• ne kadar çabalarsam çabalayayım asla tam olarak içten ve sorun çıkartmayan bir insan olamadığım için sanırım en nefret ettiğim sorulardan biridir. annemden duymak dışında diyeceğim ama annem bu soruyu genelde sormaz, arada umrunda olduğu zaman da "aç mısın ulan" veya "karnın aç mı lan" der. bir misafirliktesiniz veya arkadaşının evindesin, ne gereksiz bir soru. yemek yiyeceksen kur sofrayı tabak koy, hadi sofraya de. veya ayak üstü atıştıracaksan "ben kendime soğan kırıyorum zeytinle sana ne hazırlayayım?" de. bu aç mısın veya aç mısınız sorusunun hep altında "uğraştırma beni şimdi" tarzında hava vardır. veya ben rahatsız bir insanım. asla aç mısın sorusuna evet dediğimi hatırlamıyorum. aynısı da "çay ister misin?" siktiğimin çayı bir küçük bardak zaten. sormadan getir şunu içmezsem dökersin.
  • ahmet altan'in kilic yarasi gibi kitabinda "biliyor musun, insana ac misin diye yanlizca yuvasinda sorarlar, eger bir kadin sana ac misin diye sorarsa bil ki orasi senin yuvandir" diye acikladigi sozcuk grubu. *
  • bir annenin çocuğuna sorduğu en güzel sorulardan birtanesi
  • samimiyetsiz bir soru. özellikle misafirliğe gittiğiniz evdeki evsahibi hanımın sorusuysa.

aç mısınız nedir? zaten bir şeyler hazırlamak istiyorsan hazırlarsın ki o hazırlığı fark eden ve tok olan insan zaten sana engel olur, ya da hazırlamak istemiyorsan zaten hiç sormazsın.

ben daha bu soruya; he açız bacım, yıllardır bir şey yemedik, şeklinde cevap veren birini görmedim.

benim aklımda en çok şu kalmış; küçüktüm bayram ziyaretine gitmiştik ailecek. evsahibi teyze tatlı yer misiniz, diye sormuştu. geriye bak bayram bu elbette tatlı yeriz. biz çocuklar kesin yeriz. bir çocuğa sorulacak soru mu bu? zaten bir çocuk için bayram nedir? harçlık, şeker, tatlıdır. sen ikram etsene yiyen yer, yemeyen yemez. ne mal bir soru? o nedenle çocuklara asla sormayacağım sorudur; ne aç mısınız, ne de tatlı yer misiniz.

bir de bu soruya cevap veren çocuk anneyi yalancı çıkarabilir:

-aç mısınız?
    +yok canım yedik de geldik.
    ^ben açım.
    +hehehe. aa berkecan daha yeni yemedik mi oğlum?
    ^ne yenisi anne ya kahvaltıydı o.
    +hihihi evde olsa yemez. (eve bir varırız inşallah bakışı)
    ^bana kaş göz işareti yapma kadın. (terbiyesiz bir çocuksa demek)

ya bırakın şu çocukları o yemeyecek de ben mi yiyeceğim.
  • bir sezercik filminde sezercik, yalanarak (dili dudak cevresinde gezdirerek), acitarak kendini simitciden bir simit almi$tir. bole hapur hupur yerken kar$idan gelen ba$ka bir cocugun da ayni sekilde yalandigini gorur ve hafizalardan silinmeyen diyalog gelisir:
    -ac misin ?
    -evet
    -al
    sonra opusur, sarilir ayrilirlar.

(ara: sezercik)
  • misafirliğe gidilen evin sahibesinin samimiyet derecesini gösterir. bir ev hanımının ağzından bu soruyu duyarsanız, sahanda yumurtadan, ıspanaklı kol böreğine kadar geniş skalada istediğiniz her şeyi yaptırabilirsiniz.
  • benim annem genelde kalkıp yemek hazırlamaya üşendiği zaman kullanır bu cümleyi;

- aç mısın?
    - yok değilim, atıştırdım dışarda birşeyler
    - ha iyi o zaman..

veya;

-aç mısın?
    - hem de nasıl...
    - iyi o zaman dolapta yiyecek birşeyler var, ısıtta ye...
  • (bkz: ac milan)
  • acıkılması için işitilmesi yeten soru.
  • -aç mısın?
    -her zaman
    -hımmmm
    -abbiiiiiiiii...
hesabın var mı? giriş yap