• bir türlü olmayı beceremediğimdir.

o kadar çok örneklerini okuyorum ki sosyal medyada, hayıflanıyorum böylesi biri olamadığım için. hazır bu kadar çok insan bu payeyi alıyorken ben niye kıyısından köşesinden yaklaşamıyorum bu ünvana anlayabilmiş değilim.

değerlerin alt üst olduğu bir dünyanın sakinleri olduğumuz için, anne-babalarımızın ayıp karşıladığı şeyleri yapanlar "adam gibi adam" kategorisinin değişmez fertleri oldular:

misal, karşınızdakini sözlerinizle linç edebiliyorsanız adam gibi adamsınızdır. bazı durumlarda bu lince birkaç hakaret cilası da ilave edebiliyorsanız "adamın hası"sınızdır. zihniyetinizden farklı olanlarla "usturuplu bir şekilde" dalganızı geçebiliyorsanız "adamın dibi"sinizdir. arkadaşınız, sevmediğiniz ortak bir kişi söz konusu olduğunda, o adama "çakması" nispetinde adamlığa terfi eder.

kadınlar da adam gibi adam vasfına uymak zorundadır. lafı gediğine koymak, altta kalmamakla yükümlüdürler. yukarıdaki tekniklerin her biri kadınlarımız için de mübahtır. böylelikle en azından "adamsın be" iltifatına mazhar olurlar.

hiç konuşmaya lüzum duymadan adam olmayı başaranları ise coğrafyamızdan silmiş bulunuyoruz.

iyi insanlar iyi atlara binip gitti demişti şair zamanın birinde.

diyojen ise adam arıyorum adam diyerek kendi zamanındaki adam kıtlığından dem vurmuştu.

keşke herkesin "adam" olduğu bugünleri görebilseydi.
  • sozune guvenilir, lafinin arkasinda duran, konusmalarinda dansoz gibi kivirtmayan, kendine guvenen, yalakalik etmeyen, dobra, nerde nasil davranilmasi gerektigini bilen, yalan dolana basvurmayan, durust insandir bu. nesli tukenmek uzere oldugu kanaatindeyim sahsen
  • lara'nın olan şarkı hali kesinlikle kezban milli marşı olarak kabul edilip pazartesi, cuma günleri ve milli maçlar öncesinde coşkuşla söylenmeli, klibi trt'nin açılış videosu olmalı.
  • emre aydın'ın takıntısı.
  • "yüreğine sağlık", "senin o güzel yüreğin" tabirleri ile voltron oluyor bu. özellikle pop-arabesk-fantezi-futbol dolaylarında ( nasıl tanımlayacağımı bilemedim bu kalabalığın mensuplarını) pek rağbet görüyor.

bir kazma, öznesi meçhul, sik kafalı bir anonim sevgiliye sitem dolu sözlerle haykırdığı şarkısını bitirdikten sonra, kazma sunucu tarafından ilk önce "yüreğine sağlık", "diline sağlık" denmek suretiyle iltifat görüyor; akabinde sunucu o simli terli surata bakıp , sonra seyirciye dönerek şuna benzer laflar ediyor:

- feyzullah gerçekten adam gibi adamdır bu piyasada... merttir.
    - sağolasıın o senin güzelliğin tabi ki mutlaka yani. şimdi tabi bizz...

sırf bu iş için uyuyan ajanlar yetiştirmek istiyorum. "adam gibi adam", "yüreğine sağlık" ve benzeri sözleri algılar algılamaz harekete geçip söz sahibinin kafasını gövdesinden ayıracak şekilde eğitilmiş.
  • ''ey sokak! sen bozuk ve çamurlusun.. seni düzeltmeseler de geçeceğim.
    ey adam! sen bozuk ve çamurlusun.. seni düzeltmeden geçemeyeceğim.''

özdemir asaf
    yuvarlağın köşeleri
  • iğrendiğim, tiksindiğim, kullananı bulduğum yerde boğmak istediğim laf ebesi.
  • (bkz: erkan ogur)
hesabın var mı? giriş yap