• ülkede katma değer üretecek ne varsa amına koyan bir yozgatilation ve acunizm anlayışı var.
  • değer kaybı yaşarsa dolar tl karşısında değer kaybetti olarak değil, euro karşısında değer kaybetti şeklinde anlaşılmalıdır. sonuçta le pen seçilemedi ve fransa'nın ab'de kalması kesinleşti. yoksa ne oldu da dolat tl karşısında değer kaybetsin, zaten tl tuvalet kağıdına dönmüş. 3.50'ye iner, 3 ay sonra yine 4'e doğru yollanır. ülkeye $ getiren bi ihracat kalemimiz var sanki de.
  • 3.5832 ile çılgın atıyor,tl karşısında %1 artıda,3.50 altına düşecek diye bekleyenler daha çok bekler gibime geliyor.

https://tr.investing.com/…encies/usd-try-commentary
  • artik beni tahminsiz birakan kurdur. 16nisana kadar 3,70 ustune cikar 3,80e yaklasir dedik 3,74u gordu. sonrasinda biraz duser ama hizli toparlar dedik bekledigimizden uzun sure dusuk kaldi. artik bir sey demiyorum, diyemiyorum. haziranda en az 1 kere 4 gorecek tahminim var ama cidden artik olay matematige aykiri ilerliyor, tamamen icgudusel bakiyorum.
  • merkez bankasının artık takkeyi önüne koyup düşünmesi lazım. ya faizi arttırıp kuru ve enflasyonu dizginleyeceğim ya da kuru az çok serbest bırakacağım ve düşük faizle devam edeceğim. bu tercihi eninde sonunda yapmak zorunda kalacak. elinde 25 milyar dolar rezerv kalmış, sata sata nereye kadar.
  • 3.60 direncini kırarsa hebele hübele.
    not: ytd.

tanım: çılgın atan kur.
  • yine ortaya çıktı yılan oğlu
  • (bkz: yılanoğlu) esprisi yapabilir miyiz yani onu soyleyin.
  • garip hareket eden kurdur. ocak ayindaki zirvesinden beridir "yukselmesi beklenen bi olayda dusuyor, dusmesi beklenen bi olayda yukseliyor" diyordum, bu olayi genelde "simdi dolar hafif bi ziplar" dedigimde asagi yonlu ziplamasiyla goruyodum. bugun de dolar kesin bi tik duser diyodum ki yukselmis.
  • düşük faiz, yüksek kur ülke için en hayırlısı. ekonominin tiranları bundan memnun olmayacak ve engellemeye çalışıyor. yerli üretim yapıp, dışarıya mal satmak en doğrusu. tabii bu noktada enerjide ve petrolde indirimler olmazsa bir hareket olmaz.
hesabın var mı? giriş yap