• zannettiğim (zannetmek emin olmamak) üzere 500t den sonra istanbuldaki en uzun hattır 522st. fakat ben bu hattı size aşağıdaki paragraf ile özene bezene ama tamamiyle gerçekçi bir biçimde anlatmak istiyorum:

sultanbeyli tarafından kalkan ilk sefer saat 5:00 da kalkmaktadır bu hatta. saat 5:00 daki ilk sefer, benim bineceğim durak olan serindere durağına aşağı yukarı 5:30 ila 5:40 arasında teşrif etmektedir. evet ben bu sefere şahit oldum. bu seferi tecrübe ettim. sabahın saat 5 indeki seferin ve hatta ilk seferin tıklım tıklım kalabalık olduğuna şahit oldum. ek olarak şok oldum. oysa ki final yollarında sabahlamış ve birazdan finale girecek biri olarak o geceyi sabaha bağlayan o saatlerde, "hem şimdi tenhadır bu otobüs, hem de trafik yoktur zaten, iki dakikada zincirlikuyuya rahat rahat giderim" gibi bir düşünceyle kaplanmıştı adeta beynim. kendini çok pratik zanneden bu beynim oysa ki 522st gerçeğinden yoksun bir beyindi. trafik yoktu yok olmasına. fakat 522st nin tenha olması gibi bir fikir nasıl o beyincağızdan çıkabilmişti, sonraları çok şaşırdım. velhasıl-ı kelam ekstrem spor tutkunuysanız, 522st yi tecrübe etmelisiniz...
  • bu hattın yanında 500t bile business class kalır. neredeyse 5 dakikada bir sefer vardır ama sabahın köründen gecenin körüne kadar tıklım tıklım olur. bunun muadili olabilecek tek hat olan 122s'nin 40 dakikada bir sefer yapması ise iett'nin terbiyesizliğidir. buradaki fırsatları değerlendiren türk serbest girişimciliği otobandan yolcu toplayarak giden kaçak otobüs sektörünü geliştirmiştir. kavacık'a kadar 2 lira alıyorlar. tavsiye ederim.
  • gidiş-dönüş süresi 340 dakika olan hat. bu sürede istanbul-ankara arası olan 453 kilometrelik yol çok rahat gidilebilmektedir.
  • an itibariyle tepeüstü semalarında milim milim gidebilen otobüstür. allahını seven üstümüze oksijen atsın.
  • sultanbeylì - topkapı arası sefer yapan iett hat numarasıdır. seferleri sadece özel halk otobüsleri yapar.

genelde doludur, bayramlarda seyranlarda konserve kutusuna döner.

yolculuğu zevklidir, zira her bindiğinizde mutlaka bir vukuata rastlarsınız; bazen de kendinizi vukuatın içinde bulursunuz.

ben son bindiğimde mercedes marka otomobilini kredi borçları yüzünden elinden çıkaran bir tiple, otobüse tıka basa binilip binilmeyeceği konusunda tartı$tım. adam herkese çoban gibisiniz dedi ve kimse cevap vermedi, ben onlar adına konu$maktan ziyade çoban kelimesi yerine koyun kelimesini kullanmasını salık veren bir giri$le tartı$maya ba$ladım. adamımız da devleti soyabilmenin nimetleriyle bitirdi ve mecidiyeköy'de indi.

bana da buraya yazması kaldı.
  • sinem koçak adında nevi şahsına münhasır bir arkadaşımın '' yaaa 10 dakikada bir geliyor'' gazıyla beklemeye başladğım ve yaklaşık 1 saat boyunca gelmeyerek beni hüzne boğmuş hat. bindikten sonra tanımadığım bir adamla hastaneye tek başına gelen ve doğuran bir kadının hikayesi üzerine konuşmam hat hakkında size ufak bir fikir verebilir. çok azıcık bir yaşama sevincim vardı 522st onu da benden çaldı.
  • dünyanın en kalabalık otobüsü olduğuna kanaat getirdim bu hatta çalışan otobüslerin. geçen hafta benim ferrari'yi servise bıraktığımdan kavacıkt'tan kullanmak durumunda kalmıştım bu hattı. yanaşan otobüsün içine baktım ve henüz kimse binmemişken "çok kalabalık, bir sonrakine binerim" diye vazgeçtim binmekten. benim vazgeçişimin ardından otobüse tam 23 kişi bindi. 23 kişi lan; nereye sığdınız nasıl sıkıştınız anlamadım. kısacası özlellikle akşam vakitlerinde avrupa-anadolu seferi yapanlar çok kalabalık olur.
  • sultanbeyli-topkapı hattı değişip sultanbeyli-mecidiyeköy olduktan sonra tek servis açacak hat. bundan sonra bir kek bir kola az alacağız demektir.
  • adının work and travel olarak değiştirilmesini talep ettiğim otobüs.
  • avrupa'dan anadolu'ya geçişte; şehitlik durağından madenlere kadar olan mesafeyi, trafiğin olmadığı öğlen saatlerinde 45 dakikada, trafiğin yoğun olduğu sabah saatlerinde ise 60-75 dakika arasında tamamlayan otobüs hattıdır, bir kaza ya da yol çalışması gibi ekstra bir durum yoksa..

benim gibi sabah saatlerinde işe gitmek için kullanıyorsanız ve kıta değiştiriyorsanız, yol uzun olduğundan ve cam kenarları genelde kapıldığından klasik giyimli, kravatlı, takım elbiseli bay ya da bayanların yanına oturunuz ya da dikiliniz..

levent'te ineceklerdir büyük ihtimalle ve siz de oturabilirsiniz..
hesabın var mı? giriş yap