şükela:  tümü | bugün soru sor
  • iran'ın abd dolarına erişimini, devlet tahvili satmasını, altın ve diğer değerli madenler ile çelik, alüminyum, kömür gibi metallerle ticaret yapmasını ve yolcu uçağı ya da parçalarını ithal etmesini engelleyen yaptırım paketi washington saati ile 00.01 (tsi 07.01) itibarıyla resmen yürürlüğe girdi.
    enerji sektörünü de kapsayan ikinci bölümü 5 kasım'da yürürlüğe girecek yaptırımların, son aylarda krizin eşiğine gelen iran ekonomisine büyük zarar vereceği belirtiliyor.

    bir tane sağlam komşu olsaya ya allah aşkına. bir tane lan. yok mk.
  • abd kanadından gelen açıklama:

    "biz bütün ulusları, iran rejiminin ya tehditkar ve istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerini değiştirerek küresel ekonomiyle yeniden bütünleşmek ya da ekonomik izolasyon yolunda devam etmek seçenekleriyle karşı karşıya olduğunu ortaya koyacak adımlar atmaya davet ediyoruz."

    kurulduğu tarihten bu yana tek politikası, tehdit, yaptırım, işgal olan bir ülkenin bu şekilde sözler sarfediyor olması oldukça gülünç. olacaklar belli aslında, asimile edilmiş, onursuz milletler abd'nin bu buyruğuna yine olmayan onurları ile boyun eğecekler. bana dokunmayan yılan bin yaşasın kafasında, bugün yaşıyorsam bana kârdır diyerek ses çıkarmayacaklar. abd emperyalizmi terör estirmeye devam edecek.