• türk dizileri için yer israfıdır. behlül'ün bihter'i düdükleyişini ha 320x288 izlemişsin ha 720p.
  • efendim siz siz olun her zaman düzenli olarak izlediğiniz avi formatındaki dizinin, kotaya kıyarak 720p formatını indirip izlemeyin. insanın bir daha dönüp bakası gelmiyor valla avi'ye...
  • bir video formatı değildir, çözünürlüğün değerini belirtmek için kullanılan bir ifadedir.

(bkz: 1280x720)
  • aynalarda kullanılan görüntü standardıdır.
  • bilmiyorum farkettiniz mi ama son dönemde 720p videoların boyutlarında küçülme var. eskiden 40-42 dakikalık bir dizinin 720p'si 1.1 gb olurdu. bu yeni başlayan dizi sezonuyla birlikte 750 mb civarına düştü. acaba çakma 720p mi, kaliteyi mi azalttılar diye bakıyorum onda da bi değişiklik yok. bilen biri aydınlatırsa sevinirim.

edit: mkv formatının kullanılmasının etkisi olduğunu söyleyen mesajlar geldi. geçen senelerde de mkv olarak izlerdim zaten ama boyutlar bu senekilerden daha büyüktü.

edit2: aradığım cevap diagonaleklem'den geldi. aynen onun sözleriyle :

"scene kuralları değişti. 15 haziran 2011'den sonra çıkan dizi bölümleri için yeni kurallar uygulanıyor. önceden "sabit dosya boyutu" ilkesi varken şimdi "sabit kalite" şeklinde gidiyorlar, bu yüzden dosya boyutlarında diziden diziye, hatta bölümden bölüme farklılık olabiliyor."
  • filmler için konuşursak eğer, izlediğiniz film blu-ray falan değilse yani 2-5 gb arası rip'lenmiş halde seyrediyorsanız aha beyle bir fark vardır.

şaka bi yana 1080p ile arasında yaklaşık 1,5 kat çözünürlük farkı vardır. monitörünüz büyüdükçe bu fark daha belirgin olur. 1080p'de izlediğiniz filmler, oynadığınız oyunlar, hatta açtığınız sitelerin içerikleri ekrana tam oturur vs vs.
  • adam olana çoktur.

artık dijitalleşen sinema salonlarında bayıla bayıla izlediğiniz görüntünün, birkaç salon hariç 2k, yani full hd'nin küçücük bir tık ötesinde olduğunu hatırlatmak isterim. 15,6" laptop ekranında 1080p olunca götünüz tavana mı vuruyor, anlayamadım gitti. ne high-definition manyağı adamlarmışsınız arkadaş? düne kadar 480p televizyonda 240p vcd seyreden adam şimdi full hd'yi beğenmiyor. siktiriniz gidiniz efendim. gözlerim fena değildir. çok rahat söyleyebilirim ki, 4-5 metre oturma mesafesinde (ortalama evlerdeki tv-koltuk arası mesafe) 127 cm'ye kadar olan ekranlarda 720p ile 1080p arasındaki farkı anlıyorum diyen adam sopalıktır. kullanılan ekranın yenileme hızı, tepki süresi, kontras vs. özellikleridir asıl kaliteyi belirleyen.

bu ota boka abi "eyçdi, fuleyçdi, tiridi" falan diye zıplayan, 1000'er liralık birer laptop ve akıllı telefon sahibi sözde teknoloji manyaklarını alıp sony'nin on küsür senelik, 40", 720p crt televizyonunun önüne oturtacaksın, hâlâ "abi yek yea, 1080p daha iyi, var bende hepsi, ver bi ara hdd'yi de atayım" diyorsa vur kafasına, akıt pekmezini.

geçenlerde bir tanesi geldi. evinde 21", kendi deyimiyle "sinema monitörü" ve logitech z5500 kullanan, ve z5500'ü gelmiş geçmiş en iyi ses sistemi zanneden, ama pc'sinde ne oynatırsa oynatsın dolby pro-logic ii modunda dinleyen, gerçek surround sesten habersiz tiplerden. neyse 720p televizyonumda ve hatırı sayılır 7.1 ses sistemimde hepi topu orijinal dvd film izlerken "ya aga bu rip'i nerden indirdin, çok iyiymiş, dities mi var bunda yoksa dolbi ac3 mü, dities daha iyi biliyonnu, sanki mermiler odanın içinde uçuyo, kesin dities bu dimi?" diye sordu. derin bir iç çektim, çünkü ne desem boş. dvd player'ın üzerinde blu-ray player var, kalite şoku yaşar diye açmaya korktum. av receiver'ın ne olduğundan hiç bahsetmedim bile, marantz da öyle çok popüler ve bilinen bir marka olmadığı için eski radyo filan zannetmiştir muhtemelen hıyar.

büdüt: mal oğlu mal "acaba entry'mi oylayan olacak mı" diye en az 15 dakika takip edip, kendisinden bağımsız olarak yazdıklarımdan ötürü üzerine alındığı gibi bir de merak etmiş, cebimde sony-ericsson w810 telefon var. televizyonuyla birlikte yaklaşık 8000 lirayı sadece "hazır cihazlarına" harcadığım, yetmediği gibi kendim cihazlar yapıp, hazır olanın her yerini tweak ettiğim, neredeyse her film için görüntü ve ses kalibrasyonu yaptığım, sadece kablolamasına kendisi gibi at yaraklarının çok övdükleri 1080p ekran parası harcadığım bir ev sinema + müzik sistemine, 300 kadar dvd, 400'den fazla müzik cd'si, 75-80 civarı blu-ray film ve 200 dolaylarında plaktan oluşan "orijinal" bir arşive sahibim. çantalar dolusu orijinal olmayan içeriğe değinmeyeyim hiç... ben bu kadar obsesifken 1080p ile 720p'nin netliği arasında, ortalama ebatlardaki bir görüntü biriminin ölçüleri çerçevesinde kaydadeğer bir fark görmeyip yedi yıllık, 720p, 37" toshiba televizyonu sırf daha doğal renklere ve daha iyi antialiasing'e sahip olduğu için özellikle ev sinema sisteminde tutuyorsam, evet ben bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlardanım koçero.

şimdi siktir git hangi rip grubunun daha iyi olduğunu araştır sen. çünkü biz anlayamayız dalgaların 1080p ekrandaki köpürmesini. 1.5gb yetmezse üç-beş blu-ray vereyim de kayıpsız riple, 50gb filan olacak gerçi tanesi...

edit: bak daha dün receiver'ı yeniledim, onkyo diye bir şey aldım. acaba bunda 1080p rip mi seyretsem daha iyi, yoksa 720 mi?
  • bir zamanlar kral olan ancak artik itin gotune sokulan çözünürlük.

720p diye heyecanla alinan tv'ler geldi aklima.
    720p asagisina kiz vermezlerdi bir ara, o derece..
    simdi ise kici kirik çin tabletleri bile 2k..

teknoloji gunden gune degisiyor,
    degismeyen tek ise bizim doyumsuzlugumuz..

baksana, biri digerini asagiliyor;
    1080p ile 720p'yi ayirt edemiyor diye.
    tey yavrum tey..
    halbuki kimse de demiyor ki pikselden daha cok panel onemlidir diye.
    nice 720p panel 1080p'leri dudukluyor..
    piksel piksel gotunuze girsin sidik yarisiniz..

halen bir cok turk televizyon kanali 360, 480p'lerde yayin yapiyor..
    tv alirken piksel'den ziyade panel kalitesine ve panelin turune dikkat etmek sart..
  • dosya boyutunu 5 katına da çıkarsa 640x480 çözünürlüğe tercih edilmesi gerekendir. hele de geniş ekranınız varsa 10 kata kadar yolu var, göz var izan var.
  • yatay çözünürlüğün 1280 pixel olduğu anlamına gelir. dikey çözünürlük ise aspect ratio'ya göre değişir. 16:9 için dikeyde 720 piksel olur.

peki o zaman niye 1280p değil de 720p diyoruz? saçma değil mi?

aynı şey 1080p için de geçerli.
hesabın var mı? giriş yap