapmıyorsun.

ben keriz miyim sana fazla para kazandirayim?

gider zincir marketten alırım, verdiğim para da ekonomiye döner..

bakkal tek başına kendi kazanıyor. çok çok yanında çalıştırdığı getir götür yapan çocuğa üç kuruş para veriyor. sigorta migorta da yapmıyor.

bütün zincir marketler çalışanlarına sigorta yapıyor en azından.

sokayım küçük esnafa. mk yaban cakallari..
  • 5464 sayılı banka kartları ve kredi kartları hakkında kanunun 17. maddesi delaletiyle, 40. maddesi uyarınca bin güne kadar adli para cezasını gerektirir bir suçtur.
  • uzun zamandır bu mecradayım. umursamazgenc nickli şahıs kadar comarini görmedim. para benim ister harcarım ister harcamam. sana ne ulan yarrak kafası. utanmadan gelmiş esnaf savunuyor. biri beşe satan, her zaman yukarı yuvarlayan esnafı. marketten alma benim pilim daha iyi deyip iki günde pilleri biten esnafı.

sokağın karşısında hem bakkal hem market var. sakız bile alacak olsam gider marketten alırım da vatandaşı yolunacak kaz olarak gören esnaftan almam. hepsi batsa gıkımı çıkarmam.
  • neyin şikayetini edeceksin firmanın kişisel tercihidir.
    üzerimde para taşımasını, kart taşımasını sevmeyen birisiyim , fastpay uygulaması üzerinden telefonum ile market alışverimlerimi yapıyorum.

yok kart geçmezmiş, şu kadardan aşağıya geçmem diyenlerin önünden geçmiyor selam dahi vermiyorum.
  • arkadaşı eleştirmişsiniz ama post( point of sale terminal) aslında çok da yanlış bir tabir değil aksine doğru; tabi bu dediğim post cihazı olarak değil sadece post kullanılırsa geçerli.

konuya gelecek olursak üye iş yeri olarak bankadan bu cihazı alıyorsan, müşteriden miktar gözetmeksizin her türlü ödemeyi bir bedel talep etmeden kartla almakla mükellefsin; yok ben almıyorum dersen cezası var .
  • amerika'da yaygın kullanılan çek sistemini saymazsak dünyada millet artık cep telefonu ile fast pay yöntemine geçiyor. bırakın nakit parayı, fiziksel kredi kartı bile taşımamak için. mesela çin'de bugün yanınıza cüzdan almadan cep telefonu ile dışarı çıkıp tüm işinizi halledebilirsiniz, marketlerde mağazalarda ödeme yapmaktan tutun da metroya binmeye kadar. her şey cep telefonu üzerinden barkod sistemiyle çalışıyor. nakit para ne amk bu devirde? yüz bin kişinin elinin değdiği mikrop yuvası pislik para ve bozuklukları taşımaya ne kadar çok da hevesliymişsiniz. istersem 1 liralık çayı kredi kartı ile öderim, kime ne? bilmem kaç liranın altına kredi kartı almıyoruz diyen işletmenin kapısının önünden geçmem bir daha, istersen sen dükkanına sok istersen sokma. sırf bu pislikle uğraşmayayım diye mümkün mertebe taksi ve dolmuşlara binmiyorum. ayrıca kredi kartı kullanmıyor herkes. debit kart diye bir şey de var. aman neyse ya, ben mi medeniyet getireceğim türkiye gibi 4. dünya ülkesine? siz dolmuşta arkadan gelen onlarca pis parayı öne uzatmaya devam edin. lol.
    --->> vee son olarak... kredi kartı kabul etmeyen işletmenin çok büyük olasılıkla ufak ufak vergi kaçırdığından emin olabilirsiniz. sizden ufak ufak ama damlaya damlaya göl olan kaçık vergiler.
  • işletmesinde pos cihazı bulundurmayan ama vergisini faturalandıran esnafa saygım sonsuz. sonuçta pos cihazı kullanmak ve kartla satış yapmak zorunda değil. aldığı nakit para karşılığında fiş ya da fatura vermesi yeterli. (bunu yapan esnaf varsa gidip elini öpelim)

kaldı ki pos cihazı bulundursa bile kredi kartından çekmek gibi bir zorunluluğu yok esnafın. buradan sonrası ne yapabiliriz sorusuna cevap isteyenler için:

ülkemizde esnaf fiş/fatura kesmez. vergilerin fazlalığından şikayet edip vergi kaçırarak devleti dolandırmaya çalışırlar. kısmen başarılı da olurlar. özellikle küçük esnafta bu dolandırıcı esnafların oranı %99 kadardır. yapılan bu uygulamaya bir tepki koymak isterseniz hemen maliyeye fiş kesmiyor vergi kaçırıyor diye şikayet edin. merak etmeyin mutlaka ceza alacaktır.

edit: işletme kart kullandırmayı kabul etmek zorundaymış. bilgi için teşekkürler. bu da demek oluyor ki bankaya da şikayet edebilirsiniz.
  • esnafin kucaginda hoplamayi kendi kafasinda rasyonelize edip zevk almaya bakan tiplerden gina geldi.

yok kirasi yuksekmis, yok parasini bankadan vadeli aliyormus.

esnafin banka ile anlasmasindan kime ne a.q.

ister 50 gun sonra parasini alsin ister almasin. kendisini ilgilendirir. verecegim kararda kimin ne bok yediginin zerre etkisi olmaz ki olmamali.

para tasimiyorum ve kredi/banka karti kabul etmeyen yerlerden alisveris yapmiyorum. (pazar alisverisi haric)

esnaf kucaginda hoplayanlara selamlar.
hesabın var mı? giriş yap