şükela:  tümü | bugün
 • milyar dolarların konuşulduğu söylenti
  turkey bank regulator dismisses 'rumors' after ıran sanctions report

  normalde bunu ilk habertürk haber yaptı ama sonra spk bu haberi kaldırttı.

  toplamda 6 türk bankası ceza yiyecekmiş. bir bankanın (muhtemelen halkbank) 5 milyar dolardan fazla ceza yiyeceği, diğer bankaların daha az ceza yiyeceği dedikodusu var.

  diğer 5 bankanın ikisi banko ziraat ve vakıfbank’tır. diğer üçünü bilmiyorum.

  ha bize etkisi ne olur?
  bir şekilde anlaşma ile ceza düşürülmez ya da taksit yapılmazsa o cezaları direkt devlet öder. halkbank’ın özellikle eti budu belli.
 • sağlam 10 milyar dolar ceza kesileceğini gösteren durum. adamlar resmen haraç kesiyorlar.
 • parayı kim yediyse onlar şahsi hesaplarından ödesin denilecek hede. reza denen hayırsever iş adamı ve hayrına ortak olanlar ödeyebilir.
  devlete ait bankalara ceza kesileceği göz önünde bulundurulursa böyle bir durumda faturanın vatandaşa kesileceği açıktır.
  devlet bankaları
 • sıkıntı olmayacak ceza. külliyeyi satar borcu kapatırız.
 • itibarda tasarruf olmaz.

  bi bakan 700.000 lik saat rüşvet almış, çok mu. bir bakan evladı 20 tane çelik kasa saklamış evinde çok mu. reis ağaoğluna ve bilimum mütehitlere 100er milyon dolar ceza kesmiş çok mu. yavşağın biri, eşine ay felan hediye etmiş çok mu. sen büyük türkiyesin, bunların hepsinin üstesinden gelirsin evelallah.
 • yarınki borsa hareketlerinden hangi bankalar olacağı ortaya çıkacaktır fakat tezgah sağlam kurulmuşa benziyor.
 • iran'la ticaretten kim nemalanmışsa onların ödemesi gereken cezalardır.

  işe "biz iranla ticaret yaptık tamam mı, abd çekemedi bunu, abd kim ki bize engel koyuyor" diye lak lak öten aktrolllerin, maaşlarından kesintiler ile başlanabilir.

  eminim şimdi de ödemeyelim falan diyeceklerdir. elden ele tl götürüp ticaretini yaparsınız o zaman.

  o kadar ahmaksınız ki gücünüz olmadan sisteme başkaldırdığınızı sanıp sizi görmezden geleceklerini ya da ha tamam o zaman diyeceklerini sanıyorsunuz. ilk başlarda tatlı geliyor ama sonuçta giren daha fazlası oluyor.
 • adamlarımızı bırakın huzur içinde çözülsün diyor da olabilirler. benim kanaatimce kim açıkça antidemokratik yönetimlere destek çıkmış, kim antidemokratik yönetimlerle ticaret yapmış, kim antidemokratik yönetimlerle yasadışı işler yapmışsa onlar bin beter olsun. abd yapmışsa abd.
 • şimdi olayın buraya kadar özeti şöyle:

  -amerika salak saçma bir iran ambargosu koyuyor. iran petrol altın doğalgaz dolar satamaz alamaz vs.

  -rıza zerrab ve iranlı ortağı bir hiçkimse olarak iran devlet adamlarına rastgele faks ve mektup yolluyor "biz sizin petrolünüzü altınınızı birşeylerinizi el altından türkiye'ye satarız. ekonomik cihad yaparız" tabirini kullanıyorlar. birileri bu rastgele faksa cevap veriyor.

  -rıza zerrab türk devlet adamlarına gidiyor "iran sizinle el altından ticarete hazır" diyor.

  -bir garip ticaret dönüyor. altınlar halk banka dövizler özel uçaklarla irana falan. misal türkiye doğal gaz alıyor. ama iran a ödeme yapmak yasak. altınla ödüyor. irana altın transferi yasaklanıyor. zerrab uçakla altın taşıyor... dönen ticaret rıza zerrab a komisyon, iranlı ve özellikle türk bakanlara rüşvet olarak dönüyor... akan paraların bir kısmına el tutuyorlar. bir yandan da çok vatansever bi iş yaptıklarını sanıyorlar falan. havadan oturdukları yerden 100lerce milyon dolar kazanıyorlar. ki bunun adı benim kitabımda ahlaksızlık. pislik.

  -amerika, sen benim ambargomu deldin diyor. amerikaya seyahat edecek kadar gerizekalı zerrabı tutukluyor. hadi o bu kadar gerizekalı tamam, halk bank ceo su nasıl amerikaya gidecek kadar şey? onu da tutukluyor.

  -bu rüşvetin döndüğü halk bankta işler karışıyor. sonuçta sen amerikanın soğuk savaşını umursamamışsın, götünden kan alırlar. ben olsam alırım :
  https://www.law360.com/…ran-sanctions-case-feds-say

  hala ortalığı bulandırmaya çalışan bazı aktroller var. ak partiden para yiyen. ya da akrabası ak parti nin halktan topladığı paraları yemekte olan yarasalar var. yakında onlar da gelir bu başlığa.

  edit: lütfen türkiye'nin yerini ve abd nin yerini karıştırmayalım.

  bir de lütfen süpergüç kavramını sorgulayıp hazmadip öyle yorum yapalım. misal dünyada bir süpergüç olmalı mı. dünyada abd den daha fazla süpergüç olmaya aday bir çok yönlü ülke ya da oluşum var mı vs vs. bir de ambargolara sikim girsin.. ama nereye kadar?

  bir de dış politikada gerizekalı yiğitlikten başka bildiği olmayanlar (buna türkiye politikacılarının en tepe kademeleri de dahil) milleti standart "yüreksiz vatan hainleri" diye suçluyor.

  son 3 senedir söylüyorum, türkiye'yi yani batan gemiyi fareler bastı aga, artık akıl mantık yok dangalaklık, gerzekli, kabadayılık, akılsız çıkışlar var. bu da tam tepeden bütün ülkeye akıyor.

  edit2: anladığım kadarıyla tuğçe kazaz usulü "bırakalım şu amerikayı ya" kafasında baya insan var ülkede.