• money money money, must be funny.
  • ... uzay programları için planlanan ve yaklaşık 13 milyar dolar olarak fonlanan personel artık uzay kuvvetlerine ayrılacağı için gerçek hava kuvvetleri bütçesi 204,8 değil 152,5 dolar olduğudur."
    200+ milyar dolarlık bir bütçeden (ki sadece bu hava gücünün bütçesi) bahsediliyor. kültür mültür gak guk demeye gerek yok.
    https://www.intelkit.com/…tigi-anlamina-mi-geliyor/
  • aynı tarihlere sahip sadece iki video sebebini açıklamaya yeter.

1920'lerde new york

1920'lerde istanbul
  • yavaş okuyun, biraz uzun oldu. kolum kadar uzun olmuştur her halde.

kıyaslama yoluyla anlatalım belki cahillerin kafasında bir ampül yanı verir.

önce türkiye'ye bakalım;

insanlar bilime önem vermiyor, önem verene de önem vermiyor. insanların seçtiği hükümetler, sağcı olsun solcu olsun, dinci olsun, iktidara gelir gelmez kendi yandaşını devletin imkanlarıyla zengin etmeye başlıyor. böyle olunca da, eğitime önem verilmiyor, bilime önem verilmiyor, milletin parası bilimsel araştırmalara değil de yandaşa akıtılıyor. yani, bilim üretip onunla da sanayiyi beslemek diye bir kavram yok ne iktidarda, ne muhalefette ve ne de halkta.

istisna olarak bilime yönelen, iyi yetişmiş bilim adamları malesef ne halkın gözünde ve ne de iktidar ve muhalefetin gözünde bir değere sahip değiller ki zaten, halk, insanları inancına göre değerlendiriyor, ehil oluşuna göre değil. bir bilim adamına ''pis adam bu, ateist'' diyebiliyor. söz konusu bilim adamları için, (kimileri için) özgür ortam yok, araştırma yapabilmesi için yeterli imkan yok, itibarı da yok ne yapacak? teklif gelirse, rahat rahat araştırma yapabileceği başka bir ülkeye gidip çalışıyor, halk ise '' niye beyin göçü oluyor'' diye soruyor utanmadan.

amerika ise, değerli, başarılı bilim adamlarını ülkesine çekiyor, bilimsel araştırmalar için para, laboratuvar, iyi maaş v.b her türlü olanağı sağlıyor. e haliyle de bilim adamları büyük buluşlara imza atıyor ve o buluşları da sanayiye aktarıyorlar. amerika'da her ülkeden, her dinden bilim adamı çalışır, müslüman bilim adamı var, ateist bilim adamı var, hristiyan bilim adamı var, var oğlu var ve ne hükümet ve ne de halk bunların inançlarına karışmıyor.

adamlar ilerliyor. tabi bu bilimle ilgili olan konu. bakın mesela çin, üretime, teknolojiye yatırım yaptı ve ekonomisini büyüttü. peki türkiye böyle bir şey yapıyor mu? parayı betona (inşaat sektörü) ve yandaşa gömüyor.

bir de şu var, siz hiç amerika'nın sanayisini, özelleştirme ile dışarı sattığını duydunuz mu? yabancıya satarsanız kim kazanır parayı? f35'i üreten fabrikasını albayrak holdinge satsa ya? ya da abraham tanklarını üreten fabrikayı niye katarlılara satmıyor? kendi üretim şirketleri, başka ülkelerden (bunlardan birisi de bizim ülke) özelleştirmelerle üretim tesislerini satın alıyor, kim kazanıyor?

çalışmayan insan kazanır mı? üretim tesislerini satarsan, sen nereden kazanacaksın? üretmezsen nasıl kazanacaksın? kendini geliştirme, bilime götünü dön, üretim yapma, çiftçiyi, sanayiciyi öldür sonra da üretim tesislerini kafire sat. kafir de üretip üretip, getirip sana satsın, para yok nasıl alacaksın? ha o kolay, ver bir borç imf abi, tamamdır, ülkeyi borçlandır köle yap.

bir de bu milletin anca ego tatmini vardır, bilime götünü dönen, bilimle uğraşanları dın dışı ilan eden yobaz ulemanın dinine sarılırlar (yani çakma islama, gerçek islama değil) ki, o ulema, eskiden müslüman bilim adamlarını dışlamışlardı. batı, o bilim adamlarından bilgileri aldı, geliştirdi ve ilerdi. bu dangalaklar da ağızlarını yaya yaya ''müssslüman bilim adamları, yaşasın müsslümann bilim adamları'' deyip duruyorlar ama o bilim adamların eserleriyle bile alakaları yok. aynı batının o bilim adamlarından aldığı gibi, gidip batıdan bilimi alalım, geliştirelim ilerleyelim demek yok, bunu yapan yani batıdan bilimi alıp, geliştirelim ve onları geçelim diyen ve çalışma bşlatan atatürk'ü kafir ilan etme var.

amerika'da çalışan, yaptığı çalışmanın patentini amerika'da alan ve bu çalışmanın ekmeğini amerika yiyecek olan, aziz sancar nobel ödülü alınca da ''türkkk bil addamı nobel aldı abi yaşasın'' diye ego tatmin eden cahil halk, nasıl güçlenecek? adamın çalışması sana değil, amerika'ya yarayacak, o kazanacak, gelip sana satacak senden para kazanacak, ekonomisini kalkındıracak. sen hiç almanların einstein için ego tatmini yaptıklarını gördün mü? '' gördün mü lan, almann bilim adamı ne büyük'' dedi mi? atom bombasıyla o dönem gücüne güç katan kimdi, almanya mı, amerika mı? ki, einstein almandı.

sonuç olarak, amerika kazanır, rusya kazanır, çin kazanır..... çalışan kazanır. bizim ülkemizde olduğu gibi götünü yayan, başkasının yaptığıyla ego şişiren kazanamaz.

not: aziz sancarı küçümsemiyorum ama onun çalışması bizi değil, amerika'yı kalkındırır. benim gözümde celal şengör daha değerlidir çünkü, ülkesinde kalıp, ülkesinin evlatlarını yetiştiriyor. inancı beni ilgilendirmez.
  • bu noktaya kadar nasıl gelindiği önceki entrylerde gayet güzel açıklanmış. merkez bankalarının rezerv para biriminin abd doları olması, tüm denizlerde yüzen uçak gemilerinin olması, askeri silah teknolojilerinin üretim merkezi olması, dünya üzerinde en üretken insanların orada olması yada oraya gitmeyi hayal etmesi, büyük nüfusu, üniversiteleri, sanat, spor, kültür, teknoloji üretiminin merkezi olması, dünyanın ötesinin de keşfi, sömürüsü ile ilgili adımlar atmasıda yakın geleceğin en güçlü ülkesi olmaya devam edeceğine delalettir.
  • liyakata önem vermeleridir
  • çok sağlam oyun oynuyorlar iyi kasmışlar ve bunlar hep amerikanın oyunu.tabi birde 2. dünya savaşında ve sonrasında bilim insanlarına hayat güvencesi ve kendilerini geliştirebilecekleri laboratuvarlar tahsis etmek özellikle almanya ve avrupadaki savaştan kaçarak hayatta kalmak isteyen zeki ve çalışkan insanlara.
  • altın. abd topraklarından altın fışkırıyordu bir zamanlar.
    abd'nin kurulma sebebi de bu altını paylaşmak, paylasarak güçlenmek. sonuçta bir gömü buluyosunuz ve o sizi zengin ediyor. para da çoğu şeyi mümkün kılıyor. bı kadar basit.
  • özgürlük var, trump' ı eleştirebilirsiniz mesela...
    adalet var, vergi kaçırandan kan alırlar mesela...
    ölçme-değerlendirme var, polisse polistir, askerse askerdir...yani kişi hangi işi yapıyorsa onda uzmandır, iyi eğitilmiş ve liyakatle seçilmiştir.
hesabın var mı? giriş yap