• rusya'nın sahip olduğu tek caydırıcı güç nükleer cephaneliği. nükleer silahları denklemden çıkardığımızda hem ekonomik hem de askeri açılardan batıyla aşık atabilmesi mümkün değil.

obama gibi, mümkün olduğunca abd'yi sıcak savaştan uzak tutmaya çalışan bir başkanın döneminde, çılgın ve gözü kara imajını canlı tutan putin abd'yi nemelazımcı bir politika izlemeye yöneltmişti. sonrasında putin yanlış bir hamleyle kendisine yanaşacağını düşünerek trump delisinin başkanlığı kazanmasına yol açtı. evet trump rusya'nın çıkarlarını savunmaya fazlasıyla meyilli. ama fbi, basın ve demokratlar tarafından rusya soruşturması kapsamında her gün biraz daha köşeye sıkıştırıldığından, şu aşamada kendisini destekleyen rusya'ya sırtını dönmek zorunda. bu durumda rusya trump'ın tasmasını tutmakta zorlanırken, bir yandan da acaba dönüp benim bacağımı kapar mı tedirginliği yaşıyor.

evet artık putin'in deli, gözü kara imajı işe yaramıyor. karşısında kendi egosunun zarar görmesini önlemek için dünyayı nükleer bir savaşa sokmaktan çekinmeyecek, siki taşağına denk, hayatının son demlerini yaşayan deli bir bunak var. artık putin'in gözü karalığı trump'ın ne yapacağı bilinmez çılgınlığının gölgesinde kalmış. bunun benzerini ronald reagan'ın çılgınca gerilimi arttırması ve silahlanma yarışını tırmandırmasıyla 80'lerde yaşamıştık. sonuçta sovyet ekonomisinin iflasa sürüklenmesi komünizmin sonunu getirdi.

putin'in işi çok zor. karşısında sesini yükselterek sindirebileceği makul bir kişi yok. ya kuyruğunu kıstırıp söylediklerini birer birer yiyecek, ya da bu işin sonu savaşa kadar gider. o durumda da iş konvansiyonel silahlarla sınırlı kalırsa rusya biter. yok, nükleer silahlar devreye girer derseniz, o zaman da hepimize geçmiş olsun.
  • tek adam rejimlerinin sonu hep aynı oluyor ne yazık ki. bizimki de kendini tek adam ilan edip efendilerinin vizyonunu gerçekleştirmek amacında. bu işler içinde hep arabın dini ve cahil halk kullanılmakta. sıranın bize gelmesinden korkuyorum.
  • %99,99 ihtimalle kameralar önünde atar gider yapmaktan öteye gitmeyecektir. putin de aynı tayyip gibi mikrofon gördüğü yerde konuşmayı seven biri. putin'den bundan fazlasını bekleyen hayal görüyordur. kimse kıçıkırık suriye için dünya savaşını göze almaz. zaten rusya da burada propagandasını yaptığınız kadar güçlü bir ülke değil.
  • putin trump a gore başından beri daha soğuk biri siyaseten. rusya mutlaka bir karşılık verecektir otoritesini sarsmamak icin. ama dogrudan amerikaya yapilacak bir saldiri olduğunu düşünmüyorum.
  • "aynisini senin anana bacina yapsalar"
  • suriye'de ne kadar rejim muhalifi grup varsa üzerlerine bomba yağdıracaktır.

bu arada öso'da rejim muhalifi unutmadan söyleyelim ve afrin'de bizimle beraber operasyon yapıyordu.
  • tamamen kişisel sebeplerle 15 mayıs'tan sonra vermesini diliyorum.
  • askeri operasyonla cevap verir
hesabın var mı? giriş yap