• iran'la arayı gererse petrol fiyatları yükselir, aramco'nun değeri artar.

yıl 2008; ilk defa heyecanla abd kanallarını izliyorum, hepsinde aynı haber iranla israil gerilmiş ha savaştılar ha savaşacaklar. bizim türk kanallarını açıyorum, bu konuyla ilgili hiç ses yok. dedim, bizim komşular birbirine dalacak, bizim kanallar hiç haber yapmayacak, tiyatronuzun içine ediyim dedim. israil ile iran gerildikçe, bi yandan petrol fiyatları bi yandan silah fiyatları artıyor. yalan işler, full manipülasyon.
  • "iran nükleer anlaşması neydi?" diyenler için:

(#53200286)
  • türkiye için kritik ve dünyanın hemen tamamı için de önemi olan karar.

trump denyosunun antlaşmadan cayması-çekilmesi halinde petrol fiyatlarının hızla yükseleceği kesin.

türk lirası zaten değer kaybederken, üstüne bir de bu olursa, çarşı pazar market fiyatları coşar, enflasyon alır başını gider. yanıbaşımızdaki petrol kaynaklarına rağmen adam gibi rafineri yapmayan, çalıştırmayan yetkililer de açıklama yapar geçer..
  • bugüne kadar trump'ın köpürttüğü olayların nasıl sonuçlandığını hep beraber gördük. ne dediyse hep gaz almak için yaptığını belli bir süre geçtikten sonra anlaşıldı. bir diğer trump olayı da obama ne yaptıysa tersine çevirmeye çalıştı. anlaşmayı bozup yeni bir anlaşmaya gitmesi olası. hem kankası sudileri aramco ile zengin edecek, zira aramco halka açılacak o yüzden petrol ne kadar artarsa o kadar iyi, hem de israil'in gönlünü eyliyor. üstüne bir de kendi anlaşmasını obama'ya da çakmış olacak.

büyük ihtimal ilk açıklaması anlaşmanın bozulduğu yönünde olacaktır sonra yalandan yeni anlaşmaya "dünyanın iyiliği için" razı olacaktır.
  • bu kadar karışık ortamda akp kadar zayıf ve dışa bağımlı bir hükümetin başımızda olması sıkıntı.
  • abd seçimlerinden önce, trump orta doğuya barış getirecek diye ahkam kesen yazarları gören var mı?
  • eskiden iyi kötü muktedir bir “devlet” algısı ve geleneği olan birleşik devletlerin, yeni başkanıyla iyiden iyiye haydutlaştığını ve eşkiyalaştığını gösteren tarihi karar.

bu karar ile hali hazırda zaten abd çıkarlarına uyumlu tasarlanmış olan uluslararası hukuk sistemini dahi ayaklar altına alacak kadar pervasızlaşan bu yönetim, dünyanın son iki yüzyılına siyasetiyle, askeri gücüyle, kültürel emperyalizmi ile hatta işgalleri ve zulümleri ile damga vurmuş bir devleti, bağlamından koparıp devletlikten kabile anlayışına sürüklemiştir.

anlaşmayı bu başkanın selefi tasarlamış, müzakereci ülkeler arasında ab ülkeleri de var. iran’ın anlaşmaya uymadığına ilişkin tek kanıt sunmadan anlaşmadan çekil, üstelik diğer müzakereciler imzalarını çekmiyorlar.tek destek tel aviv’den.

anlaşılan dünyada haydut devlet sayısı ikiye yükseldi.
  • önümüzdeki günlerde iranın üzerindeki ekonomik baskının artacağı ve iran içi dengelerin devrim muhaızları lehine değiştireceği öngörülebilir. her ne kadar iran avrupa ülkeleri ile bu anlaşmanın devamı için yollar arasa da amerikanın ambargo ve yaptırım kararları sonrası avrupa ülkelerinin teker teker iranı bu yolda yalnız bırakacaklarını düşünüyorum.
    iran halkı ne düşünüyor?
    iran halkı zaten bu anlaşmanın getirdiği parasal getirilerden faydalnmadığı için bu anlaşmanın iptalinden ne üzüldüler ne mutlu oldular...
    bundan sonra ekonomik sıkıntılar yaşayacak iranın suriye yemen ırak lübnandaki askeri ve paramilitar varlığı nasıl devam edeceği merak konusu.
  • dolar kuruna bakilirsa ambargoyu turkiye yiyor gibin. gecenlerde servetinin yarisiyla altin alan misirli milyarder haberi vardi.

sene sanki 2003. ecevite iraka girecez diyen abd yuzunden erken secim ilan edilir, akp gelir ve akabinde iraka girilir. (bkz: 1 mart tezkeresi)

15 sene sonra yine erken secim. bu kez hedef iran. israil ve kopegi veliaht saudi prens salman kiskirtip duruyor zaten. bi seyler olacak gibi gorunuyor. abdnin yeni son teknoloji silahlariyla dolu savunma sanayiisini test etmesi gereken bir sicak savas lazim sanirim.
  • savaş çıkarmaya çalışıyor trump resmen. o değil, iranı; teröristlere silah sağlamak, para aktarmak vasıtası ile terör ülkesi ilan ediyor. e o zaman amerika ne ülkesi ? demezler mi insana ?

hepsini geçtim adam bunları açıklar açıklamaz dolar fırlıyor giren gene bize giriyor.

gelecek çok karanlık görünüyor buradan. cidden korkuyorum.
hesabın var mı? giriş yap