503 entry daha
  • çocugunun hem dünyasını hem ahiretini düşünen kimsedir.
    herhangi bir siyasi veya dünyevi çıkar düşünmeyen, sırf allah rızasini güden bir ogreticiye emanet edilmeli çocuk. bu konuda çok hassas olunmalı, çocuğun kimlere emanet edildiği bilinmeli,kaş yapayım derken göz çıkarilmamali.
  • henüz soyut işlem dönemine geçmemiş bir çocuğa allah, cennet, cehennemi anlatmak mümkün olmadığından, çocuğun zihninde kavramların temsili bulunmadığından aslında amaçlananın aksine çocuğu dinden uzaklaştıran, anlamlandıramadığı için çocuğun korkmasına neden olabilen ebeveynlerdir.
  • dayak yiyecek, korkutulacak, cinsel istismara maruz kalabilecek, ne kendine ne başkalarına bir faydası olmayacak bir çocuk yetiştirmeyi dolaylı yoldan hedefleyen ailelerden oluşmaktadır.
    ezbere arapça yazı okuyacak ama ne dendiğini anlamayacaktır. zaten anlaması beklenmemektedir. anası babası da anlamaz.
  • çocuğunu arapça okuma kursuna gönderen millettir.
  • küçücük çocukların zihinlerini cehennem, azap, kabir, şeytan, cin, cihat gibi kavramlarla doldurulmasının çocukların gelişimleri açısından olumsuz olacağını degerlendirdigim durum.
  • 6 yaş erken ama ergenlikten sonra zor manevi şeyleri öğretebilmek bi çocuğa bana göre.8-9 ideal sanki.müslüman yetiştirmek istiyorsan çocuğunu gönderirsin istemiyorsan göndermezsin.illa kurs da şart değil eve abla gelir öğretir .bir de nasıl yerlerde gittiniz kuran kursuna dayaktan bahsetmiş herkes mahallenin camisine gittim 2 yaz yaş 9-10 mis gibi öğrendim .iyi ki öğrendim belli bi yaştan sonra öğrenmek ağır geliyor nedense dini şeyleri o yüzden sen eğitimini ver ileride ne yaparsa ne olursa oluyor zaten çocuk.tamamen aile insiyatifinde bi durum kimseyi de ilgilendirmez.şimdi zaten gönderen o kadar az ki bu dönemde çocuğunu kuran öğrenmeye.ingilizce kursuna gönderirmiş o paralı oluyor maddi olarak herkes gönderemez ama kuran kursu bedava.ingilizce kursuna da gönder sen.hepsi olsun ne güzel işte.
    keşke yine her mahallede her çocuk gitse de öğrense ama eskisi gibi değil artık aileler de insanlar da.
  • mesele dinini öğretmekse, çocuğa boşa zaman kaybettirmektedir. içi boş kıraat derslerinden başka bir şey öğrettikleri yok. kişi müslüman da doğsa önce taklidi imana sahiptir. namaz ve abdest öğrenmek için kuran kursuna zaten ihtiyaç yok. soyut düşünebilme 13-14 yaşlarında gelişir. tahkiki iman ancak bundan sonra gelişebilir ki o da kişinin dini öğrenme hevesiyle ilgilidir. yani 40 yaşında taklidi imanla dolanan halen on milyonlarca cahil görebilirsiniz türkiye'de. bu yaştan sonra en mantıklısı önce türkçe kuran okutup sonra usulü din kitaplarına yönlendirmektir.
  • fakir millettir, ben de fakir ailemin yüzünden bu gruba dahildim yaz tatillerinde. halbuki parası olsaydı anacımın, gerçekten kurs kurs gezdirirdi beni. fakir halk hep din edebiyatıyla kandırılır. önemli olan bu insanların elinden tutup doğruyu göstermek, kuran kursu yerine ücretsiz bir kursa yönlendirmektir. benim annem kızı okusun mesleği olsun diye kendi hayatını heba etti, keşke imkanı çok olsaydı.
  • şu tip başlıkları görünce aklıma güney amerika ülkeleri geliyor. adamlar her türlü pisliğin başkenti olmalarına rağmen hatta uyuşturu baronlarına bakın çoğu kilise yaptırır boyunlarından haç eksik olmaz. düne kadar mayalar, aztekler derken adamlar bu gün en katolik hristiyandan daha çok hristiyan aynı zamanda boğazına kadar boka batmış durumdalar. bu şeyi icat edenler seni o dine bile layık görmezken, sen devam et güzel kardeşim. arab’ın dilini de, inancını da onlardan daha iyi öğret sen. kimse sana karışamaz tabi ama sonra meclisi bombaladılar diye ağlama kardeşim. o adamlarda bunu yaparken tek motivasyonları o çocuklarını göndermeye çalıştığın yerlerdeki öğretilerdi. sen çocuğunu baleye gönderdiğinde bale hocası çocuğun beynini yıkamaz, gelip beni bombalamaz muhtemelen, hiç bir gitar hocasının cia ajanı olacağını sanmıyorum. anlatabiliyor muyum. herkesin anlı secdeye değiyorsa. kim kimi koparıyor ben anlamıyorum. sen yine çocuğunun beynini erken yaşta yıkat, tabi sana kimse karışamaz ama ucu bize dokunuyor sonra özür dileyip geçiştiriyorsunuz.
  • sunulan konuyu odağından saptırmak için ilgisiz örneklere başvuranların dadandığı başlık. kuran kursuna göndermesin baleye gitsin, zorla ingilizce öğrensin ya da trans olsun diyen yok ama öyle bir kitle varmış gibi çamura yatılıyor. çocuğu doğru düzgün okul öncesi eğitime dahil edemiyor insanlar. kuran kursuna birkaç yıl erken gitmesi çok mu şart?
432 entry daha
hesabın var mı? giriş yap